6876. A cukkinit helyre vetjük vagy palántázzuk?
Még arrébb van május közepe, ezért felmerülhet bennünk, hogy a cukkinit csak helyre vethetjük vagy palántázhatjuk is?
Még arrébb van május közepe, ezért felmerülhet bennünk, hogy a cukkinit csak helyre vethetjük vagy palántázhatjuk is?
A nyár beköszöntével a vendéglátóipari egységeknek különös figyelmet kell fordítaniuk a kerti területeikre, hogy a vendégek számára vonzó és kényelmes helyszínt biztosítsanak a szabadtéri étkezéshez és pihenéshez. A kert díszítése és a termékek megjelenítése alapvető fontosságú ebben az időszakban, és az alábbiakban összegyűjtöttük, hogyan készülhet fel egy vendéglátó egység a nyári kerti vendéglátásra.
A botanikus kertek olyan különleges helyek, ahol a természet csodái és a tudományos kutatás találkozik. Ezek a kertek nem csupán gyönyörű növények és virágok tárházai, hanem fontos kutatóközpontok is, ahol botanikusok tanulmányozzák a flóra fejlődését, genetikáját és ökológiai szerepét. Világszerte népszerűek, hiszen lehetőséget biztosítanak a látogatóknak, hogy közelebbről ismerjék meg a bolygónk különféle ökoszisztémáit, és felhívják a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.
Ha szeretnéd a lakásodban a tereket otthonosan berendezni, akkor lehet, hogy az angol vidéki vagy ahogy azt a szakmai berkekben emlegetik, az angol cottage stílus ideális választás lehet a számodra.
A gyümölcsök a természet édes ajándékai, amelyek nemcsak ízlelőbimbóinkat gyönyörködtetik, hanem az egészségünkhöz szükséges alapvető vitaminokkal és tápanyagokkal is ellátnak minket. Minden egyes gyümölcsfajta a vitaminok és egyéb jótékony hatású vegyületek egyedi profilját hordozza, hozzájárulva a különböző egészségügyi előnyeikhez. A bonanza nyerőgép világában is gyakran megjelenő gyümölcsök tehát több jótékony előnnyel is rendelkeznek. Ha megértjük, hogy mely gyümölcsök tartalmaznak bizonyos vitaminokat, az segíthet étrendünket úgy alakítani, hogy az jobban megfeleljen táplálkozási igényeinknek.
A jelenség a növénynek nem káros. Sok sikert a továbbneveléséhez!
Tisztelt Kertbarát! A képeken a peronoszpóra betegség kezdeti (sárgulás) és végső (barnulás) stádiuma látható. A bor és csemegeszőlő peronoszpórája megtámadja a dísznövényként használt vadszőlőt (Parthenocissus) is. Az ide csapadékos párás meleg nyár sajnos kedvezett ennek a betegségnek és ezért a szőlőtermesztők is sokat védték permetezéssel a szőlőiket. Ezt a vadszőlőt a borszőlőhöz hasonlóan a következő gombaölő szerekkel lehet megvédeni: Bordói lé, Dithane M-45, Rézoxiklorid 50WP, Vitra Rézhidroxid. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Érdeklődő! Sokakban felmerül a kérdés ilyenkor, hogy szenzációs vagy normális dolog, ha ősszel tavaszi virágokat látunk? Milyen időjárási és biológiai okokból nyílik novemberben az ibolya? A sajtóban és a hétköznapi emberek tapasztalatai közt is fel-feltűnik minden ősszel az egyébként tavaszi növények októberi, novemberi virágzásáról szóló „szenzációs” hír, manapság bulvár oldalról egyre inkább a globális felmelegedést, az időjárás összezavarodását megerősítő eseményként. Gyerekkoromban, ami több évtizeddel ezelőtt volt, egy ibolyával benőtt domboldal közelében laktunk, tavasszal lila volt a domb, de nem volt olyan ősz, hogy legalább egy-egy csokorral ne szedtem volna belőle a nagymamámnak. A jelenség, ha nem is kimondottan gyakori, de semmiképp sem számít különlegességnek! Aki napi kapcsolatban él a természettel, annak majdnem hétköznapi esemény decemberben aranyvessző virágaira hulló havat csodálni, novemberben ibolyát látni, októberben orgonát szagolni. Kétségkívül vannak olyan őszi időjárási helyzetek, amikor többfelé láthatunk tavaszi virágokat, s ilyenkor kerülnek elő a „szenzációs képek” a sajtóban. Növényeink itt, a mérsékelt égövön a következő körülmények hatására kezdenek virágzásba:- virágzás előtti hidegebb, esetleg különösen csapadékszegény időszak- nappalok megfelelő hossza A tavaszi virágzást hosszabb, hideg időszak előzi meg (tél), amikor az évelő növények pihennek, teljesen minimálisra csökkentik életfunkcióikat, nedvkeringésüket, megelőzve ezzel azt, hogy a hideg miatt szöveteik károsodjanak (a víz fagyása során szétroncsolja a sejtfalakat, vékony szöveteket). Ilyenkor nem is tudnak a talajból nedvességet felvenni, hisz a víz ott is meg van fagyva. Mélyebb gyökerű fák persze képesek, de csak nagyon mérsékelt mennyiségben, hiszen hiányzik a nedvkeringést elindító lombozat. (A talajban lévő vízre kifejtett szívóhatást többek közt az segíti elő, hogy a növények a leveleiken keresztül vizet párologtatnak el.)
Kedves Örsi G! Látatlanban ezt nagyon nehéz megmondani. Mivel a nyár nagyon csapadékos volt (és jelenleg is az az idő) ezért elképzelhető, hogy lisztharmat megtámadta a növényt, amire ilyen időjárási viszonyok között hajlamosak. A termés a virágból lesz, ezért lehet hogy esetleg valami fizikai behatás érte-letörött a virág, de a meztelen csigák is szeretik. Én valami virágzás utáni gomba betegségre (lisztharmat) gyanakszom.
Tisztelt Kertbarát! A képen a Medinillan a kálium hiány tünetei fedezhetők fel az idősebb alsó leveleken a levélhegye irányából klorotikus tünet mutatkozik a levélnyél irányában. A növényt érdemes lenne egy nagyobb cserépbe tápanyag dús talajba átültetni, valamint Fitohorm 39 K kálium túlsúlyos tápoldattal megöntözni. Jó kertészkedést! Mezős Balázs kertészmérnök növényvédelmi szakmérnök www.aleonkert.hu