6956. Ha ezt elfelejted, sokkal kevesebb virágot hoz a muskátli
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
Sok kertész értékeli a saját termesztésű paradicsom ízét. A lassan a napfényben érő paradicsomok rendkívüli ízükkel és aromájukkal örvendeztetnek meg minket. Ahhoz, hogy élvezhessük őket, jó paradicsommagokat kell választanunk. Ez nem könnyű feladat, de néhány tanáccsal könnyebben megvalósítható. Megmutatjuk, mire érdemes figyelni a paradicsommagok vásárlásakor.
Amikor új házba költözünk, aminek még nincs, vagy túl kopár a kertje, felmerülhet a kérdés, főleg nyáron, milyen fát érdemes ültetni, ami gyorsan nő és hamar ad árnyékot. Mutatjuk a listát.
A munkálatok, építkezések nyáron sem állnak le. A legnagyobb kihívást ilyenkor a hőség jelenti. Bizonyos időközönként szünetet kell tartani, nem lehet egész nap a tűző napon tartózkodni. A folyadékbevitel is nagyon fontos, de nem igazán kellemes, ha felmelegedett, langyos innivalót kell fogyasztani. Mi lehet a megoldás?
Bolygónk élhető területeinek nagysága folyamatosan csökken, az urbanizáció pedig egyre nagyobb méreteket ölt. Nem kell túlzottan bonyolult matematikai számításokat végezni ahhoz, hogy rájöjjünk, ennek eredménye törvényszerűen az, hogy az állatok természetes élőhelyei gyorsuló ütemben fogynak.
Szilvában, meggyben, cseresznyében levéllyukacsosodás, moníliás betegség és baktériumos ágelhalások ellen a kezeléseket folyamatosan, a fertőzés alakulása szerint lehet végezni Champion 50WP-vel. A reggeli órában, vagy este felé.
Ez a kórokozó metszéssel, levéltetvek által és pollennel is terjed, és más csonthéjasokat (pl. szilva, őszibarack) is veszélyeztet. A vírussal fertőzött fák ugyanis a betegségből nem gyógyíthatók ki. A PPV-vel fertőzött, beteg fákat célszerű gyökerestül eltávolítani és azonnal megsemmisíteni (elégetni). A kivágott fa helyére csonthéjas fajokat ne telepítsen! Helyettesítésre javasolt gyümölcsfajok: alma, körte, bogyósok. A szilva- és őszibarackfáknál a levéltetvek első betelepedésétől folyamatosan védekezzünk rovarölő szeres permetezéssel, mert a levéltetvek a PPV fő terjesztői. Zöldmetszésnél a metszőollót, annak vágófelületét hypós oldattal fertőtleníteni kell, vagy alkoholba mártás után le kell égetni. A téli időszakban végzett metszéssel a vírus nem terjed.
A sárguló leveleken vannak kerekded, apró foltok, akkor azok utalnak a betegségre: levéllikasztó vagy levélhullató betegség. Az ellene való védekezésben a Bravo és a Buvicid hatásosak. Ha nincs semmi barnuló folt, akkor tápanyaghiány lehet, esetleg a föld nem megfelelő számára. Meg kellene próbálni műtrágyázni, és a a lemosópermetezést is, és ha az ágvégek is száradnak, azokat vissza kell metszeni.
A selyemakác leveleit a levélbolha alakjai szívogatják, a levelek elsárgulnak, lehullanak. A levélbolhák jellegzetes mézharmatot, ragacsos váladékot képeznek. Másodlagosan a mézharmatra rátelepszik a szürkés-fekete színű korompenész nevű gomba, melytől a fertőzött levelek sárguló színe mellett fekete színbevonat is megjelenik. A levélbolhák kiemelkedő, vékony, ezüst-fehéres színű viaszváladék szálakat képeznek, ezek jelenléte hívja fel a figyelmet a kártevőre. A leveleken, a levélnyélen, a hajtáson is megfigyelhetők a levélbolha telepek: általában az apró, alig látható méretű sárgás színű lárvák, a szintén sárga színű, 1 mm-es nimfák és a kifejlett levélbolhák. Súlyos fertőzésnél a telepekben több száz lárva, nimfa található szorosan egymás mellett A kifejlett levélbolhák is aprók: 2 mm hosszúak, vékonyak, színűk világos szürkés vagy zöld, szárnyuk áttetsző, érintésre azonnal elpattannak, elugranak. A következő rovarölő szereket próbálja: Actara 25 WG Mospilan 20 SP. Confidor 200 SL Vertimec 1,8 EC
A rajzás sziromhullás után már elkezdődhet és akár 4-6 hétig is elhúzódhat, ezért a tartósabb hatású szerek szükségesek. A cseresznyelégy rajzása nyomon követhető ragasztóanyaggal ellátott sárga lap csapdákkal, amelyeket a fa déli napos oldalára kell kihelyezni. Az első legyek fogását követően kell megkezdeni a permetezéseket. Sokáig a Basudin 600 EW volt az egyik legjobb lehetőség, de az elmúlt évben sikerült igazolni az Actara hatékonyságát is, így ma már az aknázómolyok elleni dózis alkalmazva jó eredményeket érhetünk le cseresznyelégy ellen is. A cseresznyelégy telelése kapcsán felmerült egy speciális lehetőség, a talajfertőtlenítés, alkalmazása. A talajban telelő bábokból kibúvó legyeknek ki kell jönni a talajból. Amennyiben a talajba jól gázosodó, hosszú hatástartamú talajfertőtlenítőt keverünk pl. Force 1.5 G, akkor az megtizedelheti a kirajzó legyeket. A megoldás ott jöhet szóba, ahol a fa koronája alatt forgatják a talajt. A virágzás után már bekeverhető a Force 1.5 G.