6956. Ha ezt elfelejted, sokkal kevesebb virágot hoz a muskátli
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
A muskátli hónapokon keresztül folyamatosan virágzik, azonban ha erre nem figyeltek, akkor a szokásoshoz képest kevesebb virágot hoz.
Sok kertész értékeli a saját termesztésű paradicsom ízét. A lassan a napfényben érő paradicsomok rendkívüli ízükkel és aromájukkal örvendeztetnek meg minket. Ahhoz, hogy élvezhessük őket, jó paradicsommagokat kell választanunk. Ez nem könnyű feladat, de néhány tanáccsal könnyebben megvalósítható. Megmutatjuk, mire érdemes figyelni a paradicsommagok vásárlásakor.
Amikor új házba költözünk, aminek még nincs, vagy túl kopár a kertje, felmerülhet a kérdés, főleg nyáron, milyen fát érdemes ültetni, ami gyorsan nő és hamar ad árnyékot. Mutatjuk a listát.
A munkálatok, építkezések nyáron sem állnak le. A legnagyobb kihívást ilyenkor a hőség jelenti. Bizonyos időközönként szünetet kell tartani, nem lehet egész nap a tűző napon tartózkodni. A folyadékbevitel is nagyon fontos, de nem igazán kellemes, ha felmelegedett, langyos innivalót kell fogyasztani. Mi lehet a megoldás?
Bolygónk élhető területeinek nagysága folyamatosan csökken, az urbanizáció pedig egyre nagyobb méreteket ölt. Nem kell túlzottan bonyolult matematikai számításokat végezni ahhoz, hogy rájöjjünk, ennek eredménye törvényszerűen az, hogy az állatok természetes élőhelyei gyorsuló ütemben fogynak.
Tisztelt Kérdező! A szikes talaj javításra hazánkban mészkőport, cukorgyári mésziszapot vagy gipszet használnak. A szikes földet egyébként viszonylag kevés növény kedveli. Ilyen pl. a díszfák közül a kislevelű juhar, a kocsányos tölgy a lepényfa, a borsófa és az ezüstfa. Díszcserjék közül a tamariska, a barátcserje, az orgona, az arany ribiszke, a fagyal és a veresgyűrűs som. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Kedves Érdeklődő! nem írja, hogy hoygan tartja, így csak általánosságban tudok válaszolni. A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól, mert levélhulláshoz vezet. A növények levelei akkor is sárgulhatnak (ez lehet teljes vagy részleges), ha tápanyag hiányban szenvednek. Ez a cserepes növényeknél akkor lép fel általában, ha tartóedényük talajának tápanyagtartalmát a növény teljesen felélte. Erről úgy győződhetnek meg, hogy a talaj felszínén is megjelenek a gyökerek vagy a növény a cserépből kiemelésre kerül, s látható, hogy a talajt a gyökérzet teljesen beszőtte, az ültető közeget alig lehet látni. Nem kell erről bővebben írnom, hogy ilyenkor mi a teendő. Megemlítem továbbá a fikusz esetében, az alsó levelek sárgulása majd egymást követő gyors lehullása, talajhiba vagy gyökérrész elhalás következménye lehet. A növények leveinek sárgulását okozhatja még az egyes mikró elemek hiánya is, vagy az is, hogy egyes tápelemek túladagolásra kerültek. Itt az előírásnak megfelelő összetételű és %-os oldatú lombtrágyázás vagy tápoldatozás segíthet. A szaporítás pedig csak félfás vagy levéldugványnal működik.
Azokban a szobákban ahol erősebben süt be a nap, érdemes néhány egzotikus növényt tartani, mint pl. orchidea, hibiszkusz, fukszia, vagy pozsgás növényeket kaktuszokkal társítva.
Tisztelt Zsu! Igen, átterjedhet a többi növényre is ezért azokat is érdemes lenne lepermetezni, akár megelőzés céljából is. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Tisztelt M. Csilla! A leanderen a viaszos pajzstetű kártétele látszik, a sárga foltokkal, és a nőstény egyedek viasz-szerű páncéljával. A kezelés első lépése, hogy a növény leveleit enyhén szappanos vízzel lemossuk. Ezt követően vagy az Axoris rovarölő permettel, vagy a Mospilan 20 SG-vel vagy az Agrol Plusszal permetezzük le a szabad levegőn. A permetlevet a szereken a gyártó által előírt dózisban kell elkészíteni. A permetezési munkát az előírt védőfelszereléssel kell elvégezni. Fontos, hogy a permetezés előtt és után 8 órával ne fogyasszunk alkoholt és a permetezés alatt ne dohányozzunk. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu