7206. Milyen gyümölcsfákat nem érdemes koratavasszal megmetszeni?
Nem minden fa esetében ajánlott a koratavaszi metszés, mivel egyes fajták érzékenyek a hirtelen beavatkozásra, és akár maradandó károsodást is szenvedhetnek.
Nem minden fa esetében ajánlott a koratavaszi metszés, mivel egyes fajták érzékenyek a hirtelen beavatkozásra, és akár maradandó károsodást is szenvedhetnek.
Ahogy az első tavaszi napsugarak felmelegítik a kertet, elérkezik az ideje, hogy az örökzöldek is megkapják a megérdemelt támogatást. A tuja, a babérmeggy és a leylandi ciprus gyönyörű, élénkzöld lombozata csak akkor őrizhető meg hosszútávon, ha megfelelő tápanyagokhoz jutnak a növények. A nyomelemhiány sokszor csak akkor válik láthatóvá, amikor már komoly károk keletkeztek a növényben. De sok esetben visszafordíthatóak a negatív folyamatok tudatos beavatkozással.
A tavaszi tőzike (Leucojum vernum) egy gyönyörű, korán nyíló hagymás növény, amely a hóvirág rokona. Apró, harang alakú fehér virágai zöldes sziromvégekkel díszítettek, és kellemes látványt nyújtanak a tavaszi kertben. Nézzük meg, hogyan ültessük, milyen helyet kedvel, és hogyan szaporíthatjuk ezt a bájos virágot!
Megérkeztél az otthonodhoz, és az első tárgy, amellyel kapcsolatba lépsz, az nem más, mint a lábtörlő. Bár apró kiegészítőnek tűnik, mégis óriási szerepet tölt be a tisztaság és az esztétika terén. Vajon mit érdemes figyelembe venni, amikor új lábtörlőt választasz?
Az itthoni közeg időnként unalmassá válhat, így természetes, hogy olykor szükségünk van rá, hogy másfajta környezetben töltsük az időnket. Ekkor persze felmerülhet a kérdés: hova tegyük a kutyát, amíg mi elutazunk?
Kellene egy fotó róla, ugyanis lehet természetes (lombhullató),de lehet betegség is. Látnom kellene.
Igen, a vadhajtásokat le lehet metszeni.
Attól tartok, hogy nálunk nem lehet ilyen mediterrán növényt kapni és sajnos nem is bírná a mi klímánkat... A tengerhez közeli mikroklímát nem tudjuk nekik biztosítani. Ilyen növényekben a tengerparti nyaralások alkalmával, esetleg különleges üvegházakban gyönyörködhetünk.
A dió gubacsatka elleni permetezés akkor éri el hatását, ha már a rügyek pikkelylevelei szétnyíltak. Előbb nem érdemes permetezni. A dió termés elfeketedését elsősorban egy baktérium okozza (Xanthomonas arboricola var. juglandis), mely a leveleken is és a hajtáson előidéz barnás-fekete foltokat, elhalásokat. A termésnél fellépő elhalás a dió kocsányánál jelentkezik, és a dió termésben különböző szövetrétegekbe hatol. Amikor a betegség észlelhető, akkor már nincs lehetőség a védekezésre. A kórokozó a fán, annak kérgén telel, tehát a réztartalmú lemosó permetezés hatásos ellene. A kórokozó baltérium szaporodásához, a fertőzéshez vízes növény-felületre van szükség: esős időben erősebb a betegség szétterjedése, a feertőzés súlyossága. A virágpor is fertőzött lehet, és a bibén keresztül fertőződik a terméskezdemény. A kémiai védekezés csapadékos időben virágzás előtt és virágzás után több alkalommal ajhánlott 7 naponta. Virágzáskor lenne a legnagyobb szüksége a virágok, terméskezdemények védelmére, de számos irodalom a réz virágzatra kifejtett káros(perzselő) hatását említi. Amennyiben a gyümölcsfájánál a diótermés nagy része lehullik és a többi, beérett termésnél is magas a beteg ek aránya, a virágzás alatti permetezés is indokolt. Erre a rézhidroxid hatóanyagú Kocide, Rézhidroxid 50 WP szereket ajánlom választani, ezek kevésbé toxikusak. Egyéb időben a rézszulfát és a rézoxiklorid hatóanyagú szerek is használhatók.
A szokásos ritkítással, vagy ha durvább irtásra van szükség, akkor a vegyszeres irtást javasolom. Üdvözlettel, Édenkertész