7216. Mikor érdemes kitenni a muskátlit tavasszal?
Tavasszal nem szabad túl korán kitenni a muskátlit, mert a hideg és a hirtelen hőmérséklet-változások károsíthatják.
Tavasszal nem szabad túl korán kitenni a muskátlit, mert a hideg és a hirtelen hőmérséklet-változások károsíthatják.
Az eper az egyik legnépszerűbb gyümölcs a kiskertekben, mivel nemcsak ízletes, hanem viszonylag könnyen termeszthető is. Sokan azonban bizonytalanok abban, hogy a tavasszal ültetett eperpalánta képes-e még az adott évben termést hozni. A válasz igen, de több tényezőtől is függ.
A focival kapcsolatos emlékeink és szenvedélyünk az egekig szárnyal, ha olyan ikonikus alakokra gondolunk, mint Puskás Ferenc, vagy a híres 6:3 győzelem Anglia ellen. Mégis, a futball iránti rajongásunk gyökere az, hogy mi magunk is szívesen rúgjuk a bőrt a szabadidőnkben. Hazánkban estéről estére benépesülnek a különféle sportpályák, ahol amatőrök és kis profik élvezik a játék örömét.
Ahogy beköszönt a tavasz, egyre több időt szeretnénk a szabadban tölteni. A természet újjáéled, a nap sugarai egyre melegebben cirógatnak, és végre eljön az idő, hogy újra birtokba vegyük a kertet vagy a teraszt.
Ahogy a tavasz első jelei megérkeznek, a gyümölcsfák is életre kelnek: rügyeik duzzadni kezdenek, majd megjelennek az első bimbók. Azonban a március gyakran tartogat még kemény fagyokat, amelyek komoly károkat okozhatnak a fejlődő növényzetben. Különösen veszélyesek a -5 fok körüli éjszakai lehűlések, amelyek akár teljes terméskiesést is eredményezhetnek.
Kedves Csilla, Az alábbi betegség tünete lehet az Ön által említett jelenség: A muskátli egveszélyesebb betegsége a xantomonászos betegség (baktériumos rothadás), mely növényházban és szabad földön is rendszeresen, járványszerűen lép fel. Magas hőmérséklet és magas páratartalom mellett a növények 80-l00 %-át is elpusztíthatja, akár 3-4 hét alatt. A kerti muskátli fajták levelén félkör alakú vagy az érközökben ék alakú vizenyős foltok keletkeznek, melyek közepe megbarnul vagy megfeketedik. A foltok összefolynak és a levél elszárad. A futómuskátlin a levélnyél elhal, a levél foltosodás nélkül szárad el és sokáig lógva marad a száron. Másik jellegzetes tünet a szárrothadás, amikor a száron vizenyős, nyálkásan rothadó elhalások láthatók. Végül az egész szár elrothad, ráncosan összetöpped, megfeketedve elszárad. Fertőzési források a beteg anyanövények és dugványok, valamint a talajon lévő növénymaradványok. Ha több virágunk van, úgy és dugványvágó eszközökkel terjed. Nagyobb távolságokra dugványokkal hurcolható szét. A védekezésben rendkívül nagy szerepe van a megelőzésnek és a higiénia betartásának. Dugványszedés után a sebzéseket rézszulfát, rézoxiklorid hatóanyagú szerrel kezeljük. Egyetlen beteg növény észlelésekor 50 centiméter sugarú körben a szomszédos növényeket is távolítsuk el, és semmisítsük meg. Amennyiben szükséges, rézhidroxiddal, rézoxikloriddal végezzünk állománypermetezést. Muskátli betegésgei >>
Tisztelt Varga Koritár Úr! A kinti átteleltetést nem javasolom, mert nagy valószínűséggel nem éli túl a fodrospálmája. Inkább a visszavágást támogatnám, az utolsó 3-4. felső levél alatt; nekem bevált a kb. 30 éves növényemnél. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! A muharok egy éves növények. A magjuk áttelel és ilyenkor a melegben kinőnek, inváziót okozva a fűben. Az általunk fenntartott kertekben a Puma Super nevű szert használjuk, de sajnos ezt Önök nem tudják, mert I. kategóriás, csak növényvédő szakmérnök vásárolhatja. írjon: info@kertrendorseg.hu
Kedves Érdeklődő! A képen nem látszik semmi, sajnos elég rossz felvétel. De tippam azért így is van: dióburok-fúrólégy Észak-Amerikából származó nyugati dióburok-fúrólégy (Rhagoletis completa Cresson) A Rhagoletis completa Cresson az Egyesült Államok és Mexikó területéről származik. A felületes szemlélőt gyümölcslégy helyett inkább apró darázsra emlékeztető rovar igen ügyes, ugyanis Európában először Svájcban bukkant fel, pedig Svájc egyrészt a kontinens közepén van, másrészt magas hegyek és európai nagyhatalmak zárják el mindenféle tengertől.A Nébih közleménye sajnos nem tér ki a rejtélyre, ahogy a weben elérhető szakirodalom sem. Akárhogy is, a Rhagoletis completa kellemes otthonra lelt Európában, ahol is igen sok a diófa. Ahogy magyar neve is mutatja, a dióburok-fúrólégy intim kapcsolatot ápol a diófával, lárváit a még éretlen dióban kelteti.A dióburok-fúrólégy lárvájával fertőzött növényt könnyű felismerni. A termés héja feketésen rohad és nyűvek mászkálnak rajta. A szakirodalom szerint a fertőzés "jelentős minőségi romlást okozhat", magyarán ehetetlen lesz a termés. A légy, ahhoz képest, hogy milyen ügyesen kerül meg teljes országokat, meglepően könnyen esik csapdába. A csapdát érdemes a diófa koronájába, a termés magasságába rakni, érthető okokból. A csapda színe legyen sárga, és fontos, hogy érje a napfény. A csapdázás hatékonyságának köszönhetően ismerjük a dióburok-fúrólégy szokásos rajzásmenetét, amely június második felében indul és augusztus végén, szeptember elején csúcsosodik. A legyek egészen szeptember végéig rajzanak, aztán megdöglenek.
Üdvözlöm! Valószínüleg egy gomba betegség. Javaslom, hogy Ridomil nevű szerrel permetezze, hetente, összesn háromszor!