7221. Német nyelvtanulás
Manapság egy új nyelv megtanulása több mint szükséglet — sokunk számára már kihívást jelent, de az online lehetőségek új irányokat nyitnak azok számára, akik szeretnének elmélyülni a német nyelv rejtelmeiben.
Manapság egy új nyelv megtanulása több mint szükséglet — sokunk számára már kihívást jelent, de az online lehetőségek új irányokat nyitnak azok számára, akik szeretnének elmélyülni a német nyelv rejtelmeiben.
Számos kihívás érhet minket az életben, ami a környezeti hatásoknak köszönhető és a látásunkkal is kapcsolatba hozható. A gyermekkori kancsalság viszont nem ezek közé tartozik, hiszen szerepe lehet ebben a refrakciós problémáknak, az izomegyensúly-zavaroknak, az idegrendszeri problémáknak, a koraszülésnek és a genetikai hajlamnak is.
Ahogy beköszönt a tavasz, egyre több időt szeretnénk a szabadban tölteni. A természet újjáéled, a nap sugarai egyre melegebben cirógatnak, és végre eljön az idő, hogy újra birtokba vegyük a kertet vagy a teraszt.
Mindenki tudja, tapasztalja, hogy a Covid-járvány mennyire átalakította a vásárlási szokásokat. Valóban igaz lett az, amit jósoltak: semmi sem tért vissza a régi kerékvágásba. Az életünk 2020 óta sok mindenben megváltozott.
A tavaszi fagyok komoly kihívást jelenthetnek a kiskertek számára, különösen a frissen vetett vagy érzékeny növények esetében. Egy váratlan hideghullám akár teljes termésveszteséget is okozhat, ezért érdemes előre felkészülni a védekezésre.
Télen a gyomirtók használata azért eredménytelen, mert a növények nedvkeringése annyira lelassul, hogy a vegyszerek nem érik el hatásukat. Az ecetfa egyébként is olyan életerős növény, hogy egy "sima" gyomirtó nem lesz 100%-ig hatásos ellene. Sajnos látványos megoldás csak a gyökerek, gyökérsarjak tökéletes eltávolítása után várható.
A sárgás színű golyók lassan lebomló műtrágyák, melyeket a palánták földjéhez kevernek, hogy tápanyaggal dúsítsák azt. A golyócskákból a talajban lévő víz oldja ki a tápanyagot. Kiürülés után a golyók még több hónapig ép állapotban fennmaradnak. A növények pusztulásához nincs közük. A képen látható növény gyökérzetének nagy része sötét színű, ezek a gyökérágak nem élnek, és kevés a világos színű, aktív gyökércsúcs. Ez az oka a növények elszáradásának.
Nem, az élettevékenység még időlegesen se szűnik meg, csupán nagyon lelassul a rövid nappalok és a hideg következtében. A fák és bokrok most is lélegeznek, vagyis oxigént vesznek fel és széndioxidot adnak át a környezetüknek. A növények egyes részeinek lélegzése is különböző intenzitású: a rügyek légcseréje a leggyorsabb, ezért őket kell védeni legjobban az olykor előforduló ólmos eső jégbevonatától. Ez alatt ugyanis a rügyek nem jutnak oxigénhez, megfulladnak és kipállanak, tavasszal nem hajtanak ki.
A golgotavirág Amerika meleg, trópusi területeiről származik, hazánkban így télire fagytól védett helyet kell biztosítanunk számára, míg nyáron félárnyékos helyen a szabadban is nevelhető. Télen, a fényhiány miatt legjobb,.ha hidegházban, hűvös helyen teleltetjük, és ritkán öntözzük. Remélhetőleg csak a téli pihenőre készül és ezért dobálja el a virágait és tavasszal újult erővel fejlődésnek fog indulni.
A savanyú, mély rétegű, szellős, jó vizellátottságú talajt kedveli, de a sok meszet nem tűri. Hatalmasra megnő, ezért igen nagy a helyigénye. Tavasszal vagy ősszel telepítse. A tavaszi ültetéshez célszerű még a fagyok beállta előtt megásni a gödröt, így a talaj szerkezete a tél folyamán kellően fellazul. Az ültetőgödör ideális mérete 80x80 cm. A gödör körül mintegy 5 négyzetméteres területen érdemes a talajt két ásónyomnyira fellazítani, hogy az oldalirányba fejlődő gyökerek is könnyen áthatolhassanak a talajon. Több facsemete ültetése esetén, két egyed között ajánlatos legalább 15-18 méteres távolságot hagyni. Metszeni nem kell, de termőkorban egy gyenge ritkítás azért szükséges.