7271. Az idő stílusos megjelenése: Megbízható és emlékezetes órák
Az óra több, mint egy mindennapi kiegészítő. Ez a kis eszköz nem csupán az idő múlásával ajándékoz meg, hanem stílust és megbízhatóságot is sugároz.
Az óra több, mint egy mindennapi kiegészítő. Ez a kis eszköz nem csupán az idő múlásával ajándékoz meg, hanem stílust és megbízhatóságot is sugároz.
A házimunka és kisebb otthoni feladatok elvégzése gyakran megkívánja, hogy legyen kéznél néhány megbízható kéziszerszám. Ezek az eszközök megkönnyítik az életet, ha polcot szerelünk össze, vagy csak egy egyszerű csapot szeretnénk megjavítani.
A 2024-es ágyás- és balkonültetési szezon sok kertész számára feladta a leckét: a meztelencsigák és házzal rendelkező társaik szinte mindenütt ott voltak és minden ágyásban pusztítottak, köszönhetően a nyirkos és enyhe időjárásnak. Sok növényt teljesen felfaltak, így esélyük sem volt kivirágozni. Voltak azonban olyan szerencsés növénygazdák, akik mindezek ellenére is élvezhették a virágözönt, ennek oka pedig az, hogy ők a muskátli mellett tették le a voksukat. Sok más ágyás- és balkonnövénnyel ellentétben ezek a növények nagyrészt sértetlenül élték túl a csigajárványt.
A metszés fontos része a leander egészséges növekedésének – de vajon tavasszal is lehet metszeni? Elmondjuk.
Mutatjuk, mikor és hogyan érdemes kiültetned a paradicsompalántát. Összegyűjtöttünk minden fontos információt.
Datolyapálma. A mellékelt cikkben megtalálja a leírását. Sok sikert a neveléséhez.
A Selaginella lepidophylla, vagy jerikó rózsája talán a "feltámadásától" lett közismert. Fontos tudni róla, hogy eredeti élőhelyén, a Chihuahua-sivatagban tűző napon tenyészik, ahol amellett hogy száraz a levegő, sok a fény, és csapadék csak ritkán hull. A növény ehhez tökéletesen alkalmazkodott, de a túl sok nedvesség hatására könnyen penészedik. Nem tudom, hogy a száraz periódust is elviselő, a jerikói rózsához hasonlóan kiváló ellenálló képességű penészgombákat irtó vegyszeres kezelésre (a réz- vagy kéntartalmú szerekre) a növény hogyan fog reagálni, sajnos ezt ki kell próbálni. Tehát fungicides kezeléssel talán vissza lehet szorítani, illetve a növény a tűző napot jól viseli a gombákkal ellentétben, így a jól szellőző, napfényes tartási hely is megoldás lehet a gombaölőszeres kezelés mellett.
Lebegő alga ellen UV lámpát, fonal alga ellen I-Tronicot javaslom, persze valamilyen szűrővel egybe kötve. A szivattyút nem szabad a tó aljára elhelyezni, csak a középső vagy a felső zónába, illetve tó levegőztető pumpát is használjatok, hogy oxigénben dús vizet kapjatok. Oxigén nagy ellensége az algának. A szivattyút pedig, azért nem szabad a tó legaljára rakni, mert a tóban levő hűvösebb víz össze keveredik a langyosabb vízzel és egyöntetű meleg vízben gyorsabban szaporodik az alga! Durucz Attila www.kertepito.com
Paradicsom olajbarna levélfoltossága A betegség kórokozója egy gomba, a Fulvia bulva, amelyet "paradicsom korompenésznek" vagy "bársonyos penésznek" is neveznek. A levelek fonákján olajzöld, később barnuló, sűrűs (bársonyos) bevonatokat okoz. A levelek felső oldalán határozott világoszöld vagy sárga szétszórt foltok vannak. A foltok igen gyorsan szétterjednek, összeolvadnak és a fertőzött levelek barnulnak és elhalnak. Súlyos fertőzés esetén a megtámadott növények valamennyi levele elszárad, lecsüng, de többnyire nem hullik le. A terméseket a betegség közvetlenül nem károsítja. A betegség elsősorban a rosszul szellőztetett gyorshajtatású állományokban fordul elő. Az új változatok már viszonylag ellenállnak a betegségnek. A spórák, amelyek akár 9 hónapig is megőrzik életképességüket, a növényi maradványokon, a szerszámokon és a szerkezet elemein telelnek át. A kórokozó általában a gázcserenyílásokon hatol be a növényekbe. A betegség a levegő 80 %-nál magasabb páratartalma mellett és 20-27 oC fok közötti hőmérséklete igen gyorsan terjed. A védelem alapja az ellenálló fajták termesztése, a termesztés helyének megfelelő szellőztetse, a fertőzött növények időben elvégzett eltávolítása, a megfelelő öntözés, valamint a szerszámok és a szerkezet fertőtlenítése. A veszélyeztetett állományokat megelőzés céljából réz-, ditiokarbomát- vagy morfolinalapú készítményekkel lehet kezelni. A paradicsom elég sok vizet igényel, de nem szükséges folyamatosan nedvesen tartani a földjét; heti egyszeri (dézsásoknál inkább kétszeri) alapos öntözés, elég neki. Lehetőleg csak a földet és ne a növényt locsoljuk (mivel a széllel a levélre jutó gombaspórák a víz hatására aktiválódnak), de forró nyári napokon egy rövid, frissítő, késő délutáni (amely után még megszárad a növény) zuhany inkább hasznos, mint káros. esős időben akár 10 naponta 1%-os bordóilé-oldattal érdemes megpermetezni. A bordói lé biogazdálkodásban is használható, kellő körültekintéssel alkalmazva semmilyen káros hatása nincs sem a termésre, sem a környezetre, ugyanakkor a lisztharmat kivételével a legtöbb betegséget meg lehet vele előzni (vagy legalábbis kordában tartani).
Vagy rózsarozsda, vagy levélfoltosság van a rózsán. Sajnos a képen nem látom a levelek fonákát, meg kellene néznie. Levélfoltosság Ha a rózsa levelein 1-2 centis barnásfekete foltok jelentkeznek, akkor csillagpenész irtogatja növényünket. A beteg levelek lehullanak, ami súlyos esetben - nyár végére - akár teljesen csupasz bokrokat is eredményezhet. A gombás leveleket forgassuk a talajba vagy égessük el. Ha kis szerencsénk van, akkor a lisztharmattal egy időben levélfoltosság is előfordul és így egyszerre védekezhetünk ellenük, csak némi rézszármazékot (cineb, mankoceb, kaptán) is kevernünk kell a permetlébe. Rozsda A rózsa zöld részeinek foltosodását okozhatja a rózsarozsda is. Az előzőtől azonban könnyen megkülönbözethető: a levél színén apró sárgás, később bebarnuló pöttyök jelentkeznek, s ha megnézzük a levél fonákját, ott a gomba narancsvörös párnácskáira bukkanunk. A felfedezés és a fajmeghatározás örömét valamelyest csökkentheti a tény, hogy a beteg levelektől itt is meg kell szabadulnunk, illetve vegyi támadást célszerű beiktatni. A levélfoltosság elleni szerek a rozsda ellen is védelmet nyújtanak. A paprikán is élősködő kétfoltos takácsatka a tápanyagokat szívja ki a sejtekből, ennek következtében a levelek sárgulnak, száradnak és lehullnak. A fonákon lévő finom szövedék és a levedlett lárvabőrök tömege utal a kártevő jelenlétére. Száraz, meleg időjárásban több nemzedékük alakul ki. Üvegházakban a termések torz növekedésével okoz jelentős károkat egy másik faj, a tetűatkákhoz tartozó széles atka (az atkák ellen az abamektin-, piridaben-ható- anyagok használhatók). A lisztharmat gombája a papri- ka leveleinek fonákján kezdetben szabálytalan, egyre nagyobbodó, később az erek által határolt, szegletes, gyakran összeolvadó, barna foltokat képez. A levelek fokozatosan lehullnak, a növény felkopaszodik. A miklobutanil vagy a penkonazol hatóanya- gú készítmények blokkolják a kórokozót. Az alternáriás szárazkorhadás fertőzésének tünetei a leveleken, levélnyélen világosszürke, elhalt foltok alakjában mutatkoznak meg. A termés csúcsi részén a foltok oválisak, világosbarnák, élesen elhatároltak, termésbe süppedők. Közepük kivilágosodik, rajtuk barnásfekete, bársonyos penészgyep jelenik meg. Későbbi stádiumban a termések rothadnak, illetve múmiaszerűen összeaszalódnak. A tünetek megjelenése előtt a mankoceb, illetve az iprodion hatóanyag javasolt. Az újhitűség nevű betegséget az uborka-mozaikvírus okozza. A növények szártagjai megrövidülnek. A levelek elkeskenyednek, felületük fénytelen, halványzöld vagy zöldessárga. A beteg tő sok virágot hoz, közülük azonban kevés kötődik.