7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
Valószínű, hogy a csoda sövény-ként árult turkesztáni szilre gondol, melyet 59 Ft/tő áron kínáltak. (Persze csak 1000 db feletti megrendelés esetén). Valóban ellenálló és gyors növekedésű fajta, de nem érdemes 1-2 év alatt ilyen magasra engedni. Szép sövény több éves neveléssel, rendszeres nyírással nevelhető belőle. A tuja sövénynél mindenképp ellenállóbb és tájképbe illőbb.
A hibiszkusz rendkívül magas víz és tápanyagigényű növény. Nyáron szeret a szabadban, míg télire világos, 12-14°C- os helyiséget igényel. Mivel nem jól viseli az áthelyezést, ilyenkor gyakran lehullajtja rügyeit, virágait. <p>Ha bimbóit annak ellenére is hullajtja, hogy cserepét máshova helyeznénk, az annak a jele, hogy több tápanyagot kíván. De téli pihenője alatt a hideg és a száraz levegő is virághullást okozhat. Megmetszve azonban a következő évtől még gazdagabb virágzásra serkenthető.
A képen sajnos nem igazán jól látható maga a forma, de megfelelő ápolás és rendszeres nyírás mellett a legtöbb örökzöld alkalmas különböző formák kialakítására.
Szőlész kollégám azt tanácsolta, hogy az öt éves szőlőtőkét még érdemes felcsirkézni, mert még fiatal tőkének számít, a téli időjárás pedig elég kiszámíthatalan, az extrém hideg még károsítaná.
A fa törzsén egy zuzmó látható, ami különösebb problémát nem okoz a fának. Ha zavaró mértékben benövi a fát, akkor dörzsikefével el lehet róla távolítani.