7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
A vadkörte alanyra oltott körtefák általában az 5. évükben kezdenek virágokat fejleszteni, és teremni. A körtemagoncok pedig még később fordulnak termőre. A termőrügyek kialakulását a vesszők vízszintes helyzetű kötözése, rögzítése serkenti, érdemes megpróbálni. A körtefajták többsége önmeddő, javaslom, hogy ültessen közel azonos időben virágzó másik körtefajtát a beporzás érdekében.
A fekete hunyor decembertől - márciusig virágzik. Innen ered közkeletű elnevezése: karácsony rózsája. Virága zöldesfehér, mely később pirosas árnyalatúvá válhat. Nevét fekete gyöktörzséről kapta. Már az ókorban is ismerték és számon tartották gyógynövényként, de méregtartalmáról is nevezetes. Gondozása: Árnyékos helyen gyakran bebokrosodik. Idő kell neki, hogy jól érezze magát és elkezdjen szépen fejlődni, de érdemes türelmesnek lenni. Kedveli a mélyrétegű, tápdús talajt. Friss ültetésnél szervestrágyázzunk. Ez a növény inkább a mélyebb ültetést kedveli.
Pedig díszhagyma. A díszhagymák igénytelen mivoltuk miatt váltak közkedveltté. Egyes fajok egész nyáron át virítanak. Az alacsonyabb fajták cserépben is szépen mutatnak: ilyen az öné is: a kéknyelvű hagyma (Allium karataviense) amelynek hatalmas gömb alakú virágzata rövid száron pompázik. Napos helyen, jó vízgazdálkodású talajban nevelhető (pl. sziklakert). Májusban virágzik.
Igen, mert a termőképessége nagyban függ a pollenadó fajták megválasztásától. A virágai ugyanis önmeddőek. Jó pollenadó fajtája a Hedelfingeni, a Solymári gömbölyű, a Van és a Linda és a Sunburst. Pollenadóként pedig megfelelő a Solymári gömbölyű, a Linda, a Margit Hedelfingeni óriás és a Van fajták, valamint a korán virágzó Pándy meggy klónok és az Érdi nagygyümölcsű meggyfajta részére. Vadcseresznye- és sajmeggy alanyon is jól fejlődik. Télállósága igen jó. Kártevők közül a cseresznyelégy igen kedveli, ezért intenzív növényvédelemben kell részesíteni. Hibája évjárattól függő, gyenge-közepes a termőképessége, a gyümölcsmérete függ az aktuális termésberakódástól, esős időjárás esetén nagy a gyümölcsének a repedési hajlama.
Igen, és egyszerű tőosztással egy bokorból akár hármat is csinálhatunk. A kerten kívül magasabb balkonládában, a teraszon pedig akár cserépben is megél 20 évig is, ha szereti a helyét.