7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
Az északi fekvésű szoba ablakába javasolnám az afrikai ibolyát. A hűvös szobában a begónia, a ciklámen, a filodendron, az indás kőtörőfű, a szobaarália, a kankalin, a keserűlevélke, a kutyatej, a mirtusz, a papucsvirág, a selyemmályva kedveli. Napos helyre tehet: krotont, golgotavirágot, gyapotcserjét, rhododendront, kaktuszokat, virágcsalánt, gumólábfát, szobakomlót, szemérmes mimózát.
A kerti gyepet legjobban rendszeres nyírással, megfontolt öntözéssel lehet gyommentesen tartani. A nyírást az egyszikű fűfélék jobban bírják, mint a kétszikűek (a gyepben többnyire gyomok). Ráadásul a füvek szárazságtűrőbbek is. Ha mégis gyomirtásra lenne szükség, akkor kétszikűek elleni gyomirtó szert javaslunk. A Roundup és a Glialka nevű szer néhány nap alatt kifejti hatását és le is bomlik. Elvileg nem is árt a kutyának. Ezért elegendő biztonság, ha a gyomirtás után egy napig nem engedjük a kutyát a fűben játszani.
A tuja növény minden része mérgező az emberre, de ez nem jelenti azt, hogy komposzt készítésére ne lehetne felhasználni. A kertben is le lehet szórni, de inkább egy komposztálóbán, más kerti és konyhai hulladékkal együtt érdemes összevegyítve érlelni, majd ezután szétszórni.
Örökzöld növény, magassága 140 - 250 cm. Virágai május végétől nyílnak. Savanyú talajt igényel. A félárnyékos hely megfelelő számára. Az öntözést meghálálja, de ne legyen a talaja pangóvizes.<br>Az alábbi cikkben még több információt olvashat róla.
A keserűlevélke a világos, szellős helyet szereti, de a tűző naptól védeni kell. Tartsa nedvesen a talaját. Időnként permetezze a le vízzel, ha a virágok száradását tapasztalja. Kéthetente tápoldatozza nyáron. Kártevők kevésbé károsítják.