7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
Kedves Kónya Tibor! A képek alapján ez gomba, vagy baktériumos fertőzés! Champion nevű szerrel permetezze le és a kezelés után egy hét múlva megint, összesen háromszor! Meg fog gyógyulni.
Dracenáknál, ahogy megnyúlik, felkopaszodik a törzse. Az okok között lehetséges, hogy kis cserépben van, régi a földje, túlzottan melegben van (17-22 °C a legmegfelelőbb), nem jó az öntözés, alacsony a páratartalom. Azt javaslom, hogy vágja vissza a törzset, mert hamarosan kihajtanak az új levelek, és ezzel lehet vastagodásra biztatni. A levágott "fejdugványt" gyökereztesse ki vízben, és ültesse el, így lesz egy új növénye is. Kapcsolódó cikk: Minden, amit a dracénákról tudni kell!
Kedves Missmary! A Basudin egy általános talajfertőtlenítő szer, ami eléggé hatásos. A földre kell szórni, és azután megöntözni, és kiírt minden kártevőt a talajból. A kezelést ismételje meg 10-14 nap múlva!
A szobai banán jó körülmények között egész évben fejlődik. Ezért télen is sok fényt igényel, ill. rendszeres öntözést, párásítást és időnként - télen is - kéthetente egyszer tápoldatot. Nyáron hetente lehet tápoldatozni leveles szobanövényeknek készült oldat tökéletesen megfelelő. A különböző banán fajokat évente tavasszal és nyáron is célszerű átültetni, de ne nagy cserépbe (maximum két számmal legyen nagyobb az előző mérethez képest). Nem célszerű kiültetni a szabadba. Nem bírja a közvetlen nyári perzselő napsütést, ilyenkor megégnek a levelei. A legjobb árnyékos helyre tenni dézsában. A reggeli és esti nap serkentően hat a növekedésre. A banán örökzöld növény, egész évben szépen mutat. Az normális jelenség, ha az alsó leveleit ledobja, mert folyamatosan fejlődik. Egyes fajokat ajánlanak kerti tartásra, azok felszíni részei teljesen tönkremennek a hideg időjárás miatt, de legtöbbször gyökérről tavaszal kihajtanak. A banán trópusi növény, szóval télen a legjobb fagymentes helyen nevelni. A legtöbb kereskedelmi forgalomban lévő banán nem fejleszt ehető gyömölcsöt. Egyébként, még ha termő is a banán, hagyományos szobai körülmények között nem lehet banán gyömölcsre számítani, ahhoz egész évben üvegházban kellene nevelni speciális körülmények között a mi éghajlati övünkön. A tartás szempontjából fontos a rendszeres permezetés, akár naponta is szükséges lehet, ez függ a szoba, helyiség páratartalmától. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt
A hortenzia magról való szaporítását nem sokan ajánlják. A magokkal való szaporítást általában nemesítés érdekében végeznek. De természetesen magról is lehet szaporítani, viszont sok figyelmet és türelmet követel magának. Kora tavasszal ültesse el a magot (vagy ősszel, és tavasszal a gyökerek megerősödése után ki is lehet ültetni). A legfontosabb, hogy tápanyagban gazdag földbe tartsa, és rendszeresen öntözze. Ne engedje soha, hogy kiszáradjon a föld. Legyen mindig nedves a földje, de túlöntözni sem szabad. Ha rendesen gondját viselik, akkor a magokból is szép virágok fejlődnek majd ki. Viszont mindig meg van a veszélye, hogy nem fog ebben az évben virágozni. Mindenképp érdemes kipróbálnia. A hortenzia gyakoribb szaporítási módja a dugványozás, amiről itt olvashat: Szaporítsunk hortenziát hajtásdugványról