7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
Tisztelt Kérdező! A szikes talaj javításra hazánkban mészkőport, cukorgyári mésziszapot vagy gipszet használnak. A szikes földet egyébként viszonylag kevés növény kedveli. Ilyen pl. a díszfák közül a kislevelű juhar, a kocsányos tölgy a lepényfa, a borsófa és az ezüstfa. Díszcserjék közül a tamariska, a barátcserje, az orgona, az arany ribiszke, a fagyal és a veresgyűrűs som. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Kedves Érdeklődő! nem írja, hogy hoygan tartja, így csak általánosságban tudok válaszolni. A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól, mert levélhulláshoz vezet. A növények levelei akkor is sárgulhatnak (ez lehet teljes vagy részleges), ha tápanyag hiányban szenvednek. Ez a cserepes növényeknél akkor lép fel általában, ha tartóedényük talajának tápanyagtartalmát a növény teljesen felélte. Erről úgy győződhetnek meg, hogy a talaj felszínén is megjelenek a gyökerek vagy a növény a cserépből kiemelésre kerül, s látható, hogy a talajt a gyökérzet teljesen beszőtte, az ültető közeget alig lehet látni. Nem kell erről bővebben írnom, hogy ilyenkor mi a teendő. Megemlítem továbbá a fikusz esetében, az alsó levelek sárgulása majd egymást követő gyors lehullása, talajhiba vagy gyökérrész elhalás következménye lehet. A növények leveinek sárgulását okozhatja még az egyes mikró elemek hiánya is, vagy az is, hogy egyes tápelemek túladagolásra kerültek. Itt az előírásnak megfelelő összetételű és %-os oldatú lombtrágyázás vagy tápoldatozás segíthet. A szaporítás pedig csak félfás vagy levéldugványnal működik.
Azokban a szobákban ahol erősebben süt be a nap, érdemes néhány egzotikus növényt tartani, mint pl. orchidea, hibiszkusz, fukszia, vagy pozsgás növényeket kaktuszokkal társítva.
Tisztelt Zsu! Igen, átterjedhet a többi növényre is ezért azokat is érdemes lenne lepermetezni, akár megelőzés céljából is. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Tisztelt M. Csilla! A leanderen a viaszos pajzstetű kártétele látszik, a sárga foltokkal, és a nőstény egyedek viasz-szerű páncéljával. A kezelés első lépése, hogy a növény leveleit enyhén szappanos vízzel lemossuk. Ezt követően vagy az Axoris rovarölő permettel, vagy a Mospilan 20 SG-vel vagy az Agrol Plusszal permetezzük le a szabad levegőn. A permetlevet a szereken a gyártó által előírt dózisban kell elkészíteni. A permetezési munkát az előírt védőfelszereléssel kell elvégezni. Fontos, hogy a permetezés előtt és után 8 órával ne fogyasszunk alkoholt és a permetezés alatt ne dohányozzunk. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu