7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
Üdvözlöm! Ez egy nagyon ellenálló növény. Igaz, hogy a világos helyeket szereti, de azért a közvetlen napfénytől védeni kell. A mirtusz talaját jól dúsítsa fel tőzeggel. Szerintem rendben lesz. Az egynyáriak kifejezetten napimádók, persze itt is vannak árnyékosabb részt kedvelő növények, mint például a: szellőrózsa, árvacsalán. Inkább árnyéki,-félárnyéki évelőket ajánlok: árnyliliom (Hosta sp.), tollbuga (Astilbe sp.), szívvirág (Dicentra sp.), hortenzia (Hydrangea sp.), stb.
Kedves Olvasónk! Miután nem tudjuk a tartási körülményit és képet sem küldött, így csak általánosságban tudunk válaszolni, hogy hogyan szereti, ha tartják. Az öntözés hiánya A szobanövények gondozása során a legfőbb probléma az öntözés hiánya szokott lenni. Sok szobanövény azt igényli, hogy szinte folyamatosan nedvesen legyen tartva a földje, de ugyanakkor az ne álljon vízben. Ez még gyakorlott növénytartókon is kifog néha. A Zamioculcas gondozása Első és manapság elég divatos növény a Zamioculcas (Zamioculcas zamiifolia). Találóbb magyar nevet még nem találtak neki, mint nemes egyszerűséggel becézve: zami vagy ZZ pálma. A zami a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozó, trópusi évelő növény, amely Kelet-Afrikában őshonos. Népszerűségét szép, fényes leveleinek és strapabíróságának köszönheti. Legszebben 18-26°C között növekszik, így alkalmas hűvösebb helyiségekbe is, éppúgy, mint túlfűtött lakásokba. A magasabb hőmérséklet fokozott levélfejlődéshez vezet. A túlöntözést sárguló levelekkel jelzi, ilyenkor hagyjuk kiszáradni. Inkább kevesebb vizet adjuk neki. Havonta egyszer lehet tápoldatozni, az előírt mennyiség negyedével, nyolcadával, de ezt el is hagyhatjuk. Az erős, szórt fényt kedveli, de a nagyon sötét helyeket is elviseli. Nyáron a szabadba, vagy erkélyre is kitehető, de előtte ne felejtsük el szoktatni, különben megégnek a levelei. Az átültetéssel sem lesz gondunk, szűkebb cserépben szebben fejlődik. Csak akkor ültessük át, ha már látjuk, hogy szinte alig van földje. Vigyázzunk, hogy ne túl nagy cserépbe kerüljön, mert akkor a gyökérképzésre, nem pedig a levélfejlődésre koncentrál, így a levelei elsárgulnak, le is hullhatnak. A ZZ pálma, levéldugványról szaporítható.
Kedves Éva! A képen egy kroton, a Green Bell (Codieaum variegatum) van. Az igényei megegyeznek a sima krotonéval. Egy korábbi cikkünket szeretném figyelmébe ajánlani: http://www.edenkert.hu/szobanoveny/gondozas-es-apolas/csodacserje-kroton-codiaeum/3240/
Tisztelt Fodorné! Fagykár ellen mindenképp szükséges a körbetakarás, mert a földlabda átfagyása a növények kiszáradását eredményezi. Miután a földtől elemelve neveli az áfonyákat a legjobb takaró közeg a szalma lehet. Azt javasolom, hogy használja a takarást legkésőbb november végétől március elejéig. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
A kutyatejféléket félfás dugvánnyal lehet szaporítani. A dugványozásra a legmegfelelőbb idő a tavasz, amikor elég nagy eredménnyel gyökereznek a hajtások. A levágásra olyan oldalágat válasszon, amely már kissé fás külsejű, a nedvfolyásra itt is figyelni kell, a kutyatejfélék tejnedve igen mérgező. Csak annyit érintkezzen vele amit feltétlenül muszály, ha érzékeny, akkor javaslom, hogy kesztyűt húzzon. A nedvfolyásra kicsit várni kell, ha már nem nagyon jön, akkor érdemes gyökereztető porba mártani a dugványt - félfás és fás növények számára válót vegyen - és úgy kell a dugványt a gyökereztető közegbe tenni. Ha van rá mód, akkor perlitbe dugványozzon, amit meleg világos helyen és nedvesen kell tartani a gyökér képződésig, majd a gyökeres új növényt nem túl tápdús, homokkal kevert földbe ültesse. Az Euphorbia milli: pompás kutyatej elég jól tűri a metszést, de kissé nehezen gyökerezik, ezért az átlagtól körültekintőbben kell a szaporításnál eljárni. Én szívem szerint egyben hagynám a növényt az oldalágaival, hiszen a virágokat az ág végén hozza, levágással gyérítjük a virágzási esélyt, minél több elágazás van, annál több a virág rajta egyszerre. Ha mégis vágja, akkor inkább a főágat kellene úgy metszeni, hogy még 2-3 rügy maradjon, ott hoz újabb oldalhajtásokat, bokrosodik a növény.