7286. Elvirágzott a tulipán, mit kell tenni, hogy jövőre is gyönyörű legyen?
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
Sárguló levelek, magtokok, lehulló szirmok - lassan véget ér a tulipánszezon. Mutatjuk, hogyan gondozzátok a tulipánt, hogy jövőre is a virágoskertetek éke legyen.
A bodzavirág (Sambucus nigra) évszázadok óta ismert és használt gyógynövény, amelyet főként virágzatának gyógyító tulajdonságai miatt értékelnek. Fehér, illatos virágai májusban-júniusban nyílnak, és számos jótékony hatással bírnak az emberi szervezetre. A bodzavirágot gyakran teaként, szirupként vagy kivonatként fogyasztják, és számos népi gyógyászati recept alapját képezi.
A hajvesztés sokunk számára lehet aggasztó téma, hiszen a dús hajkorona nemcsak a megjelenésünk fontos része, hanem önbizalmunk egyik alappillére is. Azonban az életmód, a genetikai tényezők és a környezeti hatások mind befolyásolhatják a haj állapotát.
Az írisz, más néven nőszirom, sok kertbarát kedvenc dísznövénye. Látványos, elegáns virágaival tavasztól nyár elejéig színt visz az ágyásokba. Előfordul azonban, hogy az írisz évről évre kizöldül, szépen fejlődnek a levelei, mégsem hoz virágot. Ennek hátterében többféle ok is állhat.
A fagyosszentek időszaka a tavaszi kertészkedés egyik legkritikusabb szakasza. Sok évtizedes megfigyelések alapján ezek a napok különösen veszélyesek a fagyérzékeny növényekre, hiszen még május közepén is előfordulhatnak hajnali fagyok. A fagyosszentekhez számos népi hiedelem és kertészeti tapasztalat kötődik.
A Rosa rugosa - japán rózsa vagy ráncoslevelű rózsa az egyik legszebb vadrózsa, mert levelével, virágával és termésével egyaránt díszít, külön metszést nem igényel, ha nagyon elterpeszkedne kertünkben visszametszhetjük. persze mint minden cserjének néhány évente jót tesz egy kis fiatalító metszés.
A fotón egy szépen kifejlődött körterozsda kórképe látható. Azokban a kertekben fordul elő, ahol különböző boróka (Juniperus sp.) fajok és a körte is megtalálható (a képen is nem díszalma, hanem egy körte faj látható). A gombának ugyanis mindkét gazdanövényre szüksége van fejlődése során. A gomba a boróka vesszőiben telel át s tavasszal, csapadékos, szeles időben spórái átszállnak a körtére.<p> A védekezért lombhulláskor kell megkezdeni: a leveleket össze kell gyűjteni és a talaba forgatni. Tavasszal, lombfakadástól kezdve rozsdabetegségek elleni permetszerekkel kell kezelni a fát.
A kép nagyon jól sikerült, s tényleg fenevadaknak tünteti fel az egyszerű (de valóban méretes) levéltetvek egy faját. Jól látható középen a rügyecske, amivel egy méretűek a tetvek. Így már nem is olyan nagyok. Tehát a fát mindenképp tartsák meg. Védekezni a szokásos tetvek elleni szerrel lehetséges, vagy ha megvárják a telet, a fagy is elintézi a dolgot a vegyszerek helyett. Legközelebb majd tavasszal kell figyelni a fára, hogy esetleg újra megjelennek-e a fenevadak.
A képen valóban egy hársfa levele látható. Magyarországon 4 hársfa faj és számos nemesített változata él. Ez alapján a kép alapján nehezen lehetne biztosat mondani a pontos fajról. Ha ezüst hársról (Tilia tomentosa) van szó, akkor a levél fonáka molyhos kell hogy legyen. Ha nem igazán molyhos, hanem csak az érzugokban szakállas, akkor nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) lehet.
A növényt tölcsérjázminnak vagy meténggyökérnek hívják, latinul a helyes neve Mandevilla. <p>Trópusokról származó kúszócserje, nyáron a balkonon tartható, sok locsolást és rendszeres tápanyagutánpótlást igényel, csak ebben az esetben hozza akár 1 m hosszú virágos hajtásait. Télen 15-18°C-on teleltethető világos helyen, kevesebb öntözéssel. <p>Szaporítása tavasszal, a fiatal zöld hajtások dugványozásával lehetséges.