7341. Zöld rulett: Érdemes-e a „divatos” kertészeti trendekre?
Bevezetés
Bevezetés
Amikor egyszerre kell megfelelnünk a munkában és a magánéletben is, egy idő után már nem csak a testünk, hanem a lelkünk is elfárad. Ennek köszönhetően reggel nehezebben kelünk, napközben lankad a figyelmünk, este pedig már tényleg semmihez sem marad erőnk. Könnyen beláthatjuk, hogy ez hosszú távon nem maradhat így, a jó hír azonban az, hogy néhány apró, de hatásos módszer segítségével kiszabadulhatunk az ördögi körből – ismerjük meg őket.
Létezik portré-, sport-, családi, baba-, rendezvény- és esküvői fotózás is ー hogy csak néhány területét érintsük ennek a kreatív és különleges szakmának. Sokan azt hiszik, hogy az, aki fotózással foglalkozik, minden részterületét kiválóan műveli. Pedig a szakemberek specializálódnak valamilyen irányba.
Miért kell a paradicsomot kacsolni? Mit nem szabad lemetszeni és egyáltalán nyáron milyen gyakran kell öntözni? Összegyűjtöttünk mindent, hogy mire kell figyelni.
A metszés a kertészkedés egyik legfontosabb, mégis gyakran félreértett művészete. Sokan úgy gondolják, hogy a metszés kizárólag a kora tavaszi, rügyfakadás előtti vagy a késő őszi, nyugalmi időszakra korlátozódik. Valójában azonban a nyári metszés, vagy más néven zöldmetszés, számos növénycsoport esetében nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott is. A megfelelő időben és technikával végzett nyári visszavágás serkentheti a másodvirágzást, javíthatja a terméshozamot és a termés minőségét, kordában tarthatja a túlzott növekedést, valamint elősegítheti a növény szellősebb, egészségesebb lombozatának kialakulását. A siker kulcsa annak ismerete, hogy mely növények profitálnak ebből a beavatkozásból, és melyek azok, amelyeket ilyenkor nem szabad zavarni.
Kedves Kis Virág! A tünetek alapján több károsító is lehet. Köztük a leggyakoribb a gyapjas pajzstetű, de lehet ezen kívül még vértetű is. Kérdés, hogy a gyapjas pamacsok összenyomása után vörös, sárga, vagy zöld váladék jelenik meg. Kezelési javaslat (bármelyik faj is károsít), a növény elhelyezkedésétől függően: - 1%-os káliszappanos oldattal lemosás vagy lemosás szerű permetezés (zárt térben is alkalmazható). A lemosás szivaccsal is történhet. Előnye a gyors hatás, és teljesen veszélytelen. A lemosás teljes felület kezeléssel történjen. - Bio-Sect -es lemosó permetezés. - Actara-rovarölő szeres beöntözés (csak szabadban vagy zárt termesztő berendezésben végezhető). Üdvözlettel: Növényorvos Kapcsolódó cikk: Hogyan védekezzünk a pajzstetvek ellen?
Kedves Tamás! Nagyon bonyolult és nehéz kérdést tett fel, amit az oldal korlátai miatt nem tudok megválaszolni most! Nagyon sok kérdést vet fel: mikor legyen betakarítható, milyen talaj és tápanyag igények vannak, illetve kellenek, mennyire lehessen eltárolni, mennyire legyen ellenálló stb. Javaslom, hogy a http://burgonya.hu oldalon tájékozódjon, mert ez tényleg egy nagy lélegzetvételű téma, nem egyszerű. Az ajánlott bőtermő fajták, amiket javaslok: "Pannónia" (tenyészideje: 98 nap), " Cleopátra", "Katica", "Góliát".
Kedves Kajtár Antal! A cikkünkben szereplő Freeze-Pruf szert Magyarországon még nem forgalmazzák, legalábbis mi nem tudunk róla (ennek több oka is lehet). Ha esetleg van külföldön élő ismerőse, akkor kérdezze meg őket, hogy beszerezhető-e.
Kedves Ildikó! A képen egy viaszvirág (Hoya carnosa) látható. Az oldalon van egy jó cikk erről: http://www.edenkert.hu/szobanoveny/viragdiszek/viaszvirag-hoya-carnosa/532/
Kedves G. Judit! Érthető, hogy a Kalmia latifolia virágzó példányának látványa lenyűgözte. Elméletileg a mi éghajlatunkon megmarad, de kifejezetten savanyú talajt igényel, ennek hiányában nem érdemes kísérletezni vele. (Az ültetőgödör talajcseréje csak átmeneti megoldást jelent.) Az ország nyugati felén, botanikus kertekben, gyűjteményes kertekben lehet találkozni egy-egy példánnyal. Javaslom, hogy olyan kertészetekben -esetleg a FLORA HUNGARIA nagybani virágpiacon- érdeklődjön, amelyek rendszeresen importálnak növényeket, így talán sikerül beszerezni. Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő