7341. Zöld rulett: Érdemes-e a „divatos” kertészeti trendekre?
Bevezetés
Bevezetés
Amikor egyszerre kell megfelelnünk a munkában és a magánéletben is, egy idő után már nem csak a testünk, hanem a lelkünk is elfárad. Ennek köszönhetően reggel nehezebben kelünk, napközben lankad a figyelmünk, este pedig már tényleg semmihez sem marad erőnk. Könnyen beláthatjuk, hogy ez hosszú távon nem maradhat így, a jó hír azonban az, hogy néhány apró, de hatásos módszer segítségével kiszabadulhatunk az ördögi körből – ismerjük meg őket.
Létezik portré-, sport-, családi, baba-, rendezvény- és esküvői fotózás is ー hogy csak néhány területét érintsük ennek a kreatív és különleges szakmának. Sokan azt hiszik, hogy az, aki fotózással foglalkozik, minden részterületét kiválóan műveli. Pedig a szakemberek specializálódnak valamilyen irányba.
Miért kell a paradicsomot kacsolni? Mit nem szabad lemetszeni és egyáltalán nyáron milyen gyakran kell öntözni? Összegyűjtöttünk mindent, hogy mire kell figyelni.
A metszés a kertészkedés egyik legfontosabb, mégis gyakran félreértett művészete. Sokan úgy gondolják, hogy a metszés kizárólag a kora tavaszi, rügyfakadás előtti vagy a késő őszi, nyugalmi időszakra korlátozódik. Valójában azonban a nyári metszés, vagy más néven zöldmetszés, számos növénycsoport esetében nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott is. A megfelelő időben és technikával végzett nyári visszavágás serkentheti a másodvirágzást, javíthatja a terméshozamot és a termés minőségét, kordában tarthatja a túlzott növekedést, valamint elősegítheti a növény szellősebb, egészségesebb lombozatának kialakulását. A siker kulcsa annak ismerete, hogy mely növények profitálnak ebből a beavatkozásból, és melyek azok, amelyeket ilyenkor nem szabad zavarni.
A növény neve kései végzetfa, latinul Clerodendrum trichotomum. Ázsiai származású, nálunk kissé fagyérzékeny, ezért többnyire csak védett helyre ültetik. Gergely Díszfaiskola, Gödöllő Kapcsolódó cikk: Végzetfa (Clerodendron thomsonae)
Tisztelt Vasvári Tibor! Látatlanban nem lehet még csak tippelni sem, hogy mi lehet a probléma. Amit tehet nyugalmi állapotban semmi, utána a hámlást jól kitisztítani, és réztartalmú szerrel (rézkénlé) ecsetelni! Kérem, küldjön fotót a pontosabb diagnózis érdekében. Üdvözlettel: Növényorvos
Kedves Hömpölygő! A visszametszésről általánosságban azt kell tudni, hogy szerencsésebb vegetációs periódusban végezni, mert ilyenkor a szövetek osztódása intenzív, és a sebek még be tudnak forradni. Hideg időben a sérült felület fertőződhet, ill. könnyebben visszafagyhat. Az ideális metszési idő márciustól augusztusig tart. A fagyérzékeny növényeknél (a Leyland ciprus és a babérmeggy is ezek közé tartozik) a metszési idő betartása még fontosabb. Üdvözlettel: Gergely Díszfaiskola, Gödöllő
Várja meg a tavaszt, akkor nagyobb szükség van egy serkentettebb gyökérnövekedésre! Üdvözlettel, Növényorvos
Kedves hömpölygő! Ez a fajta nagyon ellenálló és a legnagyobb termésű gesztenye! Az eurázsiai gesztenyére oltott fajta, nagyon jó választás! A talaj jó vízáteresztő, savanyú kémhatású, mélyrétegű legyen! Ezt tőzeggel lehet elérni, az ültetés előtt az ültető gödörbe alulra komposztált marhatrágyával keverje és ebbe ültesse el a fát! Akár nagyobb talajcserével is lehet ültetni (0,5-1 m3), de ez pénztárca függő! A rendszeres öntözést igényli! A sima szelídgesztenye is terem, egy idő után, ez lehet 10 év is, de termésben sosem múlja felül a nemesített fajtákat.