7341. Zöld rulett: Érdemes-e a „divatos” kertészeti trendekre?
Bevezetés
Bevezetés
Amikor egyszerre kell megfelelnünk a munkában és a magánéletben is, egy idő után már nem csak a testünk, hanem a lelkünk is elfárad. Ennek köszönhetően reggel nehezebben kelünk, napközben lankad a figyelmünk, este pedig már tényleg semmihez sem marad erőnk. Könnyen beláthatjuk, hogy ez hosszú távon nem maradhat így, a jó hír azonban az, hogy néhány apró, de hatásos módszer segítségével kiszabadulhatunk az ördögi körből – ismerjük meg őket.
Létezik portré-, sport-, családi, baba-, rendezvény- és esküvői fotózás is ー hogy csak néhány területét érintsük ennek a kreatív és különleges szakmának. Sokan azt hiszik, hogy az, aki fotózással foglalkozik, minden részterületét kiválóan műveli. Pedig a szakemberek specializálódnak valamilyen irányba.
Miért kell a paradicsomot kacsolni? Mit nem szabad lemetszeni és egyáltalán nyáron milyen gyakran kell öntözni? Összegyűjtöttünk mindent, hogy mire kell figyelni.
A metszés a kertészkedés egyik legfontosabb, mégis gyakran félreértett művészete. Sokan úgy gondolják, hogy a metszés kizárólag a kora tavaszi, rügyfakadás előtti vagy a késő őszi, nyugalmi időszakra korlátozódik. Valójában azonban a nyári metszés, vagy más néven zöldmetszés, számos növénycsoport esetében nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott is. A megfelelő időben és technikával végzett nyári visszavágás serkentheti a másodvirágzást, javíthatja a terméshozamot és a termés minőségét, kordában tarthatja a túlzott növekedést, valamint elősegítheti a növény szellősebb, egészségesebb lombozatának kialakulását. A siker kulcsa annak ismerete, hogy mely növények profitálnak ebből a beavatkozásból, és melyek azok, amelyeket ilyenkor nem szabad zavarni.
Kedves Pálóczi László! A klíviát tanácsos előcsíráztatni, fényben, egy rétegben homokra elterítve. Ha a gyökér kezdemények megjelennek, akkor vetheti, de így sem lesz baj, nem kell megfordítani, mert a természetese polaritás az, hogy alul a gyökér, felül a csíra, de ha meg is fordítja, akkor is visszaállna az eredeti "felállásba", erre szolgálnak a tropizmusok, ami a növények helyzetváltozatató mozgását jelenti.
Kedves Kata! Az elsárgulás tápanyag probléma. A N, Ca és Fe hiány is mutat hasonló, sárgás tüneteket. Az erek között sárgul? Az egész növény, vagy felső levelek? Nem mindegy, melyikről van szó, így kérem, ha tud, küldjön fotót. Az éretlen résztermés valóban atkakártétel lehet, így az atkaölő szeres permetezés célra vezető lehet.
A fényképen sajnos nem látszik teljesen tisztán a növény virága, de ránézésre valamelyik Coreopsis (menyecskeszem) fajta lehet, talán Coreopsis Verticillata.
Üdvözlöm! Igen, jól tűri a metszést, de azért ne radikálisan hajtsa végre. A legtanácsosabb a gömb forma kialakítása. A megnyúlt és száraz ágakat vágja le, és alakítsa ki a növény kívánatos formáját.
Muskátlik mellé gyakran szoktak ültetni petúniát, verbénát, tömpevirágot. Jól mutat az álló muskátli mellett a fekvő szárú, fehér virágú bakopa: Gyakran látni csüngő lobélia társaságában (Lobelia erinus), amely ugyancsak leomló habitusú fehér-kék árnyalatú egynyári, a tűző napot annyira nem bírja: Sárga futó társ lehet: a balkon aranya (Bidens ferulifolia) Nem virágzó zöld partnerek: Az ezüsts levéldíszű, kereklevelű szalmagyopár (Helichrysum petiolare) is jó partner vagy a illatos (szúnyogűző) kakassarkantyú Plectranthus - pleci néven is találkozhatunk vele:)