7341. Zöld rulett: Érdemes-e a „divatos” kertészeti trendekre?
Bevezetés
Bevezetés
Amikor egyszerre kell megfelelnünk a munkában és a magánéletben is, egy idő után már nem csak a testünk, hanem a lelkünk is elfárad. Ennek köszönhetően reggel nehezebben kelünk, napközben lankad a figyelmünk, este pedig már tényleg semmihez sem marad erőnk. Könnyen beláthatjuk, hogy ez hosszú távon nem maradhat így, a jó hír azonban az, hogy néhány apró, de hatásos módszer segítségével kiszabadulhatunk az ördögi körből – ismerjük meg őket.
Létezik portré-, sport-, családi, baba-, rendezvény- és esküvői fotózás is ー hogy csak néhány területét érintsük ennek a kreatív és különleges szakmának. Sokan azt hiszik, hogy az, aki fotózással foglalkozik, minden részterületét kiválóan műveli. Pedig a szakemberek specializálódnak valamilyen irányba.
Miért kell a paradicsomot kacsolni? Mit nem szabad lemetszeni és egyáltalán nyáron milyen gyakran kell öntözni? Összegyűjtöttünk mindent, hogy mire kell figyelni.
A metszés a kertészkedés egyik legfontosabb, mégis gyakran félreértett művészete. Sokan úgy gondolják, hogy a metszés kizárólag a kora tavaszi, rügyfakadás előtti vagy a késő őszi, nyugalmi időszakra korlátozódik. Valójában azonban a nyári metszés, vagy más néven zöldmetszés, számos növénycsoport esetében nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott is. A megfelelő időben és technikával végzett nyári visszavágás serkentheti a másodvirágzást, javíthatja a terméshozamot és a termés minőségét, kordában tarthatja a túlzott növekedést, valamint elősegítheti a növény szellősebb, egészségesebb lombozatának kialakulását. A siker kulcsa annak ismerete, hogy mely növények profitálnak ebből a beavatkozásból, és melyek azok, amelyeket ilyenkor nem szabad zavarni.
Kedves Érdeklődő! Úgy látom, egy tompalevelű törpebors boldog tulajdonosa. Világos, meleg helyet igényel, de védje a tűző naptól. Virágtálakban, vitrinben tarthatja talajtakaróként. Dugványozással szaporítható április-augusztusban, a dugványokat homok-tőzeg keverékbe ültesse. Egységföldben tartsa, kevésbé öntözze. (Robosztus szobanövény, védekezzen a takácsatkák ellen).
Tisztelt D. Szilvia! Ültetéskor mindenképp szükséges a fát megmetszeni, ne várjanak vele őszig. Kezdetektől a katlan korona kialakítására kell törekedni (a sudár hajtást el kell távolítani), ahhoz, hogy a fa megfelelően teremjen. 3-4 oldalsó vezérágat érdemes meghagyni, amelyekből a későbbiekben a katlan korona formát ki tudjuk nevelni. A meghagyott oldalsó vezérágakat 3-4 rügyre kellene visszametszeni. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök Aleon-Kert Kft. www.aleonkert.hu
Kedves Érdeklődő!Nem tudom, hogy a kép kedvéért van-e ott a pálnma, ahol fotózta, vagy mindig ott van, mert úgy látom ott nagyon kevés fényt kap. Nem írja, hogyan tartja ezért csak általánosságban tudok válaszolni. Ha sárgult leveleket találunk a pálmán, az túl száraz, meleg levegőt jelez. Ekkor helyezzük hűvösebb helyre a növényt és párásítsunk. Ha azt tapasztaljuk, hogy nem fejlődik a cikászunk, lehet, hogy sötét helyen tartjuk. Ilyenkor keressünk neki világosabb helyet. Ha hullik a levele, az nagy valószínűséggel túlöntözést jelez. Egy darabig ne öntözzük, hagyjuk kicsit száradni. A növény télen pihen, tavasszal kezd új hajtásokat hozni. Miközben új levelei nőnek, a régieket elhullajtja, ezzel növeszti vastag, fás törzsét. Nyáron mérsékelt öntözést igényel, de arra ügyeljünk, hogy földje ne száradjon ki teljesen. Tartsuk világos helyen, de a tűző naptól, huzattól óvjuk. Nyáron kitehetjük a szabadba. A téli időszakban ugyancsak annyi vizet kapjon, hogy a földje ne száradjon ki. Ilyenkor a 12-15 fok ideális számára. Szereti a párás, meleg környezetet, ezért télen ajánlott párásítani körülötte a levegőt. Tavasztól őszig kéthetente egyszer öntözzük meg tápoldatos vízzel, de egy éves koráig kerüljük a tápoldatot. Használhatunk speciális pálma tápoldatot. 3-4 évente laza, tőzeges talajba ültessük át. Ötlet a cikász pálma teleltetésére Hogyan neveljük a cikászt (Cycas circinalis)? A cikász sok éves már, és eddig semmi probléma nem volt vele. A levelek szélén látható száradást mi okozza?
Üdvözlöm! Mindenképpen inkább a geo textíliát javaslom a magas ágyás "kibéleléséhez". Ez átereszti a levegőt és a vizet, szemben a fóliával. A fólia a napon töredezni is fog, szerintem 3-4 éven belül cserélni is kell. De ha nem megoldható, akkor az alján készítsen vízelvezető lyukakat.
Kedves Zsuzsa! A képen egy vérvirág (Scadoxus multiflorus) látható. Dél-Afrikából származik ez a különlegesen szép növény. Fontos, hogy a földnek állandóan nyírkosnak kell lennie, egészen addig, amíg el nem virágzik, de álljon pangó vízben! A virágzás után ritkábban kell öntözni, elég akkor ha kiszárad a föld. Nagyon tápanyag igényes, ezért a virágzás alatt rendszeresen tápoldatozza. A szétültetés lehetséges, de csak 3 évente és tavasszal a virágzás előtt. A sarj hagymákat óvatosan le kell választani és elültetni. A kis hagymáknak 3 évre van szüksége legalább, hogy virágozzanak. A tűző napot nem szereti, óvni kell a közvetlen naptól! A fagyok után lehet kitenni a kertbe, mert eléggé fagyérzékeny! Télen legalább 12 C-kell a növénynek a teleltetés alatt.