7341. Zöld rulett: Érdemes-e a „divatos” kertészeti trendekre?
Bevezetés
Bevezetés
Amikor egyszerre kell megfelelnünk a munkában és a magánéletben is, egy idő után már nem csak a testünk, hanem a lelkünk is elfárad. Ennek köszönhetően reggel nehezebben kelünk, napközben lankad a figyelmünk, este pedig már tényleg semmihez sem marad erőnk. Könnyen beláthatjuk, hogy ez hosszú távon nem maradhat így, a jó hír azonban az, hogy néhány apró, de hatásos módszer segítségével kiszabadulhatunk az ördögi körből – ismerjük meg őket.
Létezik portré-, sport-, családi, baba-, rendezvény- és esküvői fotózás is ー hogy csak néhány területét érintsük ennek a kreatív és különleges szakmának. Sokan azt hiszik, hogy az, aki fotózással foglalkozik, minden részterületét kiválóan műveli. Pedig a szakemberek specializálódnak valamilyen irányba.
Miért kell a paradicsomot kacsolni? Mit nem szabad lemetszeni és egyáltalán nyáron milyen gyakran kell öntözni? Összegyűjtöttünk mindent, hogy mire kell figyelni.
A metszés a kertészkedés egyik legfontosabb, mégis gyakran félreértett művészete. Sokan úgy gondolják, hogy a metszés kizárólag a kora tavaszi, rügyfakadás előtti vagy a késő őszi, nyugalmi időszakra korlátozódik. Valójában azonban a nyári metszés, vagy más néven zöldmetszés, számos növénycsoport esetében nemcsak lehetséges, hanem kifejezetten ajánlott is. A megfelelő időben és technikával végzett nyári visszavágás serkentheti a másodvirágzást, javíthatja a terméshozamot és a termés minőségét, kordában tarthatja a túlzott növekedést, valamint elősegítheti a növény szellősebb, egészségesebb lombozatának kialakulását. A siker kulcsa annak ismerete, hogy mely növények profitálnak ebből a beavatkozásból, és melyek azok, amelyeket ilyenkor nem szabad zavarni.
Tisztelt Kérdező! A leanderen a képek alapján a pajzstetű kártétele látható. Védekezni ellene szappanos vízzel történő lemosással vagy Mospilan 20SG-vel vagy Vektafid A/E-vel való permetezéssel lehet. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Béla! A szőlő betegségének a neve: Esca. A bogyókon is van gondolom lila-barna pöttyök! Ez egy gomba betegség, aminek a neve: Phaeomoniella chlamydospora. Ez okozza a Petri-kórt is. Ezekre a betegségekre gombaölő szer mellett, a fertőzött részeket, le kell vágni! A metszés után, permetezni kell, Topsin, illetve Ridomil nevű szerrel. HA lehet, a kettő keverékével. HA nem kap Topsint (mert ez II. kategóriás), akkor Dithane és Ridomil keverékével permetezze. Itt említeném meg, hogy nagyon fontos a beteg részek levágása és elégetése, mert ellenálló gombákról van szó.
Üdvözlöm Szabolcs! A foton látottak alapján egészségesnek tűnik a fácska. Gondozásánál az oldalamon leírtak alapján ajánlott nevelni. Az öntözéssel viszont óvatosan kell bánni, ugyan is a Ficus ginseng sok vizet képes raktározni a gyökérgumóiban, ezért javaslom , hogy csak akkor öntözze , ha az ültetőközege szinte teljesen kiszáradt, jobban tolerálja, ha inkább kiszárad mint, hogy agyon öntözzék. Átültetést javasolnék mindenképp, de ahogy a fotón látom olyan bonsai tálban van aminek nincs vízelvezető furat az alján, ezért a plusz öntözővíz nem tud távozni az edény alján és pangó víz keletkezik. A gyökérzet ezért berothad és menthetetlen a fácska. Olyan bonsai tálat válasszon amin van furat az alján. A 20 perces áztatást ennél a fánál ne alkalmazza, viszont a tápoldatost szereti ezért 2 hetente egy alkalommal táp oldatozni kell amit az öntöző vízbe keverünk. A friss hajtásokat (ami a koronán jócskán túlnőtt) metssze vissza a felére. Hirth János
A kecskerágó pajzstetű ellen így tud védekezni: A kecskerágó-pajzstetű ellen a bokor fás részeit és leveleit is kezelni kell, rovarölő szeres permetezéssel, de előtte metssze vissza a bokrot, amennyire lehetséges. A levágott részeket semmisítse meg (égesse el). A megmaradt ágakat, vesszőket kefével dörzsölje le, majd erős vízsugárral verje le. A permetezésre elsősorban felszívódó szerek alkalmasak: a szabadforgalmú szerek közül az Actara. 2-3 alkalommal permetezze a bokrot 8-10 napos időközzel. A pajzstetű hím egyedei hosszúkásak, fehéres színűek, a nőstények szélesebbek és barnás színűek. A lehullott, fertőzött leveleket gyűjtse össze, a már nem élő növényi részeket a kártevők elhagyják.Tapasztalatok szerint a kecskerágón kívül más fás növényeket is megfertőzhet, ezért érdemes a szomszédos fákat, bokrokat is egyszer lepermetezni, valamint a későbbiekben figyelni. A csíkos kecskerágó (Euonymus europaeus) - 1. rész Mit érdemes tudni a kecskerágó-pajzstetűről (Unaspis euonymi)?
Kedves Péter! Egy nagyon fontos dolgot kihagyott a kérdéséből, milyen növényről van szó? Nem mindegy, hogy leander, muskátli, vagy hagymás... ha nem tudja, hoyg pontosan milyen növénye van, akkor csatoljon fotót legyen szíves.