7361. Tippek kerítések tervezéséhez és kivitelezéséhez
Amikor kerítés építéséről van szó, egy igényes kivitelezés számos előnnyel járhat. Nem csupán egy biztonságos határvonalat jelent, hanem esztétikailag is emelheti az ingatlan értékét.
Amikor kerítés építéséről van szó, egy igényes kivitelezés számos előnnyel járhat. Nem csupán egy biztonságos határvonalat jelent, hanem esztétikailag is emelheti az ingatlan értékét.
Azt egy laikus is látja, hogy ha egy szobanövény lekonyul, – ám egészséges – akkor támasztékra van szüksége. Manapság azonban már annyi típus érhető el, hogy a kezdő növénytartók számára nehéz lehet a döntés. Ezen igyekszünk most segíteni, összegyűjtöttük a legismertebb növénykaró típusokat és azt, hogy melyik milyen esetben lehet a legjobb választás.
A paprika a nyári konyhakertek egyik legnépszerűbb zöldsége. Mégis sok kertész szembesül azzal a problémával, hogy hiába hoz virágot a növény, a termés nem fejlődik ki, mert a virágok egyszerűen lehullanak. A jelenség hátterében több ok is állhat, de a tartós hőség és kánikula az egyik fő bűnös. Lássuk részletesen, mi okozhatja a paprika virágainak lehullását és terméshiányát.
Idén nyáron egy hiánypótló eseménysorozat veszi kezdetét Tabdiról: elrajtol a KertAkadémia, amely a hobbikertészek számára kínál mélyebb tudást, inspirációt és gyakorlati ismereteket. A vidéki kertbarát közösségeknek szóló rendezvény célja, hogy elérhetővé tegye a korszerű és fenntartható kertészeti tudást – közérthető formában.
A nyári időszakban az időjárás is elég szeszélyes tud lenni. Hirtelen előforduló záporok, viharok, villámlások, de a hatalmas hőség is nagy kihívást jelenthet a lakástulajdonosok számára. Ilyenkor, hogy mindent megtegyünk az ingatlan védelme érdekében, ajánlott éves szinten ellenőrizni a lakásbiztosítás tartalmát és aktualizálni.
Az átültetésre jó esélyek vannak. Ha rendszeresen öntözött volt a terület, abban az esetben biztos hogy a növény gyökérzónája nincs túl mélyen. Érdemes kb. 50-60 cm-es földlabdával, egyenletes körben kiszedve kiemelni a növényt és így átültetni új helyére. Ha megtörtént az átültetés, úgy az utógondozást 2-3 hétig intenzív öntözéssel, majd ennek lassankénti csökkentésével segítsük elő a friss gyökérképződést. Az átültetés során keverjünk az ültetőgödör földjéhez tőzeget, valamint hosszú hatástartamú -pl. Scotts - műtrágyát is.
A Gönci és a Pannónia öntermékeny, a Budapest-nek jót tesz az idegen megporzás, amit a másik két fajta meg fog tenni. A szőlőnél használt szerek nem ártanak a kajszinak. Valami más baj lehet. A Budapest egyébként érzékeny a rákosodásra, de az a betegség nem így kezdődik. Viszont lehet verticilliumos fertőzés, ami legalább annyira veszélyes, és igazán nem is tudunk védekezni ellene. Remélem tévedek.
Védekezhetünk ellene a pocokjáratok betemetésével, csapdázással, a ragadozómadarak odacsalogatásával, T alakú lesőfák kihelyezésével. Bővebben az alábbi cikkben olvashatsz a mezei pockokról.
Egy módon lehet csak a növényt tönkretenni: ha túl gyakran öntözik, annyira, hogy a cserép alatti tálkában megáll a víz. Elegendő csupán akkor meglocsolni, ha a felső néhány centiméter föld teljesen száraz. Lakásban legyen világos helyen, akár napos ablak elé is kerülhet. Tavasztól őszig kint a kertben, laza lombú fa alatt is jól érzi magát. Már csak azért is célszerű nyáron a szabadban tartani, mert a télen rátelepedő kártevőket (pajzstetveket, üvegházi molylepkéket) a katicabogarak leeszik, és ezáltal megtisztul a növény. Ha egész évben lakásban van, időnként zuhanyrózsával át kell öblíteni a leveleit, hogy a portól és esetleges kártevőktől megszabaduljon a növény. Átültetni csupán akkor kell, amikor a palack és a cserép fala között már csak keskeny földcsík látszik. Tápoldatozni nem kell, de a földjét célszerű minden tavasszal felújítani: a felső réteget óvatosan le kell szedni, úgy, hogy a földfelszínhez közeli vékony gyökerek ne sérüljenek. Helyére kerüljön dús kerti föld néhány ujjnyi vastagon, de a palacktörzset nem szabad földdel betemetni, a fele álljon ki a cserépből!
Kertben termesztett hibiszkusz alkalmas tea készítésére. De a gyógynövényszaküzletekben, vagy gyógyszertárakban kapható hibiszkusz teát javasolnám teljes biztossánggal:) Forró vízbe 2-3 dl-ként egy kávéskanálnyi teát kell tenni, majd 2 percig tovább forralni. Ezután leszűrni és hagyni, hogy lehüljön. Tudta, hogy kiváló immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatása van? Fogyasszon naponta belőle.