746. Mit csináljunk, ha befagy a kerti tó?
Kemény teleken akár 50 cm mélyen is befagynak a kisméretű kerti tavak, elzárva így a külvilágtól és az oxigéntől az alatta lakó élőlényeket. Mit tehetünk?
Kemény teleken akár 50 cm mélyen is befagynak a kisméretű kerti tavak, elzárva így a külvilágtól és az oxigéntől az alatta lakó élőlényeket. Mit tehetünk?
Szétnéztünk a neten, hogy ne csak írásban, hanem videón is bemutathassuk a Föld bálványozott fáit. Óriás mamutfenyők, életet adó baobab fa, kihaltnak hitt wollemia és a legendás tölgy a sherwoodi erdőből.
A testsúly és a genetika kapcsolata már több kutatócsoport kíváncsiságát is felkeltette. Alábbi cikkünkben az étvágyfokozó hormonokkal és az elhízás genetikai hátterével foglalkozunk. Kit hibáztassunk a fölös kilókért?
A téli zöldségszegény időszak egyik vitamindús és energiaszegény levélzöldsége a fejes saláta. 150-180 Ft között juthatunk fejéhez. Piaci árles 2009. január harmadik hetében.
Egyre több orchideafélével találkozhatunk az üzletekben. Ezek tartása és ápolása némileg eltér egymástól, ezért most egy újabb faj nevelésének rejtelmeibe vezetjük olvasóinkat.
A poloskaszagú szilvadarazsak rajzása és a szilvakezdemények fertőzése már megtörtént, hiszen ez a szilvavirágok sziromhullásakor történik meg. A fertőzött fiatal szilvatermések hamarosan lehullanak. Érdemes ezeket naponta összegyűjteni. A szilvamolynak 3 nemzedéke fejlődik ki évente. Az első nemzedék lepkéi május elején szoktak megjelenni. A nemzedékek rajzását a szilvamoly szexferomon csapda segítségével érdemes figyelni, így a rajzáscsúcsnál alkalmazott permetezéssel a lehető legeredményesebb ölő hatást, illetve a termés maximális védelmét tudjuk elérni. A szilvamoly mindegyik nemzedéke ellen ajánlott a rovarölő szeres permetezés. A következő engedélyezett szabadforgalmú szerek közül választhat: Actara, Decis, Insegar, Karate, Sherpa. Eredményesen alkalmazható a Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel nevű biológiai peszticid is.
A körte nemezes gubacsatka kártétele látható a küldött fényképen. Általában nem jelentős, bár feltűnő kártételt okoz a fiatal leveleken. A kiemelkedő foltokban élnek a szabaszemmel nem látható, parányi atkák. Atkaölő szerek hatnak ellene, például a követekzők: Flumite, Talstar, Sanmite.
Hangyák nem okoznak ilyen kárt, azok leginkább levéltetveket követve mennek fel a fára. A képen látható kártetelt az un. poloskaszagú szilvadarázs okozhatta, amelynek nőstény egyedei virágzáskor rajzanak és rakják a petéiket a megtermékenyült virágzatra, ahol a kikelő lárvák károsítanak. A képen látható módon kirágják magukat a termésből és egy másiket keresnek fel további táplálkozás céljából. Jövőre megelőzhető a kártétel fehér színű színcsapdák kihelyezésével, amely gyéríti a kártevők számát, illetve megmutatja, hogy mikor kell ellenük vegyszeres védekezést alkalmazni.
Úgy látom, van gyökere és él csak kissé fonnyadt. Sajna nem látom, hogy a közepe is él-e. Szerintem kiheveri, nem kell zacsizni semmit, csak spriccelni, párásan tartani és idővel (1-2 hónap)helyrejön.
Ez a növény (megfelelő tartás mellett) tipikusan téli-tavaszi virágzású, hűvösségkedvelő növény. A jól látható fiatal hajtása fog - a teljes kifejlődése után - virágozni, de ahhoz októbertől éjszakára legalább, de ha lehet nappalra is hűvös (ha lehet napfényes )helyen kellene tartani. Ősztől csökkenteni kell az öntözését.