746. Mit csináljunk, ha befagy a kerti tó?
Kemény teleken akár 50 cm mélyen is befagynak a kisméretű kerti tavak, elzárva így a külvilágtól és az oxigéntől az alatta lakó élőlényeket. Mit tehetünk?
Kemény teleken akár 50 cm mélyen is befagynak a kisméretű kerti tavak, elzárva így a külvilágtól és az oxigéntől az alatta lakó élőlényeket. Mit tehetünk?
Szétnéztünk a neten, hogy ne csak írásban, hanem videón is bemutathassuk a Föld bálványozott fáit. Óriás mamutfenyők, életet adó baobab fa, kihaltnak hitt wollemia és a legendás tölgy a sherwoodi erdőből.
A testsúly és a genetika kapcsolata már több kutatócsoport kíváncsiságát is felkeltette. Alábbi cikkünkben az étvágyfokozó hormonokkal és az elhízás genetikai hátterével foglalkozunk. Kit hibáztassunk a fölös kilókért?
A téli zöldségszegény időszak egyik vitamindús és energiaszegény levélzöldsége a fejes saláta. 150-180 Ft között juthatunk fejéhez. Piaci árles 2009. január harmadik hetében.
Egyre több orchideafélével találkozhatunk az üzletekben. Ezek tartása és ápolása némileg eltér egymástól, ezért most egy újabb faj nevelésének rejtelmeibe vezetjük olvasóinkat.
Kedves PBea! A lombhullató fákról elmondható általánosságban, hogy a gyökérzetük akkora kb, mint a lombjuk. Ez egy kiinduló pont lehet. Javaslom, hogy valamilyen fizikai védelemmel (kemény műanyag, beton szegély stb..) lássák el a közművek védelmét és a gyökér szépen körbe növi, de ha 1-2 méterre van, szerintem már nagy gondot nem tud okozni.
Klívia gondozása >> A Klívia nem szereti a ragyogó, közvetlen napfényt, inkább a gyengébb megvilágítású helyeken érzi jól magát.Az erős napfény a leveleket megégetheti.Öntözésre, normál körülmények között, akkor van szükség, amikor talaj felső rétege száraz.Nyugalmi időszakban visszafogottan, majd a hajtatási időszakban ismét a megszokott módon igényli a vízutánpótlást.Tápoldatozni tavasszal és nyáron kéthetente szükséges.A klívia szereti a kiegyenlített szobahőmérsékletet, kivéve a nyugalmi időszakot, amikor a szükséges hőmérséklet 10°C. Csak így fog virágbimbókat hozni.A klívia súlypontja virágzáskor magasra kerül, ezért nagy a veszélye annak, hogy a növény felborul.Ennek megelőzésére ajánlom, hogy ültesse cserépbeedénybe, vagy ha műanyagcserépbe kerül, akkor a kaspója legyen nehéz!Mivel a klívia szeret szorongani a cserépben, csak akkor muszáj áltültetni, ha a gyökerei alól már nagyon kilógnak és a fióknövények is megjelentek.Nyáron a klíviát kiteheti félárnyékos helyre teraszára is!A klívia, mint majdnem minden más növény, környezetében is érdemes párásítani. Ha ezt csapvízzel teszi, egy idő után foltos lesz emiatt a levele. Ezt szivaccsal gyengéden mossa le, hagyja megszáradni, majd fújja le levényfénnyel.Gyönyörű, fényes méregzöld leveleket fog kapni!
Azt kevésbé ajánlanám, inkább az officinalist! Verbéna gyógynövény A közönséges vasfű (Verbena officinalis) 30-80 cm magas, szára átellenesen elágazó. Alsó levelei nyelesek, a felsők ülők. A levéllemez szárnyasan szeldelt vagy háromhasábú, bevagdalt, csipkés szélű szeletekkel, hosszabb csúcskaréjjal. Lilás színű, apró virágok, végálló, keskeny füzért alkotnak. Július-augusztusban virágzik. Termése makkocska. Virágzó hajtásait begyűjtés után árnyékban, szellős helyen tároljuk. Az így nyert drog enyhe illatú, íze kissé sós. Keserűanyagot, cseranyagot (tannin), ásványi anyagokat, 0,2-0,5% iridoid-glikozid, illóolaj és kávésav-származékok tartalmaz. A régi rómaiak és görögök általános roborálószerként, vérszegénység ellen, sőt idegkimerültség esetén alkalmazták. Bingeni Hildegard bencés herbalista apáca főnökasszony volt (1098–1179) A Liber Simplicis Medicinae (Physica) avagy a Természet gyógyító ereje című munkájában így említi: A vasfű inkább hideg, mint meleg, és (R1-446) ha akár kelésektől, akár férgektől rothadó hús van az emberben, akkor főzzön a beteg vasfüvet vízben, majd tegyen lenkendőt a rothadó sebekre vagy a férgek rothadó helyeire, és tegye langyosan a vasfüvet, miután mértékkel kinyomkodta belőle a vizet, erre a lenkendőre, amit a rothadó húsra tett. És miután kiszáradt, tegyen rá más, hasonlóan megfõzött vasfüvet, és tegye ezt addig, amíg a rothadás el nem tűnik. (R1-447) És akinek a torka megdagad, melegítsen vasfüvet vízben, és tegye langyosan a torkára, és kösse ezt át egy kendővel, és tegye ezt addig, amíg a dagadás el nem tűnik. A vasfű gyógyhatásai: gyulladáscsökkentő (ízületi gyulladások, bőrgyulladás), fájdalomcsillapító (migrén, fogfájás, ízületi gyulladás), nyugtató, idegkimerültség, elesettség esetén általános erősítő, enyhe hashajtó, gyomor- epe- és májbántalmak ellen, gennyes sebek, körömágygyulladás ellenszere, magas vérnyomás ellen, sópótló fűszerként is kiváló. Gyomor-, máj-, epebántalmak elleni teakeverékek alkotója. Ajánlott napi adag: 4-6 gramm, ill. azzal egyenértékű kivonat. Teához 2 teáskanál szárított hajtást forrázzunk le 2, 5 dl vízzel. Túladagolva idegbénulást okozhat. Terhesek nem fogyaszthatják.
Tisztelt Judit! A szilva a cseresznye és meggy után kezd kihajtani. Nem késői a rügyezésű, mint pl. a dió, gesztenye, birsalma. Az ősszel ültetett kis szilva fácska eredése lehet lassabb, vagy akadozott de ha március végére, április elejére nem hajt ki, akkor sajnos a fa valamilyen okból nem tudott meggyökeresedni. Az eredés serkentése érdekében szárazabb napokban érdemes megöntözni, vagy a meghagyott korona hajtásait felére visszavágni. A visszavágás alkalmával egyébként ki is derül hogy él e a fa vagy már a télen kiszáradt. Ha zöld a metszlap akkor él, ha barnás sárga akkor sajnos kiszáradt a szilvafa. Jó kertészkedést. Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök aleonkert.hu
A nebáncsvirág (impatiens) nevével ellentétben egy könnyen gondozható dísznövény, amely ültethető erkélyre, teraszra, kertbe. A nebáncsvirág nem hiába lett az utóbbi évek egyik legkedveltebb kerti dísznövénye, hiszen gondozása egyszerű, és akár egy balkonládába is jól érzi magát.Magassága mindössze 20-30 cm magas és számtalan színben kínálják a kertészeti árudák nyár elején, így a piros, rózsaszín, fehér, és a piros árnyalatiban tündököl kertünkben.A kertbarát már két féle fajtából is választhat a törpe nebáncsvirág, amely magassága 15-20 cm a balkonládába vagy szegélynövények is kiváló, míg a nebáncsvirág hibridek, akár mint szobanövény is tartható, hiszen ezek magassága már elérheti a 30-40 cm-t is.Mindkét fajtát érdemes a kert félárnyékos szélvédett helyére telepíteni, csoportosan ültetve a legszebb színfoltot képezik kertünkben. Nyáron a nagy melegben rendszeres akár napi öntözést igényel, ám tavasszal vagy esős hűvösebb időszakban óvatosan öntözzük a földjét.Az öntözővízbe hetente egyszer adjunk egy kevés tápoldatot, így szinte egész nyáron át virágokkal hálálja meg a törődést.Szaporítása megvetéssel is történhet vagy tavasszal megvásárolhatjuk a kész kifejlett palántákat is, amelyeket május elején ültethetünk ki a szabadba. A palántákat egymástól kb. 20-25 cm távolságra ültessük el, akár balkonládába, akár dézsába vagy más virágtartóba is szépen mutat. Nagyon jól mutat önmagában, akár színenként csoportosítva, de ültethetjük más egynyári virággal kombinálva, mint pl. a bársonyvirág, amely gyönyörű sárga és narancssárga színével díszít, de jól illik mellé a kék színű lobélia, vagy a hagyományos muskátli.