871. Hajtátáscsúcs felől támad a rózsadarázs
Nem kimondottan veszélyes, de annál látványosabb a hajtáscsúcspusztító rózsadarász kártétele. Nyomában a virágrügyek elszáradnak, lekókadnak.
Nem kimondottan veszélyes, de annál látványosabb a hajtáscsúcspusztító rózsadarász kártétele. Nyomában a virágrügyek elszáradnak, lekókadnak.
A Hulladék Munkaszövetség 2009. május 9-én, a Nulla Hulladék Napon indította útjára nagyszabású programját, amelynek célja, hogy csökkenjen a hazai hulladéktermelés.
Bodazaszörp, akácvirág, füge, mogyoró és még sorolhatnánk. Nem csak ízes, illatos, édes termények, számos gyógyhatással is rendelkeznek. Lássuk, melyek ezek!
Hoztunk egy fantasztikus bodzaszörp receptet, amit kezdők is bátran elkészíthetnek. Videó!
Júniustól messziről illatoznak a virágzó hársfák. Mivel több hársfaj is előfordul hazánkban, fontos, hogy megismerjük, melyikről gyűjthetünk és melyikről nem.
Száraz a szoba levegője, kevés a fény, illetve túl van öntözve. Ezeket mérlegelve változtasson a tartási körülményeken. Az egyenletes fejlődés érdekében a legjobb a sárkányfa számára a félárnyékos hely, ahol a növényt közvetlen napfény csak a nap leghidegebb óráiban éri. A talajt tartsuk nyirkosan, de kerüljük a túlzott öntözést is, mindig hagyjuk a földjét száradni pár napig két öntözés között. Túlöntözéskor könnyen megindulhat a gyökérrothadás. A téli hónapokban kevesebbet öntözzük, főként, ha a hőmérséklet nagyon alacsony. A sárkányfa kedveli a párás levegőt. Helyezzük cserepét agyaggolyókkal teli tálcára. Rendszeresen permetezzük vízzel, ügyelve, hogy a levelei megszáradjanak, mielőtt közvetlen napfény éri őket. Érzékeny a takácsatkára és az üvegházi molytetűre. Fény hiányában és hűvös száraz helyen a levelek csúcsa elszárad. Ha a sárkányfa túl kevés fényt kap csökkenhet a levelek színének intenzitása.
A kála csak nyugalmi időszak után virágzik. Teljesen természetes, hogy ősszel leszáradnak a levelek, hagyni kell: az öntözést meg kell szüntetni és hűvös helyen, szárazon teleltetni. Tavasszal át lehet ültetni, és elkezdeni az öntözést. Cserepes szobanövényként, csak jól megvilágított helyen, télikertben tartható. Nyáron jobb a szabadban tartani. Növény teleltetése bővebben: A növényt augusztus szeptember körül kezdjük el pihentetni, vagyis ilyenkor a levelek elkezdenek sárgulni. A locsolást csökkentsük le, teljesen, és szedjük ki a földből a rizómákat és ha kell, daraboljuk fel őket. Majd újra ültessük el virágföldbe külön a rizomákat, majd kezdjük el mérsékelten öntözni a földjét. Amikor a növény elkezd hajtani akkor a locsolást is emeljük és tartsuk állandóan nedvesen a földjét.A növény főbb igényei:Fényigény: Nyáron kevés napsütést is kaphat, télen is fontos a kellő megvilágítás.Hőmérséklet: nyáron átlagos meleg, kitehetjük a szabadba is, télen 10 fok az ideális.Öntözés: Csak a növekedési időszakban adjunk neki vizet.Páratartalom: Kedveli a párás klímát, télen tegyük a cserepét kavicsos tálcára, és permetezzük a levelét naponta.A Kála tejnedve mérgező.
Fényigényes, állandó körülményeket igényel (változásokat nehezen vagy egyáltalán nem viseli el). Helyváltoztatásra, alul öntözésre, kevés fényre, huzatra levélhullással reagál! Ne locsolja csapvízzel.
Levél színének elváltozása: okai lehetnek a talaj, és az öntözésnél használt víz, nem megfelelő pH értéke. Megelőzés: megfelelő összetételű és pH értékű talajba történő ültetés, és az öntözésnél lágy eső víz használta. A fokföldi ibolyát a lakásban világos helyre tegyük, de óvjuk a közvetlen napfénytől. Az erős napfény foltokat, perzselést okoz a levelein. Ajánlatos keletre néző ablakban tartani. Fényszegény helyen is megmarad, ilyenkor azonban alig virágzik. 20-22 C fokon szépen fejlődik és sok virágot hoz.Elvirágzás után ültessük át laza, tápdús földkeverékbe. Mérsékelten öntözzük, amíg ismét begyökeresedik. Átültetéshez széles szájú cserepet használjunk, aljára tegyünk 2 cm vastag kavicsréteget. A jó tápanyagellátás érdekében havonta kétszer öntözzük meg hígított tápoldattal.Szereti a magas páratartalmat. Ezért a túl száraz levegőjű helyiségben a cserepet helyezzük nedves gyöngykaviccsal megtöltött tálba. Öntözéskor ügyeljünk arra, hogy a levelekre ne kerüljön víz, mert foltosak lesznek. Hosszúcsőrű öntözőkannával, vagy alulról felszívatva locsoljunk. Vízben ne álljon a növény!
Kedves Aranka! A képen egy ernyős madártej (Ornithogalum umbellatum) van. A telepítés nagyon egyszerű: az elvirágzás után szedje ki a hagymákat, "pihentesse" őket 1-2 hónapig és ültesse el ausgusztus-szeptember környékén. A hagymák mellett kisebb fiók hagymák fognak nőni, tulajdonképpen így szaporodik. Ezeket leválaszthetja és külön is el tudja ültetni.