881. Trendi vágott virágok nyáron: flamingó, kála, dália és a kapor
Vigyük otthonunkba a természetet, hogy pozitív energiával töltse fel környezetünket. Ha a divatot is szeretni követnénk, válasszuk az alábbi vágott virágokat.
Vigyük otthonunkba a természetet, hogy pozitív energiával töltse fel környezetünket. Ha a divatot is szeretni követnénk, válasszuk az alábbi vágott virágokat.
Május első heteiben megérkeztek otthonukba az afrikai útjukról visszatérő kék vércsék. A madarászok idén különös figyelmet szentelnek ennek a kis termetű ragadozónak, hiszen az MME 2009-ben az év madarának választotta!
Ha odafigyelünk citrusainkra, hamar észrevehetjük vészjelzéseiket, amiket leggyakrabban nem kártevők vagy kórokozók, hanem nevelési hibák okoznak.
Most már biztosan látszik, hogy az utolsó Orbán napi veszedelem sem a szőlőkben, sem más kultúrában nem hoz fagykárt, de talán egy kis országos esőt igen, a katasztrofálissá váló időjárási helyzet javítására. Növényvédelmi előrejelzés 2009. május vége.
A balkonra ültetett növények fokozott figyelmet igényelnek, hiszen korlátozott mennyiségű víz, föld és tápanyag áll a rendelkezésükre, így folyamatosan pótolnunk kell azokat.
Igen, lehet! A tápanyagszintje körülbelül fele annyi, mint a baromfitrágyáé, viszont nitrogénben gazdagabb, mint a tehén trágya. „Forró” trágyának tekintik. Gyakran tartalmaz gyom magvakat; a legjobb közvetlenül felhasználás előtt komposztálni vagy ősszel trágyázni vele a kertet. Soha ne használjunk friss (meleg) trágyát, hiszen oldódó nitrogén vegyületeket és ammóniát tartalmaz, mely kiégeti a növényeket és gátolja a csírázásukat. A megfelelően komposztált vagy a legalább hat hónapig érlelt trágya a legideálisabb, – ha egy évig vagy annál tovább érlelődött az még jobb, de nehéz olyat találni. A komposzt halomba kevert trágya felgyorsítja a komposztálási folyamatot. A kert komposztálása és trágyázása: melyik trágyát, mikor? Az istállótrágya hatékony felhasználása Miért hasznos a szerves trágya?
A vanília virág (Heliotropium arborescens) Szaporítása történhet, magvetéssel ekkor a magokat április végén kell szabadföldbe vagy cserépbe ültetni, de a dugványos szaporítás is megoldható. A fiatal növények hajtásait érdemes tavasszal visszametszeni, mert így a növény bokrosodik és erősödik. Ha cserépbe szeretnénk ültetni lehetőleg nagyméretű cserepet, válasszunk, mert a virágzáshoz nagyon sok tápanyagra van szüksége a növénynek, ezért az öntöző vízhez hetente egyszer adjunk kevés virágzó tápoldatot is. Az öntözésre igen érzékeny a növény, a szárasság és a túllocsolás is végzetes lehet, számára ezért kerüljük a pangó vizet, és tartsuk földjét egyformán nedvesen. Az elnyílt virágokat rendszeresen vágjuk ki, mert így újabb virágzásra serkentjük a tövet. Mivel trópusi növényről van, szó sajnos a mi hideg fagyos telünket nem bírja így télre vigyük be a növényt egy 10-15 fokos világos helyiségbe pihenni. A vaníliavirágot nem csak, mint kerti növény, de mint dézsás növényt is ültethetjük erkélyre, teraszra önmagában vagy más egynyári dísznövénnyel keverve. A kert napos vagy kissé félárnyékos helyére is telepíthetjük, de akkor a legszebb a virága, ha elég napfény éri.
Datolyapálma vagy főnixpálma Phoenix canariensis. Az egyik legigénytelenebb pálmafajta. Árnyékos helyen is növekszik. Laza és kötött talajon is megél. Mélyen gyökerezik, ezért szárazságtűrő. Tavasztól őszig a szabadban, napos helyen tartsuk. Öntözzük rendszeresen. Télen a lakásban állítsuk világos, 10-14 °C-os hőmérsékletű helyre, és 10-14 naponként locsoljuk. Ha fűtött szobában tartjuk, leveleit permetezni kell. Néha mossuk is le a leveleket.
Ez pedig levéltetű. A pici (1-3 mm) barna, fekete, zöld vagy szürke állatkák, amelyek hihetetlenül gyorsan képesek szaporodni. A növények nedveit szívogatják, főleg a fiatal leveleket és szárrészeket kedvelik, mivel azok még puhák. A fertőzött levelek ragadósak lesznek, besodródnak, később pedig elszáradnak. Veszélyes kártevők, általában tömegesen jelennek meg egy-egy növényen. Azért is nagyon veszélyes, mert vírusokat is hordozhatnak, ami ellen pedig a tudomány mai állása szerint nem tudunk védekezni. A meleg, száraz idő kedvez nekik, nagyon könnyen átjuthatnak egyik növényről a másikra.Védekezés:• A legtöbb egyed kézzel is eltávolítható, de azért inkább vegyszeres kezeléssel kísérletezzünk. Kertészeti szaküzletekben lehet kapni például pirimikarb hatóanyagú szereket. Környezetkímélő és hatékony szer a Bio-Sect. • Ha nem akarunk vegyszerezni, akkor mossuk át a leveleket enyhén szappanos vízzel hetente, vagy gyakran zuhanyoztassuk növényünket langyos vízzel. A levéltetvek ragadós sárga lappal összegyűjthetők.
A Páfrányfenyő gyakorlatilag mindenféle földtípusban tartható. Fagytűrő, hazánkban is gond nélkül áttelel. Kedveli a sok napfényt és a rendszeres öntözést.Igen, az ültetése elött célszerű 1-2 hónapig hideg előkészítést alkalmazni. A télálló fák nagy része bizonyos hosszúságú hideget igényel. Ha nem a hagyományos időben szeretnénk a magvetést elvégezni, akkor a hűtőszekrény is megfelelhet e célnak. Ezután karcoljuk be a magokat, majd 24-48 órára tegyük őket meleg vízbe. Ezután ültessük el tápanyagban gazdag földbe. Tartsuk melegen (20-24°C) és nedvesen az ültetőközeget. A csírázás több hónap is lehet.