91. Mézgás fák kezelése: mi velük a teendő?
Továbbra is visszatérő kérdés a kertbarátköri előadásokon a mézgásodó fák problémája. Mi okozza és mit tegyünk vele?
Továbbra is visszatérő kérdés a kertbarátköri előadásokon a mézgásodó fák problémája. Mi okozza és mit tegyünk vele?
A fák ültetésének szezonja november elejétől egészen az erősebb fagyokig tart. Érdemes azonban néhány dologra odafigyelni a tartós hideg beállta előtt, hogy frissen telepített növényeinknek télen se essen baja.
A lemosó permetszerek esetében a réz, a kén és az olaj hatóanyagú készítmények közül választhatunk.
Virágzik a kajszi, nemsokára követi a meggy is. Az őszibarackoknál a tafrina miatt, ahol kajszi és meggy is található ott a virágfertőző monília miatt az idén is fel kell venni a permetezőgépet.
Idén hamarabb érkezett meg a jó idő, és a szokottnál jóval korábban indult el a rügyfakadás. Mégis maradt még egy kis idő elültetni a gyümölcsfa csemetéket. A tavaszi telepítéshez Marton Balázs, a Magyar Kertészeti Szaporítóanyag Nonprofit Kft. munkatársa ad hasznos tippeket.
Az őszibarack fák leveleinek lyukacsosságát okozhatta növényvédő szer okozta perzselés, gombabetegség és rovarkártevő is. A meghatározáshoz nélkülözhetetlen a tünetekről készült felvétel. Kérem küldjön képet róla!
Az Actara 25 WG rovarölő szer élelmezésügyi várakozási ideje alma, körte esetében 28 nap, őszibarack, cseresznye, meggy, szilva, szőlő alkalmazásánál 14 nap az engedélyokiratban meghatározott töménység esetén. Ezek az idők ahhoz szükségesek, hogy a szer hatóanyaga olyan mértékben lebomoljon, hogy az emberi szervezetre ne legyen káros. A szerek lebomlását, a lebomlás dinamikáját erre a munkára specializálódott laboratóriumban vizsgálják és ellenőrzik. Az adatok nem nyilvánosak. A tízszeres dózis nem jelenti azt, hogy tízszer olyan hosszú a lebomlási idő, de biztos, hogy sokkal hosszabb, mint az előírásszerű felhasználásnál. Ezért a meggy, cseresznye, ribizli, kajszibarack, őszibarack esetében semmiképpen nem fogyaszthatók a gyümölcsök idén. Ha az alma és körte téli fajta, a szilva is csak szeptemberben érő, a szeptemberi, októberi szüretig a szer lebomlása valószínű, megtörténik. A gyümölcsfák idei növényvédelmi kezelését a szokásos szerint folytathatja, de alaposabb körültekintéssel! A szerek kimérése előtt ajánlom, hogy írja le a kiszámolt dózist papírra, és azt a biztonság kedvéért ellenőrízze. Segítséget ad az Actara csomagolásán olvasható javasolt dózis táblázata, mely a rovarölő szer házikerti alkalmazásához megadja 10 liter vizben feloldandó szer mennyiségét gr-ban.
A Redhaven moníliás gyümölcsrothadásra fogékony fa, tápanyag- és vízellátására, terhelésére ügyelni kell. A levélszél-száradás a nagy meleg következménye, ez sajnos a tápanyag-felvételre is károsan hat. Az őszibarack barna színű rothadását a Monilia fructigena nevű gomba okozza. A moníliás betegség mindig sérült gyümölcsön lép csak fel, mivel sérülés szükséges a gyümölcs fertőzéséhez. Monilia ellen gombaölő szerek, melyeknél a várakozási idő maximum 2 hét: Sumilex és Chorus /mindkettő 14 napos/ mélyhatású illetve felszívódó/.
A hangyák közvetlenül nem károsítják a fákat, és általában nem is jelennek meg azokon, csak másodlagosan. Gyakori a levelek hátoldalán kialakuló levéltetű telepek rejtett kialakulása, felszaporodása, és az általuk termelt mézharmat csalogatja a fára a hangyákat. Pajzstetvek is képeznek mézharmatot. Mindkét kártevő előfordulhat a gyümölcsfákon, ezek ellen kell védekeznie, utána a hangyák is eltünnek a fáról.
Nem. A metszést tél végén vagy nagyon kora tavasszal végezze el. A gyümölcsfák metszésével kapcsolatos alapvető tudnivalók, sorrendben, a következők: 1) Távolítsa el az elhalt, károsodott, illetve az egymásnak dörzsölődő ágakat. 2) Vágja le a vadhajtásokat és a vízhajtásokat. A vadhajtások azok a „minifák”, amelyek a fa gyökerétől növekednek a fa aljánál, illetve amelyeknél néhány méteres szakasz deformáltnak tűnik. 3) Vágjon le minden olyan ágat, amelyek túl alacsonyan nőnek, illetve amelyeket más ágak erősen árnyékolnak. 4) Végül vágja le azokat az ágakat, melyek eltávolításával elérheti a kívánt formát és növekedési mintát. A cél az, hogy a lehető legtöbb napfény érje a lehető legtöbb ágat, mivel az ágaknak napfényre van szükségük ahhoz, hogy gyümölcsöt teremjenek. A barackfánál az ideális a nyitott középrész módszer A sárgabarack-, őszibarack- és nektarinfákat metszik így. Könnyebb lesz a gyümölcs szedése, mivel kevesebb gyümölcs kerül magasra.