996. Együnk bükkfa kérget!
Európa nagy részén évszázadokon át ismert ínségeledel volt a fakéreg. A tölgy, a bükk, a fenyő kérgét megőrölve lisztpótlónak használták. Sokszor még fűszerport is kevertek hozzá. Kipróbáljuk?
Európa nagy részén évszázadokon át ismert ínségeledel volt a fakéreg. A tölgy, a bükk, a fenyő kérgét megőrölve lisztpótlónak használták. Sokszor még fűszerport is kevertek hozzá. Kipróbáljuk?
Az ókori Egyiptomban a termését görcsoldó gyógyszerek készítéséhez használták. Mi elsősorban fogpiszkálófűként ismerjük és virágoskertünket díszíti.
Ami új és modern, még nem feltétlenül a legjobb. Az ecetes olló szakállas vicc, némelyik folttisztító pedig szinte aranyárban van. Talán mert az ember is szublimálhat tőle, nem csak a folt. Ha azonban nem vagyunk minden hónapban anyagilag "megizmosodva", kímélnénk a környezetet, ugyanakkor nem akarunk "Ágnes asszony" moráljában mosni, akkor nézzünk szét a konyhában, mert van megoldás!
Fröccs... Mely tisztességes magyar ember ne ismerné eme szó jelentéstartalmát? Bor és szóda, e két klasszikus összetevő által alkotott aranyszínű, gyöngyöző ital. De nem mindegy, hogyan keverjük! Kérhetünk lakófröccsöt, sőt kaphatunk egy maflást is...
Minden olyan olívaolajat, amelyet mechanikus eljárással nyernek, „szűz olívaolajnak” hívnak. A savasság és az íz alapján aztán osztályozzák őket. Nem minden szűz olívaolaj, de minden olívaolaj szűz. Csak nem egyformán...
A kedvezőtlen elhelyezés és a rendszertelen öntözés, a túl száraz hely levélhulláshoz és levélelhaláshoz vezet. Tegye meleg, fényes helyre, öntözze rendszeresen és párásítson környezetében!
A gyapjaslepke nagyon sokféle növényt károsít. A legtöbb magyarországi fa -és cserjefaj megfelel számára, gyümölcsökön, szőlőn, sőt még egyes tűlevelűeken is okozhat kárt<p>Az azonos fafajokból illetve azonos korú fákból álló erdő kedvező helyet jelent számára. Hosszú távon érdemes elgondolkodni, azon, hogy heterogénebb erdőt telepítsen. Kis területen a védekezés első lépése lehet a petecsomók eltávolítása, de ez az Ön által említett nagyobb erdőbentúlzottan költséges eljárás lenne. <p>A gyapjaslepke ellen kémiai szerekkel (pl. Dimilin 25 WP, Nomolt 15 SC) is védekezhet, de csak odafigyeléssel, körültekintéssel. Javaslom inkább a környezetkímélő szereket pl. a Bacillus thuringiensis tartalmú Dipelt illetve kitinszintézisgátló szereket. <p> Ezek a szerek nem hatnak azonnal, a lárvák még egy ideig táplálkoznak, majd elpusztulnak.
A muskátli leveleit a bagolylepkék (káposzta-bagolylepke, gamma-bagolylepke, gyapottok-bagolylepke) lárvái károsíthatják. Csak a fiatal bagolylepke lárvák ellen lehet hatékonyan védekezni Mospilan nevű szerrel.<p>A levelek sodródásának valószínű, hogy a muskátlit gyakran károsító xantomonaszos betegség az oka. Ehhez azonban látni kellene a tüneteket. Ha először egy ék alakú vizenyős folt jelenik meg a levélerek között, mely fokozatosan elbarnul, elfeketedik s végül elszárad a levél, akkor ez a betegség az oka. Ellene a baktériumok ellen is jó gombaölő szerekkel (rézhidroxid, kasugamicin) védekezhet. A már fertőzött töveket azonban jobb elpusztítani.
A Nősziromfélék családjába tartozó Acidanthera bicolor magyar neve Abesszin kardvirág. Fehér virágú növény, amely augusztustól októberig virágzik. Május közepétől ültethető 8-10 cm mélyre. Napos termőhelyet igényel. A kardvirághoz hasonlóan kell gondozni.
A fonnyadás oka valószínű a rendszertelen vagy kevés öntözés és a magas hőmérséklet. A túlzottan meleg szobában a fiatal levelekhez már nem tud a növény elég vizet eljuttatni. Öntözze gyakrabban növényét és párásítson körülötte!