996. Együnk bükkfa kérget!
Európa nagy részén évszázadokon át ismert ínségeledel volt a fakéreg. A tölgy, a bükk, a fenyő kérgét megőrölve lisztpótlónak használták. Sokszor még fűszerport is kevertek hozzá. Kipróbáljuk?
Európa nagy részén évszázadokon át ismert ínségeledel volt a fakéreg. A tölgy, a bükk, a fenyő kérgét megőrölve lisztpótlónak használták. Sokszor még fűszerport is kevertek hozzá. Kipróbáljuk?
Az ókori Egyiptomban a termését görcsoldó gyógyszerek készítéséhez használták. Mi elsősorban fogpiszkálófűként ismerjük és virágoskertünket díszíti.
Ami új és modern, még nem feltétlenül a legjobb. Az ecetes olló szakállas vicc, némelyik folttisztító pedig szinte aranyárban van. Talán mert az ember is szublimálhat tőle, nem csak a folt. Ha azonban nem vagyunk minden hónapban anyagilag "megizmosodva", kímélnénk a környezetet, ugyanakkor nem akarunk "Ágnes asszony" moráljában mosni, akkor nézzünk szét a konyhában, mert van megoldás!
Fröccs... Mely tisztességes magyar ember ne ismerné eme szó jelentéstartalmát? Bor és szóda, e két klasszikus összetevő által alkotott aranyszínű, gyöngyöző ital. De nem mindegy, hogyan keverjük! Kérhetünk lakófröccsöt, sőt kaphatunk egy maflást is...
Minden olyan olívaolajat, amelyet mechanikus eljárással nyernek, „szűz olívaolajnak” hívnak. A savasság és az íz alapján aztán osztályozzák őket. Nem minden szűz olívaolaj, de minden olívaolaj szűz. Csak nem egyformán...
Sajnos citromnád nevű növényt nem ismerek, de ha a latin nevét is meg tudná írni, akkor könnyebben beazonosíthatnánk a növényét.
A tölcsérjázmin vagy meténggyökér (Mandevilla) Amerika trópusi részeiről származik, tehát meleget, világos helyet és bő csapadékot kíván - ezt nyáron a szabadban könnyen meg is tudjuk neki adni. Télen viszont védett helyet kell számára keresnünk, de mivel a kellő páratartalmat a lakásban ritkán tudunk biztosítani, jobb ha télire hűvös - 10-15 fok közötti helyen tartjuk, ritkábban, de locsoljuk. A leveleinek hullatása is a meleg, szobai levegő az okozója. Az ellentmondó tanácsoknak is valószínű az "eltérő" téli-nyári tartás az oka.
A talajban élő élősködőktől a legegyszerűbben a talaj cseréjével lehet megszabadulni. A meglévő talajt a beültetés (felhasználás) előtt a talajt 100 °C körüli gőzben 30-40 pereces kezeléssel mentesíteni lehet a kártevőktől. A kezelés háztartási sütőben is elvégezhető. Remélhetőleg megtérül a sok ráfordított energia és túléli a fikusz a kezelést.
A növény a Paphiopedilumok nemzetségéhez tartozik(valószínű egy nagyvirágu hibrid),amely elvirágzása után hozott uj sarjnövény felnőtté válásakor (időtartama kb.9 hónap) fog újból virágozni .nem ragaszkodik az átlátszó cseréphez.hőmérsékleti igénye:15-25 fok.Nem pára és fényigényes,nem szereti ha a levelei vizesek.
1. Mammillaria sp., 2. Mammillaria elongata, 3. Pachycereus pringlei (?) Ficzere Miklós