1021. Leszámolás az algákkal!
Ha tavunk van, algánk is van – mondaná Murphy, azzal a kiegészítéssel, hogy ha még nincs, akkor is lesz egyszer. Íme néhány tanács az algamentes élethez.
Ha tavunk van, algánk is van – mondaná Murphy, azzal a kiegészítéssel, hogy ha még nincs, akkor is lesz egyszer. Íme néhány tanács az algamentes élethez.
A magyar neve: rózsás, vagy illatos varjúháj, mert gyökere rózsaillatú. Egy szibériai mondás szerint 100 évig él az, aki a Rhodiola teáját issza...
Azt gondoljuk: nem hiányzik, hogy bámulják, milyen béna vagyok...aztán azt, hogy nincs a közelemben kulturált edzőterem. Kifogás mindig van, edzés annál kevesebb. Nincs több szöveg, csak az, amit itt olvasol arról, mit kell tenned! Még egy hírességet is bevetettünk kedvcsinálónak!
Tudta, hogy a fejes saláta egyike a legrégebben termesztett zöldségnövényünknek? És, bár mi csak nyersen, levélzöldségként használjuk, addig Kínában a fejes salátát főzve fogyasztják, és a szár felhasználása épp olyan fontos, mint a levélé. Nézzük, mennyibe kerül a hazai és külföldi piacokon!
Mostanában egyre többet hallani a médiában a félresikerült léböjt kúrákról, ahol a fogyni vágyó delikvens rosszul lett, esetleg kórházba is került. Összegyűjtöttük néhány tanácsot a sikeres és egészséges léböjthöz.
A Yukka tartása: Nyáron fokozatos szoktatás után, akár a tűző napra is kitehető, ilyenkor rendszeres öntözést és tápoldatozást kíván. Ebben az időben a szárazabb levegő sem árt a növénynek. Télen ajánlott hűvösebb helyiségben teleltetni. Magas hőmérsékleten és száraz levegőn a növény veszít ellenállóképességéből. Ha a hűvös levegő (kb. 10-12 °C) nem oldható meg és száraz a szoba levegője, akkor időnként (a szoba páratartalmától függően, akár naponta is) meg kell permezetni kézi permezetővel, így elkerülhető a levélvégek száradása. Ha a növény levelei teljes egészében sárguli kezdenek (nem csak a végei), akkor a fényhiány lehet a gond, ilyenkor át kell helyezni a növényt. Érheti télen is közvetlen napfény. Az ilyen helyek többnyire a radiátor melletti ablaknál vannak - nagyon száraz a körülötte lévő levegő - ilyenkor elkerülhetetlen a növény rendszeres permetezése. Télen ne kapjon tápoldatot. Öntözni a hőmérsékletől függően kell (alacsony hőmérsékletnél lényegesen kevesebbet), két öntözés között mindenképpen hagyjuk a földjét kissé kiszáradni. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt Kapcsolódó cikk: Milyen betegségek támadják a yuccát?
Üdvözlöm! A képen egy szobai futóka (Scindapsus aureus) látható. Nagyon igénytelen növény. Szobahőmérséklet megfelel, heti 2-3 szor kell öntözni, a fényigénye sem túl nagy, de ajánlatos világos helyre tenni. Hetente, télen 3 hetente lehet tápoldatozni. A szaporítása nagyon egyszerű: hajtásdugvánnyal lehet megsokszorosítani. A hajtás végét le kell vágni 10-20 cm-es darabon, és vízbe ki kell gyökereztetni. Ha már a gyökerek 1-2 cm-esek, akkor el lehet ültetni és kész az új növény.
A fotón látható növény: Dendrobium kinggianum ill. annak egy hibrid változata. Tartásmódja nyáron: Világos, de nem túl meleg helyen, déli naptól védve, 2-3 naponként esővízzel (ezen belül hetente-2 hetente orchideatáppal) öntözve. Az ösz közeledtével az öntözést fokozatosan csökkenteni kell, majd teljesen elhagyni. Télen szárazon, nem öntözve, hűvös helyen (10-18 °C) sok fény mellett teleltetni a virágok megjelenéséig. Elvirágzása után csak akkor kell az öntözést-tápozást ujraindítani, amikor az új hajtások megjelennek a növény tövénél. Sok sikert! Kapcsolódó cikk: Hogyan gondozzuk a Dendrobium orchideákat?
Igen megoldható, hogy minden évben virágot, majd termést hozzanak, de ennek a téli telelési hőmérséklet az egyik alapvető meghatározója. Az optimális telelési hőmérséklet 4-6 °C, ha ennél magasabb, akkor a növény nem tud teljes nyugalmi állapotba kerülni, így nem indul meg télen a - növény belsejében - a bimbóképződés, ezért tavasszal nem fejleszt virágokat, ill. termést. Nyáron a szabadban van a legjobb helye, szélvédett, napos környezetben. Fontos, hogy gyakran permetezze a növényt, mert kedveli a magasabb páratartalmat. A permetezésre ne tűző napféynben kerüljön sor, mert a növény levelein összegyűlt vízcseppek könnyen égési sérüléseket okozhatnak, így barna foltok keletkeznek. Az ideális kora reggel, ill. estefelé. A növekedési időszakban (tavasztól-őszig) fontos a rendszeres öntözés és a citrusféléknek külön készített tápoldatozás (a készítményen olvasható mennyiségben adagolja). Télen az öntözést minimálisra kell csökkenteni, mert az optimális (4-6 °C-os) telelési hőmérsékleten nyugalmi álapotban van, ilyenkor kevés nedvességet használ el a növény. Sok nedvesség következtében gyökérrothadás léphet fel, de ez könnyen elkerülhető, ha két locsolás között földje kissé kiszárad (csak télen). Nyáron egyáltalán nem szabad kiszárítani ültetőközegét. A törpe narancs (Citrus microcarpa) kissé eltérő gondozást igényel. Nyáron nem szabad déli fekvésű ablakban tartani, mert üvegen keresztül erősek a nap sugarai. Szabadban félárnyékos hely az ideális számára. A téli telelési hőmérséklet 10-16 C között változhat. Nyáron bőségesen, télen viszont mérsékeljük az öntözések mennyiséget. Üdvözlettel, Vasvári János Zsolt
Kedves Boros Csaba! A képek alapján túlságosan visszavágta! Fokozatosan szabad csak visszavágni az ilyen idős növényeket. Nem tud fotoszintetizálni, mert nincs levele. Ezt nem kártevő okozza. Tegye ablak közelbe, napfényes helyre és öntözze 2-3 naponta. Talán rendbe jön. Tavaly pedig azért nem virágzott szerintem, mert levágta a bimbó kezdeményeket.