1051. E heti ínyencségeink - Piaci körkép
A mondás szerint: "A jó bornak nem kell cégér". Cégér nem kell a jóféle zöldségnek-gyümölcsnek sem, csak jó ár! Nézzünk körül, mit, hol, mennyiért adnak a piacokon. Aztán persze alkudjunk!
A mondás szerint: "A jó bornak nem kell cégér". Cégér nem kell a jóféle zöldségnek-gyümölcsnek sem, csak jó ár! Nézzünk körül, mit, hol, mennyiért adnak a piacokon. Aztán persze alkudjunk!
Szeretne megjelenni nálunk? Nézze meg különleges szeptemberi akciónkat! Paradicsomi árak az Édenkertben szeptemberben!
A házi befőzés is a reneszánszát éli, nemcsak azért, mert pénz spórolható vele, hanem mert egy saját kezűleg eltett finomság sokkal jobban is tud esni, sőt, remek ajándékötlet. A kedvenc fűszerünkkel, a befőttek egyedivé varázsolhatók. Lássuk a cukkínit, paradicsomot és padlizsánt!
Jajj, ha annyi pénzünk lenne, ahány tanácsot meghallgattunk az álmatlanság megszüntetésére... Álomklinika mérései, altatók, gyógynövényes nyugtató tabletták, lazítók, lefekvés előtti meleg tej, hideg sör, torna, szex....mégis a plafont bámuljuk hajnaltól. Valaki mondja meg, mit tehetnénk még???
A cukorcserje (Protea) Próteusz görög félisten nevét viseli. Dél-Afrikából származik, Európába az 1700-as évekbe került be, és a botanikusok egyik kedvenc növényévé vált. Különleges, gyönyörű virágú cserje, jó bírja a szélsőséges időjárást, de igazán a meleget és a napfényt szereti.
A díszkáposzta az utóbbi évek egyre divatosabbá váló őszi-téli dísze. Ezt nem csak külalakjának köszönheti, hanem viszonylag egyszerű tartásának is. Virágágyba vagy dézsába is ültethető 25 cm-es tőtávra. Külön gondozást nem is igényel. A fagyokat is jól viseli, s a többi kétnyári dísznövényhez hasonlóan az áttelelt növény, a második év május-júniusában virágzik. (Díszítőértéke természetesen a leveleiben rejlik.) <p>A hétvégén (2005. okt 15-16) kerül megrendezésre a Kertészeti Egyetemen az őszi dísznövénykiállítás, ahol a krizantém mellett valószínű a káposztából lesz legnagyobb a választék.
A kiöregedett fikusz légbujtással szaporítható. Mivel egy kis gyakorlat kell hozzá, inkább gyakorlott hobbikertészeknek ajánlott. Válasszunk ki egy 1-3 cm közötti, egészséges ágat, húzzuk le a külső héjréteget 1 cm-es sávban - elvileg itt kezd el majd gyökeresedni. Ezután nedves tőzeget kell helyezni a vágási felültre, majd az egészet műanyag fóliával körbe kell kötözni. Mikor elég gyökeret eresztett metszük el az ágat és ültessük át cserépbe a fikuszt.
Valóban, árnyékban a gyep alulmarad a mohával szemben, ezért érdemes árnyéktűrő növényeket telepíteni. Ezek lehetnek árnyéktűrő évelők, ezek között is vannak lombhullatok és télen is lombosak. Ezek viszont kevésbé bírják a taposást, viszont virágzásukkal plusz díszt visznek a kertbe.
Én még az idei átültetést javasolnám, mivel a fa még nem gyökeresedett be, ha idén még átültetésre kerül, az kisebb stressz neki, mintha már egy begyökeresedett fát kéne kiásni és újra elültetni. Október végéig, ill. amíg a talaj nincs átfagyva átültetheti a fácskát.
Annak csak örülhetünk, ha a kertünkben minnél több állatfaj feltűnik, a gyíkok ottléte arról árulkodik, hogy a kert valamennyire megőrizte természetes arcát, s ezt érdemes is megtartani, ha hosszas gyíkvendégeskedésre számítunk. Az ételkínálat valószínű megfelelő számukra, esetleg folyamatos vízutánpótlásról gondoskodhatunk. Hazánkban egyébként 15 hüllő faj él, s mindnyájuk védett.