1066. Miért szeretjük a mangót?
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Emlékezetünkben kedves kép él nagymamáink tarka-barka baromfiudvaráról, ahol a pulyka, a kacsa együtt csipegetett a tyúkok és gyöngyösök különböző generációival. Bármennyire is kedves emlékünk ez, soha ne kövessük. A baromfitartás alapszabálya az, hogy ne tartsunk együtt különböző fajú hasznosítási irányú és életkorú baromfiakat.
Csak akkor vállalkozzunk liba és kacsa, esetleg pézsmakacsa tartására, ha ehhez elég nagy terület áll rendelkezésünkre.
Bárhol is helyezzük el a galambokat, - padláson, dúcban, vagy a kertben épített volierben - helyüknek világosnak, széltől, esőtől, hótól, nyári tűző naptól védettnek kell lennie. Fontos szempont még az, hogy könnyen hozzáférhető, takarítható, fertőtleníthető legyen, s módunkban álljon a külső és belső élősködők folyamatos irtása.
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
A kedvezőtlen elhelyezés és a rendszertelen öntözés, a túl száraz hely levélhulláshoz és levélelhaláshoz vezet. Tegye meleg, fényes helyre, öntözze rendszeresen és párásítson környezetében!
A gyapjaslepke nagyon sokféle növényt károsít. A legtöbb magyarországi fa -és cserjefaj megfelel számára, gyümölcsökön, szőlőn, sőt még egyes tűlevelűeken is okozhat kárt<p>Az azonos fafajokból illetve azonos korú fákból álló erdő kedvező helyet jelent számára. Hosszú távon érdemes elgondolkodni, azon, hogy heterogénebb erdőt telepítsen. Kis területen a védekezés első lépése lehet a petecsomók eltávolítása, de ez az Ön által említett nagyobb erdőbentúlzottan költséges eljárás lenne. <p>A gyapjaslepke ellen kémiai szerekkel (pl. Dimilin 25 WP, Nomolt 15 SC) is védekezhet, de csak odafigyeléssel, körültekintéssel. Javaslom inkább a környezetkímélő szereket pl. a Bacillus thuringiensis tartalmú Dipelt illetve kitinszintézisgátló szereket. <p> Ezek a szerek nem hatnak azonnal, a lárvák még egy ideig táplálkoznak, majd elpusztulnak.
A muskátli leveleit a bagolylepkék (káposzta-bagolylepke, gamma-bagolylepke, gyapottok-bagolylepke) lárvái károsíthatják. Csak a fiatal bagolylepke lárvák ellen lehet hatékonyan védekezni Mospilan nevű szerrel.<p>A levelek sodródásának valószínű, hogy a muskátlit gyakran károsító xantomonaszos betegség az oka. Ehhez azonban látni kellene a tüneteket. Ha először egy ék alakú vizenyős folt jelenik meg a levélerek között, mely fokozatosan elbarnul, elfeketedik s végül elszárad a levél, akkor ez a betegség az oka. Ellene a baktériumok ellen is jó gombaölő szerekkel (rézhidroxid, kasugamicin) védekezhet. A már fertőzött töveket azonban jobb elpusztítani.
A Nősziromfélék családjába tartozó Acidanthera bicolor magyar neve Abesszin kardvirág. Fehér virágú növény, amely augusztustól októberig virágzik. Május közepétől ültethető 8-10 cm mélyre. Napos termőhelyet igényel. A kardvirághoz hasonlóan kell gondozni.
A fonnyadás oka valószínű a rendszertelen vagy kevés öntözés és a magas hőmérséklet. A túlzottan meleg szobában a fiatal levelekhez már nem tud a növény elég vizet eljuttatni. Öntözze gyakrabban növényét és párásítson körülötte!