1066. Miért szeretjük a mangót?
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Emlékezetünkben kedves kép él nagymamáink tarka-barka baromfiudvaráról, ahol a pulyka, a kacsa együtt csipegetett a tyúkok és gyöngyösök különböző generációival. Bármennyire is kedves emlékünk ez, soha ne kövessük. A baromfitartás alapszabálya az, hogy ne tartsunk együtt különböző fajú hasznosítási irányú és életkorú baromfiakat.
Csak akkor vállalkozzunk liba és kacsa, esetleg pézsmakacsa tartására, ha ehhez elég nagy terület áll rendelkezésünkre.
Bárhol is helyezzük el a galambokat, - padláson, dúcban, vagy a kertben épített volierben - helyüknek világosnak, széltől, esőtől, hótól, nyári tűző naptól védettnek kell lennie. Fontos szempont még az, hogy könnyen hozzáférhető, takarítható, fertőtleníthető legyen, s módunkban álljon a külső és belső élősködők folyamatos irtása.
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
Az északi fekvésű szoba ablakába javasolnám az afrikai ibolyát. A hűvös szobában a begónia, a ciklámen, a filodendron, az indás kőtörőfű, a szobaarália, a kankalin, a keserűlevélke, a kutyatej, a mirtusz, a papucsvirág, a selyemmályva kedveli. Napos helyre tehet: krotont, golgotavirágot, gyapotcserjét, rhododendront, kaktuszokat, virágcsalánt, gumólábfát, szobakomlót, szemérmes mimózát.
A kerti gyepet legjobban rendszeres nyírással, megfontolt öntözéssel lehet gyommentesen tartani. A nyírást az egyszikű fűfélék jobban bírják, mint a kétszikűek (a gyepben többnyire gyomok). Ráadásul a füvek szárazságtűrőbbek is. Ha mégis gyomirtásra lenne szükség, akkor kétszikűek elleni gyomirtó szert javaslunk. A Roundup és a Glialka nevű szer néhány nap alatt kifejti hatását és le is bomlik. Elvileg nem is árt a kutyának. Ezért elegendő biztonság, ha a gyomirtás után egy napig nem engedjük a kutyát a fűben játszani.
A tuja növény minden része mérgező az emberre, de ez nem jelenti azt, hogy komposzt készítésére ne lehetne felhasználni. A kertben is le lehet szórni, de inkább egy komposztálóbán, más kerti és konyhai hulladékkal együtt érdemes összevegyítve érlelni, majd ezután szétszórni.
Örökzöld növény, magassága 140 - 250 cm. Virágai május végétől nyílnak. Savanyú talajt igényel. A félárnyékos hely megfelelő számára. Az öntözést meghálálja, de ne legyen a talaja pangóvizes.<br>Az alábbi cikkben még több információt olvashat róla.
A keserűlevélke a világos, szellős helyet szereti, de a tűző naptól védeni kell. Tartsa nedvesen a talaját. Időnként permetezze a le vízzel, ha a virágok száradását tapasztalja. Kéthetente tápoldatozza nyáron. Kártevők kevésbé károsítják.