1066. Miért szeretjük a mangót?
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Emlékezetünkben kedves kép él nagymamáink tarka-barka baromfiudvaráról, ahol a pulyka, a kacsa együtt csipegetett a tyúkok és gyöngyösök különböző generációival. Bármennyire is kedves emlékünk ez, soha ne kövessük. A baromfitartás alapszabálya az, hogy ne tartsunk együtt különböző fajú hasznosítási irányú és életkorú baromfiakat.
Csak akkor vállalkozzunk liba és kacsa, esetleg pézsmakacsa tartására, ha ehhez elég nagy terület áll rendelkezésünkre.
Bárhol is helyezzük el a galambokat, - padláson, dúcban, vagy a kertben épített volierben - helyüknek világosnak, széltől, esőtől, hótól, nyári tűző naptól védettnek kell lennie. Fontos szempont még az, hogy könnyen hozzáférhető, takarítható, fertőtleníthető legyen, s módunkban álljon a külső és belső élősködők folyamatos irtása.
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
Tisztelt Kónya! Elméletileg az alkalmazott vegyszerek helyes dózisban nem perzselhették volna meg a lágyszárúakat. A zsenge hajtású növények ilyen vegyszerek alkalmazása mellett akkor perzselődnek meg, ha a a permetezés 25C felett történt, vagy enyhe dózistúllépés történt (erre hevesen reagálnak a lágyszárúak) vagy tapadásfokozó (Nonit) alkalmazása esetén szintén az enyhe dózistúllépés is okozhat ilyen tüneteket. A növények nagyrészt túlélik, és rejtett rügyekből újra kihajthatnak. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! Eléggé érzékeny növényről van szó! A huzatra, a kiszáradásra, a száraz levegőre, a hőmérséklet esésre és a közvetlen tűző napfényre szoktak így reagálni. Elképzelhető még, hogy valamilyen gomba betegség, de valószínűbb az előbb említett tartási hiba folyománya. Azért lepermetezheti DITHANE nevű gombaölő szerrel.
A hangyák a gyümölcsfákon, a zöldségféléken, a díszbokrokon és a rózsatöveken akkor jelennek meg, ha azokon levéltetvek is vannak. Ha azt látjuk, hogy a növényeken a hangyák le-fel korzóznak, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ott levéltetű károsít, szívogatja a leveleket. Ahol a hangyák megjelennek, ott fel kell készülni a levéltetvek elleni védekezésre. Erre a célra igen jó szerek állnak rendelkezésünkre. Ma már igen nagy a választék a rovarölő szerekből, ilyen pl. a biola, a biofluid, vagy a praktikus sárga lapok, amelyek ma már dísznövényre és kerti gyümölcsfákra is kapható. Nincs más dolgunk, mint ezt a ragadós kis sárga lapot elhelyezni a növény mellé és a levéltetvek és más kártevő bogarak beleragadnak. Tavasszal permetezhetünk csalán lével, vagy ültessünk a kertbe minél több levendulát, bársonyvirágot, sarkantyút, vagy körömvirágot ezek elűzik a levéltetveket. Pár gerezd fokhagyma is hatásos lehet a földbe ledugva a növény mellé, mert a foghagyma aromája felszívódik a gyökéren keresztül és a levéltetvek messzire kerülik ezt. Ha még nem túl erős a levéltetű fertőzés egy erős vízsugárral lemosható, vagy kesztyűvel nyomjuk óvatosan szét őket a leveleken. A levéltetvek az esős időben jönnek elő, ám sajnos az utóbbi években az enyhe telek miatt nem fagytak el így évről évre egyre nagyobb számban fordulnak elő. Érdemes minden tavasszal és ősszel egy megelőző permetezést bevetni ellenük és állandóan szemmel tartani, figyelni növényeinket, nehogy túl késő vegyük észre a bajt.
Kedves Szabó Zoltán! Az alap probléma az, hogy nincsen kiültetve. A fenyőföld -a savassága miatt- sok tőzeget tartalmaz, ami valójában gyorsan kiszárad. MInden napi öntözéssel és rendszeres tápoldatozással lehet kicsit rendbe szedni. Tápoldatnak bármely, a kereskedelemben kapható fenyő félék számára gyártott táp jó. A fotók alapján szerintem -az előbbi problémák mellett- gomba fertőzés van a növényen (ez szorosan összefügg a tartással). Javaslom, hogy DITHANE nevű szerrel permetezze le és ismételje meg 10 naponta, összesen háromszor.
Üdvözlöm! Nagyon nehéz ezt így megmondani, mert lehet kórokozó, kártevő és rossz tartási körülmény eredménye is. Ezeknél a növényeknél a gyökér gubacs fonálféreg is feltűnhet, mert szeretik. Ültesse át és a gyökérnél nagyon alaposan vizsgálja meg, hogy vannak-e kis férgek a gyökéren. Azt javaslom, hogy fújja le rovarölővel, gombaölővel és rendszeresen tápoldatozza.