1066. Miért szeretjük a mangót?
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Emlékezetünkben kedves kép él nagymamáink tarka-barka baromfiudvaráról, ahol a pulyka, a kacsa együtt csipegetett a tyúkok és gyöngyösök különböző generációival. Bármennyire is kedves emlékünk ez, soha ne kövessük. A baromfitartás alapszabálya az, hogy ne tartsunk együtt különböző fajú hasznosítási irányú és életkorú baromfiakat.
Csak akkor vállalkozzunk liba és kacsa, esetleg pézsmakacsa tartására, ha ehhez elég nagy terület áll rendelkezésünkre.
Bárhol is helyezzük el a galambokat, - padláson, dúcban, vagy a kertben épített volierben - helyüknek világosnak, széltől, esőtől, hótól, nyári tűző naptól védettnek kell lennie. Fontos szempont még az, hogy könnyen hozzáférhető, takarítható, fertőtleníthető legyen, s módunkban álljon a külső és belső élősködők folyamatos irtása.
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
Tisztelt Kérdező! Az első képen a borsó aknázólégy kártétele látható a levélen. A második képen a fehéröves levéldarázs kártétele látható. A harmadik képen lótetű járat látható. Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök, növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Kedves Pavisa Istvánné! A banánfa erősen hozza a sarjakat egész évben. Ha nagyobbak a sarjak-kb. 20 cm- akkor nyugodtan válassza le és egy új növénye lesz: ez egy vegetatív szaporodási mód egyébként. A kis növénykét a tövénél óvatosan le kell választani az anyanövényről úgy, hogy maradjon rajta gyökér. Óvatosan csavaró mozdulattal válassza le és ültesse el. Igen, néha terem is, bár én csak több éves és 4-5 méteres magas növényt láttam teremni.
Kedves Gerbi! Az első képen, egy lucfenyő (Picea abies), a másodikon egy ezüstfenyő (Picea pungens) van. MIndkét növény esetében elmondható, hogy nagy a térigényük. Nagyon szeretik a napot és a fényt. Gyakran látni felkopaszodott gyér fenyőket, ennek gyakori oka a fény hiány. Télálló növények, az első két évben amíg a gyökérzetük megtalálja a helyét és legyökeresedik, addig öntözze rendszeresen és trágyázza, esetleg tápozza!
Kedves Olvasó! Szederteát ebből készítünk: Erdei szeder (Rubus caesius)Teáját hasmenés ellen (napi egy csésze) vizelethajtóul (reggel egy csésze) és izzasztásra használják. Húgysavat is old, vértisztításra, köszvény ellen is lehet fogyasztani. Levelét gyűjtjük.Málnalevél teát is szárított formában használjuk. A málnalevél tea közismerten jó méregtelenítő tea. Vannak azonban helyzetek, amikor nem szabad inni és az sem mindegy, hogyan készíted el.Elkészítése:2-2,5 deciliter forró vízhez kell adni egy teáskanál szárított málnalevelet, majd 10 percig lefedve állni hagyni és leszűrés után hűlve fogyasztani naponta 1 alkalommal.Nem szabad alkalmazni terhességi cukorbetegség esetén, valamint szoptatás alatt, mert a tea fogyasztása után hirtelen lecsökkenti a vércukorszintet.
Tisztelt Fehér Ferencné! A Brussoneita papyrifera nem önbeporzó, ezért külön porzós és termős virágú egyedre is szükség van, ahhoz, hogy gyümölcsöt hozzon. Azt hogy a fa milyen ivarú, a virágáról lehet megállapítani. A hímivarú porzós virág a mogyoróhoz hasonlóan hosszúkás, lógó barkavirágzatot ad, míg a nőivarú virág tömör, gömb formájú virágzatot ad. Tisztelettel: Mezős Balázs kertészmérnök www,aleonkert.hu