1066. Miért szeretjük a mangót?
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Emlékezetünkben kedves kép él nagymamáink tarka-barka baromfiudvaráról, ahol a pulyka, a kacsa együtt csipegetett a tyúkok és gyöngyösök különböző generációival. Bármennyire is kedves emlékünk ez, soha ne kövessük. A baromfitartás alapszabálya az, hogy ne tartsunk együtt különböző fajú hasznosítási irányú és életkorú baromfiakat.
Csak akkor vállalkozzunk liba és kacsa, esetleg pézsmakacsa tartására, ha ehhez elég nagy terület áll rendelkezésünkre.
Bárhol is helyezzük el a galambokat, - padláson, dúcban, vagy a kertben épített volierben - helyüknek világosnak, széltől, esőtől, hótól, nyári tűző naptól védettnek kell lennie. Fontos szempont még az, hogy könnyen hozzáférhető, takarítható, fertőtleníthető legyen, s módunkban álljon a külső és belső élősködők folyamatos irtása.
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
Érdemes megpróbálkozni a légbújtással, amelynek lépéseiről itt olvashat: Légbujtás lépésről-lépésre Így a leválasztani kívánt felső rész biztosnágosan gyökereztethető, majd miután leválasztották a felső részt, le kell vágni a felkopaszodott felső szakaszt és remélhetőleg alulról újra kihajt majd az anyanövény. Sugárarália
Kedves Ádám! Télen napos, de hűvös, 18-20 fokos helyet igényel. Kedveli a párás levegőt, időnként érdemes permetezni a leveleit vízpárával. Én arra tippelek, hogy a nem megfelelő hőmérséklet, és a kevés pára okozza a tüneteket. Kényes növény, nem könnyű tartani. Nyáron melegebb, 23-25 fokos, párás, félárnyékos helyet kíván. Öntözni esővízzel a legjobb, kevés víz télen, nyáron lehet emelni a vízadagokon. Remélhetőleg helyre jön a virága. :) Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs
Üdvözlöm! Nyugodtan vágja vissza a hajtásokat 15 cm-es magasságban. Vigyázzon, mert a sebzési felületen tejndev fog előbuggyanni, ez bőrirritáló hatású. A levágást követően ültesse át nagyobb cserépbe, a gyökerekről kicsit a földet lerázva. Ezt követően szépen elindul a hajtásnövekedés, és őszre, szépen megújított bokor fejlődik. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs kertész Mikulásvirág, a kedvenc karácsonyi szobanövény A mikulásvirág is un. rövidnappalos növény
Kedves Zsigmond! Sajnos van rá esély, hogy a járdában némi kárt tesz idővel, bár a 15 cm vastagság elég masszív, így akár meg is úszhatja, sajnos erre nincs biztos forgatókönyv. A kerítés alapja elég mélyen van elméletben, így annak nem kellene sérülnie. Császárfa, oxyfa, smaragdfa: gyors növekedésű csodafák lesznek a megmentőink?
Zsigó Györgyöt, a Magyar Növényorvosi Kamara elnökének felhívását idézzük: A virágfertőző monília (Monilinia laxa) a bibén, de a sziromleveleken keresztül is be tud hatolni a növénybe, és a vesszőkben terjedve ágszáradást okozhat. Tavasszal tehát a virágokat kell megóvni a gomba támadásától. Elsőként a virágzó kajszira figyeljünk. Ugyanígy fertőzi a meggyet is, sőt már a megpattant rügyön keresztül is bejuthat a bimbóba. Ezért a „profik” az ültetvényekben, a folyamatosan nyíló meggynél már fehér bimbós állapotban védekeznek felszívódó gombaölőkkel, majd a virágzás hosszától és az időjárástól függően ismételnek pl. teljes virágzáskor, 80%-os sziromhullásban majd terméskötődés után. A nagy ültetvények 3-4 kezeléssel számolnak évről-évre. Hűvös, párás tavaszon a kajszinál is indokolt lehet a két permetezés Permetszerek 2020-ban monilia ellen: Ezek a III. kategóriás, felszívódó gombaölők engedélyezettek az idén cseresznyében, meggyben, kajsziban és őszibarackban monília ellen: Chorus 50 WG, Topas 100 EC, Teldor 500 SC, Switch 62,5 WG (inkább később, a gyümölcsmoníliára ajánlják.), Signum WG, stb. Csak őszibarackban engedélyezett a Prolectus. A II. kategóriásokat is kigyűjtöttem: Luna Privilege, Folicur Solo, Orius 20 EW, Systhane 20 EW, Topsin-M 70 WDG, stb. Sok ismerős név köszön vissza, néhány éve még III. kategóriások voltak. Jó lenne ezekkel is váltogatni a megszokott szereinket. A „zöldkönyvesek” hozzá tudnak jutni ezekhez a gombaölőkhöz. Jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fednünk a virágokat! Permetszereink tapadását, esőállóságát a cseppek szétterülését növelhetjük a tapadásfokozók hozzáadásával. Több biostimuláló készítménynél leírták a moníliák elleni mellékhatást. A növény ellenálló képességét növelik és ezzel segítenek minket a küzdelemben. Az „egyszerű anyagok” közül őszibarackban és cseresznyében a csalán kivonatát ajánlják a moníliás virágfertőzés ellen. Melyek a monília tünetei? Hogyan védekezzünk ellene? Támad a virágfertőző monília Itt a segítség, hogyan keverjünk be permetlevet