1066. Miért szeretjük a mangót?
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Az Ázsiában őshonos mangó (Mangifera indica) nem csak finom, hanem egészséges is! Az indiaiak szent növényként tisztelik, úgy hiszik, teljesíti kívánságaikat és segíti a gyermekáldást.
Emlékezetünkben kedves kép él nagymamáink tarka-barka baromfiudvaráról, ahol a pulyka, a kacsa együtt csipegetett a tyúkok és gyöngyösök különböző generációival. Bármennyire is kedves emlékünk ez, soha ne kövessük. A baromfitartás alapszabálya az, hogy ne tartsunk együtt különböző fajú hasznosítási irányú és életkorú baromfiakat.
Csak akkor vállalkozzunk liba és kacsa, esetleg pézsmakacsa tartására, ha ehhez elég nagy terület áll rendelkezésünkre.
Bárhol is helyezzük el a galambokat, - padláson, dúcban, vagy a kertben épített volierben - helyüknek világosnak, széltől, esőtől, hótól, nyári tűző naptól védettnek kell lennie. Fontos szempont még az, hogy könnyen hozzáférhető, takarítható, fertőtleníthető legyen, s módunkban álljon a külső és belső élősködők folyamatos irtása.
A pulyka már méreténél fogva sem való a kertbe. Az ő számára még a falusi porták sem elég tágasak. Inkább tanyára, legelőre való. Egy-két pulykát nevelgetni is elég körülményes. Fehérjedúsabb takarmányt igényel, mint csirke, és levágására sem vállalkozik mindenki. Pulykát tehát csak akkor érdemes nevelni, ha ezt nem csupán gazdasági megfontolásokból, hanem kedvtelésből, érdekességként tesszük.
A Zamioculcas fényes, mutatós levelei, csekély vízigénye és betegségekkel szembeni ellenálló képessége miatt kedvelt szobanövény, elsősorban levéldísznövény, de a kifejlett növény megfelelő körülmények között virágozhat is. Kontyvirágokhoz hasonló virágzata fejlődik, amely a mellékelt képen is látható.
A golgotavirág nyáron valóban szeret a szabadban, de télre fagymentes, de hűvös és világos szobába, vagy pincébe kell elhelyeznünk. Mérsékelten öntözzük viszont gyakran szellőztessünk.
A legtöbb meggyfán elszaporodott már a meggy blumeriellás betegségét okozó gomba, amley ellen nem csak permetezéssel, ha nem a lehullott levél elégetésével vagy talajba forgatásával is védekezhetünk, majd tavasszal lombfakadástól 2-3 hetente le kell permeteznünk 1-2 alkalommal a fát.
Biztos megoldásnak csak egy macskát tudok ajánlani, aki valóban elűzi a verebeket a kertből. Bár lehet kapni ultrahangos madárrisztót, nem tudom, az hatásos-e ellenük.
Az almafa ventúriás varasodása okoz barna foltokat mind a levélen, mind a termésen. Bár a levelek ettől még nem hullanak le a fáról, de az ősz közeledtével ez természetes állapot. A beteg leveleket legjobb ha elégetjük, majd lombfakadástól kezdve gombaölő szerekkel permeteznünk kell a fát.