1246. Hogyan építsünk sziklakertet?
A sziklakert nagyon szép, változatos eleme lehet a házikertnek vagy a közparknak, amely egész évben nyújt kedves látni- és megfigyelnivalót.
A sziklakert nagyon szép, változatos eleme lehet a házikertnek vagy a közparknak, amely egész évben nyújt kedves látni- és megfigyelnivalót.
Készítsünk párolt vöröskáposztát, most nagyon jó az ára! Hozzávalók: 75 dkg vörös káposzta, 4 evőkanál olaj, ízlés szerint ecet, cukor, só, 1 mokkáskanál törött fekete bors. Elkészítés: A megtisztított vörös káposztát lereszeljük, vagy vékony csíkokra felvágjuk és megsózzuk. Állni hagyjuk 30 percig. Lábosba átöntjük, rácsorgatjuk az olajat és fél dl vizet, majd fedő alatt puhára pároljuk. Ezután 1-2 evőkanál kristálycukorral meghintjük és megpirítjuk. Ecettel és törött borssal ízesítjük. Nagyon finom!
Nagyon komolyan hangzik és nem is gondolnánk, hogy a csabai kolbász milyen egyszerűen elkészíthető. Csak a pontos fűszerezési arányokat kell betartani és nagyon finom házi készítésű csabait kapunk! A Második világháború után ugyan a készítése már iparszerű volt orosházi, gyulai, békéscsabai, illetve budapesti üzemekben, de a város környékén és a környező falvakban a lakosság mindvégig házi körülmények között készítette. Íme a recept!
A Hónap szobanövénye novemberben a karácsonyi kaktusz (Schlumbergera). A karácsony közeledtével egyre ünnepélyesebb ruhát ölt; a teljes növényt beborítják a színpompás, hófehér, rózsaszín és tűzpiros virágok. Ám akár a karácsony, ez is csak egy évben egyszer történik meg.
Hogyan okoz az alvásprobléma közlekedési balesetet? Súlyos esetben az alvászavarban szenvedő elaludhat, elbóbiskolhat a volán mellett, de kevésbé súlyos esetben is romlik a koncentrálóképesség és a reakcióidő, már akár enyhe kialvatlanság esetén is. Tudta, hogy a rossz alvás hatása az alkoholhoz is hasonlítható? Ha fáradtan, álmosan ülünk a volánhoz, annyira csökken a koncentrációnk, mintha elfogyasztottunk volna 1-2 pohár bort. De honnan tudjuk, hogy rosszul alszunk?
Megmenthető! Télen 15-18°C-on olyan ablakban érdemes teleltetni, ahol kapja a radiátortól a felszálló meleget. Ekkorra vissza lehet metszeni, s csak nagyon mérsékelten szabad öntözni, de a földjét nem szabad kiszárítani (havi 2-3 öntözés elegendő). Átültetése márciusban vagy áprilisban esedékes, 1-3 évente, humuszos, finom földkeverékbe, amely tartalmaz lombföldet, komposztot és tőzeget, az idősebb növények valamivel "nehezebb" földet is kaphatnak. Szaporítása fejdugvánnyal lehetséges, talpmelegen, 25 fokos földben, gyökereztető hormonnal.
A növények korának előrehaladtával sajnos természetes folyamat, hogy alulról elsárgulnak a leveleik (talán erre gondoltál, mikor virágot írtál). A sárgulást sietteti a kevés fény, kevés - tvagyúl sok - tápanyag, szárazság - azaz a nem megfelelő tartási körülmények. A szaporításra inkább a tavaszi-kora nyári időpont a megfelelő, télen a növények nyugalomban vannak. Az alulról sárguló hajtás is megfiatalítható hajtásdugványozással, de természetesen ezt is majd csak tavasszal ajánlatos végezni.
Örökzöld sugárarália (Schefflera arboricola) A sugárarália kedvelt szobanövény, viszonylag könnyen tartható, csak a téli hónapokban kell jobban figyelnünk rá ugyanis a meleg, száraz szobahőmérsékleten gyakran ledobálja leveleit, ez ellen vagy párásítással vagy a szobahőmérséklet csökkentésével (16-18°C) védekezhetünk. A képen látható száradást elsőre azt gondolnánk, hogy a szárazság okozza, de érdekes módon a túlöntözés is hasonló tüneteket okoz. Télen a heti háromszori öntözés kicsit soknak tűnik, valószínű hogy ez okozza a bajt. Csak akkor locsolja újra szobahőmérsékletű vízzel, ha a talaj csaknem kiszáradt.
A Chamaedorea elegans esetében is ritkán megfigyelhető, hogy sarjakat fejleszt, de a boltban vásárolt növény esetében -hogy vonzóbb megjelenésű legyen- több magot vetnek egy cserépbe. Megfelelő körülmények között tartva viszonylag gyorsan, néhány éven belül virágzik, viszont kétlaki növény, a porzós és termős virágok más-más növényen nyílnak. Tehát a magok kifejlődéséhez arra van szükség, hogy egyszerre virágozzon a hím és női ivarú növényünk, és persze egy apró ecsettel nem árt besegíteni a természetnek.
Szaporításra legalkalmasabb időpont a tavasz, amikor a hajtási periódushoz megfelelő fényviszonyok is társulnak. Az ivartalan szaporítási módok közül alkalmazhatja a légbujtást, vastagabb ágrészek leválasztásához.(Az édenkert oldalain megtalálhatja a leírását!) Fiatal hajtások leválasztása után vízben gyökereztetve is hozzájuthatunk új növényhez. Sok sikert Katona Ervin