1271. Hogyan gondozzuk a díszpaprikát? (Capsicum annuum)
Télen szokott megjelenni a virágárusok polcain. A kúp alakú, miniatűr paprikák érés során megváltoztatják színüket, és így egy tövön piros, sárga és rézvörös bogyók egyaránt találhatók.
Télen szokott megjelenni a virágárusok polcain. A kúp alakú, miniatűr paprikák érés során megváltoztatják színüket, és így egy tövön piros, sárga és rézvörös bogyók egyaránt találhatók.
Szerencsére nem kell hivatásos kertésznek lenni ahhoz, hogy a sövénynyírást profi szinten megoldjuk. Persze azért van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni sövény nyírás során.
Tudta, hogy a francia gyűjtőknek köszönhetjük, hogy az első két, Közép- és Dél-Amerikából származó fuksziafajt, a Fuchsia triphyllát és a F. coccineát 1714-ben Európában is meghonosították? A Dél-Amerika legdélibb vidékéről származó harmadik fajnak, a F. magellanicának azonban csak 1788-ban, akkor is igen kalandos körülmények között sikerült meghódítania kontinensünket.
Milyen jó lenne, ha a növények beszélni tudnának! Sokkal egyszerűbb lenne a gondozásuk. Szólnának, ha éhesek vagy szomjasak, sőt arról is beszámolhatnának, miként nyomott el a cserepükben egy cigarettacsikket a kolléga a szomszéd szobából.
Egy nemrég közzétett brit kutatás szerint a közhiedelemmel ellentétben nem a nők, hanem a férfiak azok, akik hamarabb mondják ki partnerüknek azt a bizonyos bűvös szót. Igaz, szakértők szerint a nők részéről egyfajta önvédelmi reakció lehet, hogy megvárják, amíg a férfi nyilatkozik érzelmeiről.
Szerintem önmeddő fajtákat vásárolt kajsziból és szilvából is. Amellett nincs szerencséje, mert a szomszédos fák nem porzói az Ön által telepített fajtáknak. Ha megírja, milyen fajtákat ültetett, adok javaslatot a porzókra.
A helyzet megítéléséhez tudnom kellene, a tavalyi évben mekkora hajtásokat neveltek a fái.
Az árudában vásárolt növényeket érdemes átültetni a vásárlást követően. Tápoldatozni csak növekedési időben kell - azaz tavasztól őszig. Lehetőleg a tápoldaton feltüntetett dózisban és gyakorisággal. A meleg lakásban tartott növényt gyakrabban kell öntözni. Olyan sűrűn, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de levegőzni tudjon. Ezt könnyen ellenőrizhetjük, ha az ujjunkat a földbe nyomva nyirkosnak érezzük, akkor jó. Ha száraznak érezzük akkor szügséges az öntözés. A levél hullatás azért van mert megváltoznak a fényviszonyok a lakásban, ahhoz képest, ahol előzőleg volt. Ez még nem végzetes a növény számára, ilyenkor óvatosabban kell öntözni. A fagyás mértékétől függően még kihajthat a növény. Ideális egy fagymentes, de hűvös hely lenne télire. Lakásban minnél világosabb helyre állítsuk, mert megnyúlnak a hajtásai, és tavasszal megéghetnek. Tavasztól őszig lehetőleg helyezzük zabadba, világos helyre.
Ajánlom, hogy nézzen körbe Kerti címtárunkban, ahol remélhetőleg határ közeli kertészetet, faiskolát is talál. (Megyei szinten lehet keresni a tagok között.) Ezen kívül csomagküldő szolgálatokat javaslok (pl. www.treemail.hu vagy www.tuja.hu), bár lehetséges, hogy a szállítási költség nem a legolcsóbb. Végül egy Székelyudvarhelyi dísznövénykiállítást ajánlgatok május 15-17 között.
Sajnos nem világos a helyzet. A nagyon gyenge hajtásnövekedés azt mondja, hogy nagyon sanyarú sorsuk van a fáknak, amelyek mélyen gyökeresednek, valami nagy baj van a talajjal. Viszont a sekélyen gyökeresedő, és eléggé vízigényes málna és társai jól élnek. Azt gondolom, hogy nem maga a sovány homok a baj okozója, valószínűleg a mélyebb rétegében van olyan anyag, amely nagyon rosszat tesz a gyökereknek. Hogy pontosan miről van szó azt sajnos nem tudom, csak eddig tart a tudományom. Talán az adhat valamilyen útbaigazítást, ha vesznek mintát a 40-60 cm-es rétegből, a fák mellől, és vetnek bele borsó, vagy saláta magot. Ha igaz a feltételezésem, akkor a kikelő növények megmutatják. Ha jól fejlődnek, akkor nincs több ötletem.