1271. Hogyan gondozzuk a díszpaprikát? (Capsicum annuum)
Télen szokott megjelenni a virágárusok polcain. A kúp alakú, miniatűr paprikák érés során megváltoztatják színüket, és így egy tövön piros, sárga és rézvörös bogyók egyaránt találhatók.
Télen szokott megjelenni a virágárusok polcain. A kúp alakú, miniatűr paprikák érés során megváltoztatják színüket, és így egy tövön piros, sárga és rézvörös bogyók egyaránt találhatók.
Szerencsére nem kell hivatásos kertésznek lenni ahhoz, hogy a sövénynyírást profi szinten megoldjuk. Persze azért van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni sövény nyírás során.
Tudta, hogy a francia gyűjtőknek köszönhetjük, hogy az első két, Közép- és Dél-Amerikából származó fuksziafajt, a Fuchsia triphyllát és a F. coccineát 1714-ben Európában is meghonosították? A Dél-Amerika legdélibb vidékéről származó harmadik fajnak, a F. magellanicának azonban csak 1788-ban, akkor is igen kalandos körülmények között sikerült meghódítania kontinensünket.
Milyen jó lenne, ha a növények beszélni tudnának! Sokkal egyszerűbb lenne a gondozásuk. Szólnának, ha éhesek vagy szomjasak, sőt arról is beszámolhatnának, miként nyomott el a cserepükben egy cigarettacsikket a kolléga a szomszéd szobából.
Egy nemrég közzétett brit kutatás szerint a közhiedelemmel ellentétben nem a nők, hanem a férfiak azok, akik hamarabb mondják ki partnerüknek azt a bizonyos bűvös szót. Igaz, szakértők szerint a nők részéről egyfajta önvédelmi reakció lehet, hogy megvárják, amíg a férfi nyilatkozik érzelmeiről.
A metszés időpontja jellemzően a növényfajtól függ. Lomblevelű örökzöldeket tavasszal a kihajtás előtt, majd az nyár folyamán még egyszer lehet rajta igazítani, ha a növekedése lelassult. Tűlevelű örökzöldeknél a fiatal hajtásokat még a fásodás előtt, a növekedési időszakban kell visszavágni. A lombhullató növényeknél általánosságban elmondható, hogy a fő metszési idő a tél végi időszak. Persze itt is vannak olyan fajok (p.: fagyalfélék), amelyeket majd évközben még párszor meg lehet/kell metszeni.
A mézgás cseppeknek és a foltoknak nincs közük egymáshoz. A cseppek megjelenése természetes folyamat eredménye nem kell sem letörölni sem foglalkozni vele! A foltosság viszont 2 különböző betegség eredménye. Javallott gyógymód komplex felszívódó permetszer (gomba és baktérium ellen). Ezzel a növényt minden pontján jól bepermetezni,(általános dózis: 1-1.5ml szer/1 l víz)majd 1 hét múlva megismételni. A meglévő tünetek nem fognak eltűnni de az új hajtások már tünetmentesek lesznek. Onnan tudni,hogy gyógyult. Sok sikert!
Talán nem a legjobb az elhelyezése a növényeknek: kevés fényt kap, túl sok - vagy túl kevés - öntözést (mindkettőnek hasonlóak a tünetei), száraz levegő; stb. összetett problémája lehet a növénynek. Ha tavaly átültette akkor idén nem hiszem, hogy szükség lenne rá, de keressen egy ideálisabb helyet a dracénáknak. Mert bár igaz, hogy a dracénák sokat tűrő növények, viszonylag fényszegény körülmények között is megélnek, de azt ne várjuk el, hogy olyan mutatósak legyenek, mint az üvegházban nevelt friss példányok.
Valószínű a növény úgynevezett´revolver´ orchidea. Általában csak elvirágzás után nevel új sarjakat, tehát: vagy virágzik vagy sarjadzik. Létezik a kettő egy időben is, de jelen esetben egy hibrid növényről van szó és ki tudja mely szülő, mely tulajdonságát örökölte? Egyébként a növény képes magát a halálba virágozni, az 1 év óta tartó folyamatos virágzás azt mutatja, hogy megfelelő a tápozás, de el kell dönteni, hogy virágot avagy sarjat szeretnénk? Utóbbi esetben le kell vágni a virágszárat, egy picit szárazon pihentetni a növényt és ezután fog sarjat hozni!
A tripszek ellen használható növényvédő szerek köre széles, de eredményt csak akkor érhetünk el, ha a védekezést komolyan vesszük, és már palánta kortól permetezünk, illetve nagyon nagy hangsúlyt fektetünk a termesztési higiéniára, az alapfertőzöttség elkerülése érdekében. Spintour vagy biológiai védekezés karoló virágpókkal, Teppeki, Vertimek, Vegyszeresen a Spin Tor 0,4 l/ha, bő vízzel és tapadószerrel. Kijuttatás időpontja lehetőleg az esti órákban történjen.