1271. Hogyan gondozzuk a díszpaprikát? (Capsicum annuum)
Télen szokott megjelenni a virágárusok polcain. A kúp alakú, miniatűr paprikák érés során megváltoztatják színüket, és így egy tövön piros, sárga és rézvörös bogyók egyaránt találhatók.
Télen szokott megjelenni a virágárusok polcain. A kúp alakú, miniatűr paprikák érés során megváltoztatják színüket, és így egy tövön piros, sárga és rézvörös bogyók egyaránt találhatók.
Szerencsére nem kell hivatásos kertésznek lenni ahhoz, hogy a sövénynyírást profi szinten megoldjuk. Persze azért van néhány dolog, amire nem árt odafigyelni sövény nyírás során.
Tudta, hogy a francia gyűjtőknek köszönhetjük, hogy az első két, Közép- és Dél-Amerikából származó fuksziafajt, a Fuchsia triphyllát és a F. coccineát 1714-ben Európában is meghonosították? A Dél-Amerika legdélibb vidékéről származó harmadik fajnak, a F. magellanicának azonban csak 1788-ban, akkor is igen kalandos körülmények között sikerült meghódítania kontinensünket.
Milyen jó lenne, ha a növények beszélni tudnának! Sokkal egyszerűbb lenne a gondozásuk. Szólnának, ha éhesek vagy szomjasak, sőt arról is beszámolhatnának, miként nyomott el a cserepükben egy cigarettacsikket a kolléga a szomszéd szobából.
Egy nemrég közzétett brit kutatás szerint a közhiedelemmel ellentétben nem a nők, hanem a férfiak azok, akik hamarabb mondják ki partnerüknek azt a bizonyos bűvös szót. Igaz, szakértők szerint a nők részéről egyfajta önvédelmi reakció lehet, hogy megvárják, amíg a férfi nyilatkozik érzelmeiről.
Szilvában, meggyben, cseresznyében levéllyukacsosodás, moníliás betegség és baktériumos ágelhalások ellen a kezeléseket folyamatosan, a fertőzés alakulása szerint lehet végezni Champion 50WP-vel. A reggeli órában, vagy este felé.
Ez a kórokozó metszéssel, levéltetvek által és pollennel is terjed, és más csonthéjasokat (pl. szilva, őszibarack) is veszélyeztet. A vírussal fertőzött fák ugyanis a betegségből nem gyógyíthatók ki. A PPV-vel fertőzött, beteg fákat célszerű gyökerestül eltávolítani és azonnal megsemmisíteni (elégetni). A kivágott fa helyére csonthéjas fajokat ne telepítsen! Helyettesítésre javasolt gyümölcsfajok: alma, körte, bogyósok. A szilva- és őszibarackfáknál a levéltetvek első betelepedésétől folyamatosan védekezzünk rovarölő szeres permetezéssel, mert a levéltetvek a PPV fő terjesztői. Zöldmetszésnél a metszőollót, annak vágófelületét hypós oldattal fertőtleníteni kell, vagy alkoholba mártás után le kell égetni. A téli időszakban végzett metszéssel a vírus nem terjed.
A sárguló leveleken vannak kerekded, apró foltok, akkor azok utalnak a betegségre: levéllikasztó vagy levélhullató betegség. Az ellene való védekezésben a Bravo és a Buvicid hatásosak. Ha nincs semmi barnuló folt, akkor tápanyaghiány lehet, esetleg a föld nem megfelelő számára. Meg kellene próbálni műtrágyázni, és a a lemosópermetezést is, és ha az ágvégek is száradnak, azokat vissza kell metszeni.
A selyemakác leveleit a levélbolha alakjai szívogatják, a levelek elsárgulnak, lehullanak. A levélbolhák jellegzetes mézharmatot, ragacsos váladékot képeznek. Másodlagosan a mézharmatra rátelepszik a szürkés-fekete színű korompenész nevű gomba, melytől a fertőzött levelek sárguló színe mellett fekete színbevonat is megjelenik. A levélbolhák kiemelkedő, vékony, ezüst-fehéres színű viaszváladék szálakat képeznek, ezek jelenléte hívja fel a figyelmet a kártevőre. A leveleken, a levélnyélen, a hajtáson is megfigyelhetők a levélbolha telepek: általában az apró, alig látható méretű sárgás színű lárvák, a szintén sárga színű, 1 mm-es nimfák és a kifejlett levélbolhák. Súlyos fertőzésnél a telepekben több száz lárva, nimfa található szorosan egymás mellett A kifejlett levélbolhák is aprók: 2 mm hosszúak, vékonyak, színűk világos szürkés vagy zöld, szárnyuk áttetsző, érintésre azonnal elpattannak, elugranak. A következő rovarölő szereket próbálja: Actara 25 WG Mospilan 20 SP. Confidor 200 SL Vertimec 1,8 EC
A rajzás sziromhullás után már elkezdődhet és akár 4-6 hétig is elhúzódhat, ezért a tartósabb hatású szerek szükségesek. A cseresznyelégy rajzása nyomon követhető ragasztóanyaggal ellátott sárga lap csapdákkal, amelyeket a fa déli napos oldalára kell kihelyezni. Az első legyek fogását követően kell megkezdeni a permetezéseket. Sokáig a Basudin 600 EW volt az egyik legjobb lehetőség, de az elmúlt évben sikerült igazolni az Actara hatékonyságát is, így ma már az aknázómolyok elleni dózis alkalmazva jó eredményeket érhetünk le cseresznyelégy ellen is. A cseresznyelégy telelése kapcsán felmerült egy speciális lehetőség, a talajfertőtlenítés, alkalmazása. A talajban telelő bábokból kibúvó legyeknek ki kell jönni a talajból. Amennyiben a talajba jól gázosodó, hosszú hatástartamú talajfertőtlenítőt keverünk pl. Force 1.5 G, akkor az megtizedelheti a kirajzó legyeket. A megoldás ott jöhet szóba, ahol a fa koronája alatt forgatják a talajt. A virágzás után már bekeverhető a Force 1.5 G.