1311. Készítsünk fából lakókocsit!
Fából vaskarikát! - szoktuk mondani, ha valaki valami lehetetlenre vállalkozik. Fából lakóautót, de legalábbis kerekeken álló lakást viszont lehet építeni. Nézzük, hogy sikerült!
Fából vaskarikát! - szoktuk mondani, ha valaki valami lehetetlenre vállalkozik. Fából lakóautót, de legalábbis kerekeken álló lakást viszont lehet építeni. Nézzük, hogy sikerült!
Kényelmes székek, ergonómiailag tökéletesen felépített székek, kiváló alapanyagból készült székek... ez mind szép és jó - de mint mindenki, a tervezők néha szeretik átírni a szabályokat és kilépni a megszokott formákból és funkciókból. És ez néha nekünk rossz, jaj olyan rossz!
Néha a csomagolásnak szánt dísztáskák drágábbak, mint maga az ajándék, ami bennük van. Pár perc alatt készíthetünk magunk is Mikulás - csomagnak zacskót, ami nem csak olcsó, de személyesebb meglepetés is, mint amit a boltban vehetünk. Nagyon egyszerű!
Magyarország tujanagyhatalom. Ha jobban szemügyre vesszük nagyvárosaink gazdagabb zöldterületeit, leginkább csak tujasövényekkel elválasztott egyenkertek tárulnak elénk. Az egyhangúság feloldásául bemutatunk néhány lomblevelű örökzöld cserjét, amelyekkel remekül helyettesíthetjük a már unalomig ismert tuját.
Egy szép gyertyának mindenki örül. És ha mi készítjük, akkor még személyesebbé tehetjük az ajándékot. Készítsünk színes és illatos gyertyákat! Megmutatjuk, hogyan!
A mellékelt képen egy dendrobium hibrid látható: Jellegzetessége, hogy a fiatalabb bulbái sűrű levélzettel rendelkeznek, míg az öregebbek gyakran kopaszak, teljesen levéltelenek. A tavaszi kihajtás után, lehetőleg a szabadban, félárnyékban is tartsuk őket. Fejlődésükhöz sok fényt és megfelelő tápoldatozást igényelnek. A növekedési időszak befejezéséig (kb. szeptember) teljes napfényben tartsuk. Virágzási ideje általában "csak" 8-10hét, melyhez október elejétől szárazabb, hűvösebb (12°C alatt) helyet igényelnek, ilyenkor a növényt ne öntözzük. A bimbók megjelenése után már mérsékelten meleg helyre kerülhet a növény (12-20°C). A száron 5-8cm átmérőjű virágokat hoz. Az oldalsó hajtást nem ajánlatos eltávolítani, minél többen vannak a cserépben annál szebben fejlődnek.
Jellemzően a kiszáradás. Könnyen elképzelhető, hogy a tünet oka még azelőtt elkezdődött, hogy a növényt megvásárolta volna, mert sokszor több kereskedőn át jutnak a virágboltokba a cserepes növények. Ebben az esetben annyit tud tenni, hogy nedvesen tartja a talajt, de természetesen nem öntözi túl, a pangó vízre némileg érzékeny. A téli időszakban ritkábban, de ad a növénynek tápanyagot, mert a frissen csíráztatott és megvásárolható gyompálmák (Chamaedorea elegans) legtöbbször szinte tápanyagmentes rostos tőzegben, vagy kókuszrostban vannak. Nem igényel sok fényt, és a fűtőtestek sugárzó hője gyakran károsítja a leveleket. Ha erre a néhány apróságra odafigyel, biztosan hosszú éveken át a lakás dísze lesz.
Szaporítása fejdugvánnyal lehetséges, talpmelegen, 25 fokos földben, gyökereztető hormonnal. Hőigénye tavasztól őszig szobahőmérséklet, télen 8-12 fok (ekkor lehullajtja a levelét.) Tavasztól őszig rendszeres vízellátást igényel, télen keveset kell öntözni. Talaj szempontjából a humuszos, tőzeges, kissé meszes földet szereti. Tavasztól őszig hetente egyszer kell tápozni virágos növényes táppal, Tavasszal a levelek megjelenése előtt vissza lehet metszeni.
A képen egy begónia hibrid látható, gondozása az alábbi igényei alapján történjen: Fényigény: Világos helyen neveljük, közvetlen napsütés nélkül. Hőigény: Átlagos hőmérséklet szükséges a begónia komfortjához, télen legalább 13 °C. Ha lehet, akkor a 21 °C fölötti hőmérsékletet kerüljük. Vízigény: Virágzáskor öntözzük bőven, egyébként a földje ne legyen állandóan nedves. Páratartalom: Párás levegőt igényel, ezért állítsuk a cserepet nedves kavicsra
Mivel a kérdése mellé nem csatolt fotót így egy kicsit bajban vagyok. Mit jelent a kereszteztük?Összeporozták őket és magtokot nevel? A phala gyökérhiánya túlöntözésre ill/vagy levegőtlen talajra utal. Ezen növény esetében nem életveszély magas párában tartva(de nem öntözve!)gyökereket fog nevelni.A lassú virágszárfejlődés természetes folyamat,nem célszerű befolyásolni a virágzását mert a a kinyílandó virágok számát-minőségét befolyásolhatja.A szörnyen kevés gyökér folyamatos nedvességre utal,a növény időszakos kiszárításával serkenthetjük a gyökérképződést.A virágszár sárgulása a pici növénynél meg fog állni viszont a picit nem szabad levágni csak mikor a gyökerei elérték a minimum 5-6 cm hosszt.Viszont minél tovább marad a száron annál előbb fejlődik belőle virágzóképes méretű növény. Az egészséges gyökereknek szükségük van a közegben sok levegőre és időszakos (2 hetente)kiszárításra. A leveleit fejlődését a megfelelő (nitrogéntulsúlyos), míg a virágzatát a káliumtúlsúlyos tápozás befolyásolja. Amennyiben a feltevésem helyes és a növény(ek) magtokot fejleszt(enek)akkor nem szabad sokat várni tőlük mert a magtok fejlesztése 3-6 hónapon át nagyon megterheli a növényt.