1316. Mi az oka a fák, cserjék őszi lombszínének?
Bizonyára mindenki gyönyörködött már az őszi táj szépségében. Mi rejlik a lombszíneződés hátterében? Ősszel a fák a rövidülő nappalok és az éjszakai hőmérséklet csökkenése miatt lombszínt váltanak.
Bizonyára mindenki gyönyörködött már az őszi táj szépségében. Mi rejlik a lombszíneződés hátterében? Ősszel a fák a rövidülő nappalok és az éjszakai hőmérséklet csökkenése miatt lombszínt váltanak.
Valahogy el kell jussunk az ágyásokig, illetve kezdenünk kell valamit a kitaposott helyekkel. Építsünk járdát, vagy valamilyen izgalmas térburkolatot!
Ha többször megtörtént már, hogy egy százas csomag papír zsebkendő és a hőmérő nagyobb szerepet kapott az életében, mint a notesze vagy egy szórakoztató film, akkor itt az ideje a megelőzésen gondolkodni. Csokorba gyűjtöttük, amit jó, ha tudsz a megfázásról, illetve a megelőzéséről!
Bár eddig a tél enyhének tűnik, azért nem árt felkészülni a fagyra, hóra, szélviharra. Következzen pár praktikus megoldás arra, hogyan tudjuk megvédeni növényeinket az ítéletidőtől.
A kaktuszok szárazságtűrő-képessége rendkívüli. Akár évekig is képesek víz nélkül életben maradni, mivel sejtjeik különleges vízmegkötő vegyületeket tartalmaznak. Mivel ennyire életképesek, olykor száz évnél is tovább élnek. A sivatagi környezetben élő emberek már régen felismerték, és igyekeztek kihasználni a kaktuszoknak ezt a tulajdonságát. Mi is számba vesszük ezeket.
A kínai leander másnéven selyembokor (selyemkoró) (Asclepias curassavica) évelő kis bokor, a trópusokról származik. Feltűnően élénkszínű piros-sárga virágfürtjeivel díszít. Sokan leandernek nézik, ahhoz hasonló levele miatt. Nyáron kertbe kiültethető, de tartható cserépben vagy dézsában is. Télen 10-15°C-on, világos pincében átteleltethető. Magjait januárban ültesse el laza szerkezetű földbe, tartsa meleg 20-25°C-os helyen, ilyen melegben indul a csirázás és tud gyökeresedni a növény.
Ha teljesen sötét van, az nem a legideálisabb, mivel a tövek megnyúlnak, legyengülnek. Ha lehet, valamivel világosabb helyet kell keresni a muskátlinak.
A krizantém eredendően tűri a téli időjárást, de extrém hideg esetén valóban elfagyhat, ezért célszerű lombbal vagy egyéb eszközzel takarni. Az újabb nemesítésű és intenzíven hajtatott növények, amelyeket a virágboltok most árulnak, már gyengébben bírják a fagyokat, de szerintem takarás mellett meg lehet próbálni az átteleltetést, természetesen nem cserépben hanem a földben tartva.
A vizinövények között vannak fagyérzékeny és fagytűrő növények. Az utóbbiakat nyugodtan a tóban hagyhatjuk biztosítva a megfelelő vízmélységet, de az előzőknek fagymentes helyet kell biztosítanunk. Ez lehet egy világos pince, ahol egy kádban átteleltethetők. Ezek közé tartoznak a következő fajok pl.: <p> - Indiai lótusz (Nelumbo nucifera)<p> - Tündérrózsa (Nymphaea sp.) <p> - Kagylótutaj (Pistia stratoides) <p> - Tömött sellővirág (Pontaderia cordata)
A levendula télálló és fagytűrő növény, a kertbe kiültetve minden gond nélkül átvészeli a telet. Az idősebb bokrokat tavasszal érdemes metszeni, megfiatalítani.