1456. Mi az a guárgumi?
Mi is ez a furcsa nevű növény? Annyi élelmiszeripari ágazatban hasznosítják, hogy a felsorolás láttán már-már az a kép alakul ki a fogyasztóban, hogy a guárgumi a modern étkekből már nem is hiányozhat.
Mi is ez a furcsa nevű növény? Annyi élelmiszeripari ágazatban hasznosítják, hogy a felsorolás láttán már-már az a kép alakul ki a fogyasztóban, hogy a guárgumi a modern étkekből már nem is hiányozhat.
A tripszek nem kímélik a szobanövényeket, a zöldségeket és a dísznövényeket sem. Mutatjuk, hogyan küzdjünk ellenük!
A lombhullató örökzöldekből kialakított sövények télen is megfelelő takarást adnak, amellett, hogy színt visznek a szürkeségbe. A virágzó cserjékből válogatott növénysor színes és fantáziadús. A cserjékből álló sövények rövid idő alatt magasra nőnek, kevesebb ápolást igényelnek.
A vékonyabb levelű növényfajok, mint a paprika vagy az egynyári dísznövényeink közül a fukszia, kevésbé képesek tolerálni a vízhiányt. Dísz- és haszonnövényeink vízigénye sok tényezőtől függ. A faj-, és fajtára jellemző igényen kívül a vízigényüket számos környezeti tényező, és a növény életkora is befolyásolja.
Néhány szál virág is elegendő lehet ahhoz, hogy az iroda barátságosabbnak tűnjön. A növények ugyanis melegebbé, kellemesebbé hangolják a környezetet, javítják a munkahely minőségét, segítik a jó munkahelyi klíma kialakulását, ami a teljesítmény hatékonyságára is erősen kihat.
A lombos fák ültetésére kiválóan megfelel még a november. A szabadgyökerű, vagy földlabdás növényeket ilyenkor, a konténeres nevelésűt pedig gyakorlatilag egész évben lehet ültetni.
Üvegházi molytetű van a virágon. A következő növényvédő szereket ajánlom: - Bio-sect spray - Careo rovarölő táprúd, amit a fölbe kell szúrni. A földje mindig nedves (de ne vizes!) legyen. Télen mérsékelten vízigényes, ilyenkor a föld felső 2 centis része kiszárad, akkor lehet öntözni. Tápanyag télen 3-4 hetente is elegendő neki. Páraigénye magas, ezért érdemes nedves kavicságyra helyezni, s vízzel is érdemes a leveleit permetezni. "A" típusú földet kíván, amibe a talaj levegőzése érdekében érdemes hungarocell-darabkákat is keverni. Klórmentes vízzel szabad permetezni!
Ez a növény egy Alocasia, magyarul elefántfül. Nedves, trópusi környezetből származik, ezért nálunk is meleg, párás helyet kell biztosítanunk számára. Világos, de a tűző naptól védett helyre állítsuk, leveleit gyakran töröljük át, hogy a portól megtisztítsuk. Rendszeresen öntözzük, de tálkájában ne hagyjunk pangó vizet. Télire legjobb lenne 18°C körüli helyen tartani és ritkábban locsolni. Ha jól érzi magát méretes példánnyá fejlődhet, sok sikert hozzá!
Az aranyeső (Laburnum) a magyar nevét aranysárga, lecsüngő fürtvirágzatáról kapta. Két faj tartozik ide: a havasi aranyeső (Laburnum alpinum) és a közönséges aranyeső (Laburnum anagyroides). Kerti növényként általában az ezek keresztezésével kapott hibridet, a hosszúfürtű aranyesőt (Laburnum × watereri) ültetik. Az aranyvessző (Solidago) – más nevein aranyos istápfű, mezei aranyos vessző, veres gyűrűfű. Ismert gyógynövény, élénksárga virágai miatt viszont főleg dísznövénynek termesztik. Aranyfa (Forsythia viridissima) amit a legtöbbet láthatunk: vesszőinek hosszában olyan bőségesen hozza aranyszínű virágait, hogy az egész bokor szinte vakít a napsütésben. Az aranyfa virágzik a legkorábban, és ezért a kertekben nagyon népszerű, széles körben ismert és elterjedt cserje.
Fénykép alapján nehéz megállapítani, hogy valóban valamilyen kórokozó vagy kártevő okozza a problémát vagy élettani eredetű a barnulás, amit a nem megfelelő környezeti tényezők okoznak. Amennyiben a tűleveleken lát apró foltokat, gombára vagy kártevőre utaló nyomokat, úgy könnyebb lenne a beazonosítás. Legtöbbször azonban a vízhiány, az alacsony páratartalom és városi szennyezettség vagy a nem megfelelő talaj okozza a gondot, a rezes permetezés ezen sajnos nem segít. A fenyők helyes tartásához olvassa el cikkeinket.