1506. Bajban a magyar óriásnyúl
Mentsük meg a magyar óriásnyulat! A segélykiáltást a fajta tenyésztőinek országos egyesülete tette közzé. Nem hatástalanul, mert szerencsére egyre többen foglalkoznak a tenyésztésével.
Mentsük meg a magyar óriásnyulat! A segélykiáltást a fajta tenyésztőinek országos egyesülete tette közzé. Nem hatástalanul, mert szerencsére egyre többen foglalkoznak a tenyésztésével.
Még néhány évvel ezelőtt, ha valaki szintetikus mérgek nélkül szerette volna megtermelni családja számára a zöldségféléket, esetleg gyümölcsöket, akkor tulajdonképpen csak a „természet jóindulatában” bízhatott. Mára szerencsére elég sok megoldás áll rendelkezésre a vegyszermaradékok nélküli, egészséges, tápértékben gazdag élelmiszer megtermesztéséhez. Az alábbiakban összefoglalnám a lehetőségeket.
A húsok finomabbak, porhanyósabbak lesznek, ha, pácoljuk őket. Most egy különleges páclét mutatunk csirke-, és pulykahúshoz.
Az utóbbi hónapokban több helyen is feltűnt a faj 2 képviselője, de nem gondoltuk volna, hogy egyikük épp a fővárosban köt ki. Feltehetően a Duna vonzotta Budapestre, táplálkozó területein befagytak a vizek, a komoly hótakaró miatt nem jut táplálékhoz.
A nyílgyökér az egyik legszebb dísznövények egyike, de sajnos szobában való tartáshoz kevésbé ellenálló. Sokszor összetévesztik a CALATEA-val, de különbözik tőle a kisebb mérete (ritkán haladja meg a 25-30 cm) valamint a kúszó hajtások lassú növekedése miatt.
Az angyaltrombitát és a leandert is fagymentes helyen kell teleltetni. Az angyaltrombita csupasz szárral telel. Dugványai könnyen gyökereznek: a levágott zöld vagy félfás dugványokat kimosott homokban, újabban perlitben szokták gyökereztetni. Perlit 2-3 literes kiszerelésben Hermesz vagy vetőmag, kertészeti boltokban kapható. Inkább a perlitet javaslom, sokkal lazább, több levegő fér el a szemcsék között, ami a gyorsabb gyökérfejlődést eredményez.. A gyökeresedéshez egyenletes, legalább 20 C-os hely szükséges. Ha csak időlegesen is, de lehűl a gyökereztető közeg, az anyag könnyen berohad, elpusztul. A dugvány alsó leveleit le kell vágni, ne kerüljön a gyökereztető közegbe. Dugvány 15-20 cm-nél ne legyen hosszabb. Ha télen nem tudja a megfelelő egyenletes meleget biztosítani neki, inkább márciusban indítsa a szaporítást!
Oncidiumot és a másikat azonnal átültetni a régi talaját kidobni és teljesen újba átültetni. A leveleket gyökereket tisztára mosni az átültetés előtt. Az oncidium utálja a vizet, elég neki heti 1xi is de inkább 2 hetente 1x. a phala, ha eldobja a virágot annak sok más oka is lehet. A növény megmarad biztosan, de a virágait akár egy helyváltoztatás okozta stressztől is eldobhatja. Ha megszokja az új helyét, majd hoz másikat. üdv
Télen 5-10 fok között, világos helyen tartsa. Tavasztól tápoldatozza folyamatosan. Télen vigyázzon a túlöntözésre, mert ez gyökérrothadáshoz vezethet. Ha most az őszi hidegek után, hirtelen viszi be a fűtött szobába, ledobálhatja leveleit, ezért fokozatosan kell beszoktatni. A tört fényt szereti, és nem szereti a huzatot. Átültetéskor savanyú tőzeg helyett sokkal jobb a B-s virágföld, a marhatrágya, perlit alginit és folyami homok keveréke,de átültetni csak kora tavasszal szabad.
Meg lehet próbálni, bár leginkább a dugványok száraz teleltetése egyszerű így, de ismerősöm próbálta nagyobbakkal is és remekül sikerült neki. Februártól kell a muskátlikat újra beültetni és melegebb helyen tartani őket. Ekkor már öntözni is lehet.
Nyugodtan elültetheti a növényeket a kertben még idén ősszel... megfelelő tápanyagot (hortenziának savanyú földet) és öntözést biztosítson nekik az ültetéskor.