1506. Bajban a magyar óriásnyúl
Mentsük meg a magyar óriásnyulat! A segélykiáltást a fajta tenyésztőinek országos egyesülete tette közzé. Nem hatástalanul, mert szerencsére egyre többen foglalkoznak a tenyésztésével.
Mentsük meg a magyar óriásnyulat! A segélykiáltást a fajta tenyésztőinek országos egyesülete tette közzé. Nem hatástalanul, mert szerencsére egyre többen foglalkoznak a tenyésztésével.
Még néhány évvel ezelőtt, ha valaki szintetikus mérgek nélkül szerette volna megtermelni családja számára a zöldségféléket, esetleg gyümölcsöket, akkor tulajdonképpen csak a „természet jóindulatában” bízhatott. Mára szerencsére elég sok megoldás áll rendelkezésre a vegyszermaradékok nélküli, egészséges, tápértékben gazdag élelmiszer megtermesztéséhez. Az alábbiakban összefoglalnám a lehetőségeket.
A húsok finomabbak, porhanyósabbak lesznek, ha, pácoljuk őket. Most egy különleges páclét mutatunk csirke-, és pulykahúshoz.
Az utóbbi hónapokban több helyen is feltűnt a faj 2 képviselője, de nem gondoltuk volna, hogy egyikük épp a fővárosban köt ki. Feltehetően a Duna vonzotta Budapestre, táplálkozó területein befagytak a vizek, a komoly hótakaró miatt nem jut táplálékhoz.
A nyílgyökér az egyik legszebb dísznövények egyike, de sajnos szobában való tartáshoz kevésbé ellenálló. Sokszor összetévesztik a CALATEA-val, de különbözik tőle a kisebb mérete (ritkán haladja meg a 25-30 cm) valamint a kúszó hajtások lassú növekedése miatt.
A kőrisfák közül a virágos kőris (Fraxinus ornus) ´Mecsek´ fajtája nevel gömb koronaformát. Idősebb korában lapított gömb alakot vesz fel, körülbelül 6 m magasra nő meg. Különösen nem igényes jól tűri a városi klímát is. <p>Metszéssel a fa jól kordában tartható, a fa a koronaágakig visszavágható.
Az angyaltrombita (Brugmansia sp.) nyugodtan teltethető egy helyen a leanderekkel. Az angyaltrombitát ősszel erőteljesen vágjuk vissza, majd hűvös helyen (5-10 °C-on) teleltessük. Szaporítani nyáron lehet, virágkezdeményt nem tartalmazó hajtásdugványról. Vízbe vagy homokba mártva gyökereztessük, majd ültessük laza szerkezetű talajba. Kisgyermekes kertben vigyázzunk, mert a növény minden része mérgező! <p> Általánosan elmondható, hogy a dézsás növények átteleltethetők világos, fagymentes pincékben. ilyenkor locsolni is ritkábban kell őket.
Sajnos sikeres megoldást nem tudok javasolni problémájára. A kertészkedés során mindenekelőtt figyelemmel kell lennünk a növények környezeti igényeire és, hogy mi ebből mit tudunk teljesíteni. Fagyzugos területre mindenképp olyan növényeket kell választani amik ezt elviselik. Értékesebb fák esetén lehet próbálkozni gyékénnyel való körbetekerésre, de nem állhat az egész kert sem elbarikádozva.<p>A következő cikkekből talán több ötletet is meríthet!
A gombák a nyírkos, nedves környezetet kedvelik. A fű is kimondottan vízigényes növény, főleg ha azt szeretnénk, hogy szép pázsit legyen belőle, de nem elég csak öntözni füvünket. Fontos a rendszeres nyírás és a lenyírt nyesedék eltakarítása is a fűszálak közül. Árnyékos és befülledt fűben előfordulhat, hogy elszaporodnak a nem kívánt látogatók! A látható termőtesteket rendszeres fűnyírással és a kaszálék összegyűjtésével távolíthatjuk el a talaj felszínéről, de a gombafonalak és spórák csak a talaj felső rétegének cseréjével távolítható el teljesen. A mohátlanításra ajánlott vasgálic a gombák távoltartásában is segítségünkre lehet.
Valóban van néhány növény, amelyek távol tartják a hangyákat, szúnyogokat, de nem hiszem, hogy a tömeges hangya-invázióval szemben eredményesek lennének. A következő növényekkel próbálkozhat még: az egynyári virágcsalán (Coleus sp.) fajták, a különböző illatos levelű muskátlik mint például a citromillatú muskátli (Pelargonium crispum; Pelargonium citronella, Pelargonium fragrans).