1546. 5 tipp a harmonikus kert kialakításához!
Egy új kert tervezésének során el kell döntenünk, hogy milyen formája lesz az ágyásainknak, kerti útjainknak, pihenőhelyeinknek.
Egy új kert tervezésének során el kell döntenünk, hogy milyen formája lesz az ágyásainknak, kerti útjainknak, pihenőhelyeinknek.
A Bougainvillea virág Louis de Bougainvillea admirális után kapta a nevét, aki 1768-ban fedezte fel Braziliában. Neki köszönhetően a murvafürt a legszebb, leglátványosabb és a legnépszerűbb trópusi növény lett. A Bougainvillea a Nyctaginaceae családjába tartozik.
Sült retek elkészítése: 1 jégcsapretek, 1 sárgarépa, 1 karfiol, 1 vöröshagyma, 1-2 paprika, 1 kk őrölt pirospaprika, só, 1 kk petrezselyem. A tésztához: 30 dkg liszt, csipet sütőpor, víz vagy joghurt. A megtisztított retket és a sárgarépát hasáb alakúra vágjuk. A karfiolt apró rózsáira szedjük, a hagymát karikára szeljük, a paprikát és a káposztát csíkokra szeleteljük. A liszttel, a joghurttal, a sütőporral sűrű palacsintatésztát keverünk, amit a felaprított petrezselyemmel fűszerezünk. A zöldségeket a pirospaprikával és egy kevéske sóval megszórjuk, majd a palacsintatésztában megforgatjuk. Forró olajban ropogósra sütjük. Azonnal tálaljuk.
Ez a megkapó illatú növény egészen május elejéig elérhető a virágboltokban, és bárki arcára képes mosolyt csalni, legyen szó Nőnapról, vagy Húsvétkor gyermekeinkről. Lássuk az idei kompozíciókat!
Végre itt a tavasz. A téli kevés napfény, és száraz levegőjű lakások meggyötörték szobanövényeinket. Itt az ideje, hogy friss földet juttassunk kedvenceinknek. Speciális összetételű földekkel segítünk a növények igényeit mind jobban kielégíteni.
Tisztelt Barkóczy Judit! Sajnos szúbogárról van szó a képek és a leírtak alapján. A jellegzetessége a szúbogaraknak hogy rejtett életmódot élnek. Védekezés rajzáskor április vége május, július augusztus,( és melegebb időjárású években a harmadik nemzedékük is kialakul) a kifejlett bogarak (imágók) ellen Mospilan 20 SP Cyperkill 25 EC (szabadforgalmazású szerek) Danadim Progress és a Steward 30 DF (II forgalmi kategóriájú, és csak növényvédő szakember vásárolhatja, használhatja) szerekkel hatásos. A törzsről a sérült háncs részeket le kell szedni, drótkefével alaposan átdörzsölni, Vektafid R szerrel lemosó permetezni, és Biocera sebkezelővel kezelni. Fontos megjegyezni hogy a szúbogarak a tápanyaghiányos és vízhiányos növényeket támadják meg. A vízhiány sajnos az elmúlt 10 évben komoly gondot okoz a koros fák esetében. Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A lemosópermetezést akkor lehet elkezdeni amikor a napi átlaghőmérséklet 8-10 C fok körül van, és az éjszakai fagyok megszűntek. Az Agrol Plusz, Nevikén és más olajos szerek semmivel sem keverhetők. A réztartalmú szerek nem keverhetők olajos szerekkel. A lemosó permetezést úgy végezzük, hogy a lisztharmat vagy atka fertőzés esetén a Neviként (poliszulfidkén+paraffinolaj) használjuk. Más gombabetegségek és kártevők ellen pedig a Vektafid R (rézoleát+paraffinolaj) lesz hatásos. A réz és kén kombinációs olajos szer pedig a Vegesol eReS (rézhidroxid+kén+napraforgóolaj) szintén hatásos lehet több betegség, és kártevő ellen. A rézoxiklorid a Silwet 77 L hatásfokozóval önmagában jól használható lisztharmat kivételével más gombabetegségek, és baktériumos betegségek ellen is. A rézoxikloridot jól lehet helyettesíteni a rézhidroxid tartalmú szerekkel,(Champion 50WP)melyek kevésbé perzselő hatásúak. Ha pedig külön külön használjuk a szereket akkor a rézzel, kénnel kezdjük, és az olajos szerek valamelyikével zárjuk le a védekezést. Jó növényvédelmi munkát kívánok! Mezős Balázs növényvédő szakmérnök www.aleonkert.hu
Tisztelt Kertbarát! A képen a Ficus benjamina növény látható. Üdvözlettel: Mezős Balázs kertészmérnök www.aleonkert.hu
Üdvözlöm! A képen egy Calathea van. Hazája: Brazília. Magas hőigénye van, a lágy vizet szeretik, illetve a képen látható levél száradás, a száraz levegővel magyarázható, ugyanis magas páratartalmat igényel. Egy korábbi cikkünkben részletesen le van írva minden: http://www.edenkert.hu/szobanoveny/egzotikus-szobanovenyek/calathea-concinna-szobanoveny-gondozasa/2618/
Ha túltápláltuk vagy megfázott, akkor a növény testén barnás, hegszerű foltosodás, azaz parásodás tapasztalható. Bővebben: Legjobban a napos, illetve félárnyékos fekvést, valamint a tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedvelik. Tavasszal és nyáron tődugvánnyal, tavasszal és kora ősszel tőosztással, ősszel és tavasszal pedig magvetéssel szaporíthatók. Átültetésükhöz is jó vízáteresztő föld szükséges. A fiatalabb növényeknek megfelel az érett lombföld, amelyet kevés érett trágyafölddel vagy komposztfölddel gazdagabbá tehetünk, amit 20% folyami sóderrel lazítsunk. Az erőteljes növésű és az idősebb növények számára a lombföldbe több komposztföldet és kevés agyagot is keverjünk. Teljesen télállók vagy fagyérzékenyek, ez utóbbiak minimum plusz 5-15 C fokot és világos helyet igényelnek, ilyenkor a felesleges víz végzetes lehet számukra. Tenyészidőszakban a legtöbbjük melegigényes, a túlöntözésre és a túlzott kiszáradásra is érzékeny. Velük kapcsolatos munkavégzés során ajánlott kesztyű és védőszemüveg használata. Fényigényes, de a félárnyékot is elviseli, tűző napfénytől védett helyen, nyáron a szabadban is tartható. A szobahőmérséklet vagy kissé melegebb (25-30 C fok) a legkedvezőbb számára. A hirtelen klíma- és helyzetváltoztatást nem viseli el, ezért fokozatosan szoktassuk hozzá. Nyáron mérsékelten öntözzük, de talaját tartsuk enyhén nyirkosan. Télen, fényszegény időszakban alig kell öntözni, talaját hagyjuk inkább szárazon, de ez is a teleltetési viszonyoktól függ. A levelek állapota - pl sárgulás, összefonnyadás, leszáradás - figyelmeztet a gondozás változtatására (pl. folyadék, fény, hőmérséklet, huzat, kártevők, páratartalom, talajcsere, tápoldat, stb.). A levélhullás télen természetes, de következménye lehet a túl sok vagy túl kevés víz, de a túl hűvös helyiség is. Túlöntözés esetén fuzáriumos rothadás következhet be. Ha időben észleljük, a fertőzött részek eltávolítása után az ép hajtásokat újragyökereztethetjük. A metszett felületet mártsuk meleg vízbe, vagy tegyünk rá nedves rongyot a kifolyó tejnedv megszüntetése miatt. Gombaölőszerrel lekezelhetjük. Magról nem, dugványozással jól szaporítható. Amennyiben dugványozni akarunk, a növény legkevésbé feltűnő hajtásáról vágjunk le egy 8-10 cm-es darabot. A dugványt öblítsük le, néhány napig tartsuk szárazon, majd a hajtásokat mérsékelten nedves, könnyen felmelegedő talajba ültessük. Az ültetőközeg virágföld, tőzeg és mosott folyami sóder közel egyenlő arányú keveréke legyen. A növény előbb-utóbb elágazik, de felgyorsítható a hajtásvég lemetszésével. Túltápláltuk vagy megfázott, ha a növény testén barnás, hegszerű foltosodás, azaz parásodás tapasztalható. Gyapjas- és pajzstetvek fertőzése esetén távolítsuk el az élősködőket, és alkoholos vattával töröljük át a fertőzött részeket. Aeroszolos készítményt is használhatunk. A kezelés után fokozatosan figyeljük a növényt, és szükség esetén a végleges gyógyulásig ismételjük meg. Szakszerű tartás esetén a növény hosszú életű.