1581. Mit lehet enni a 40 napos böjt alatt? Elmondjuk
A nagyböjt 40 napja jó alkalom arra, hogy megszabaduljunk néhány kilótól, és kipróbáljuk a vegetáriánus vagy a vegán étrendet.
A nagyböjt 40 napja jó alkalom arra, hogy megszabaduljunk néhány kilótól, és kipróbáljuk a vegetáriánus vagy a vegán étrendet.
Ha tehetjük, rengeteget áldozunk kertünk tervezésére, kivitelezésére, öntözésére. A gond akkor kezdődik, amikor csodálatos gyepünk tökéletesen kikelt, megtörténtek az első nyírások, de ahogy telik az idő egyre kevesebb kedvünk lesz hozzá, hogy ugyanazt még egyszer és még többször megtegyük. Megnéztük, és leteszteltük, milyen kisgépek segíthetik a munkánkat, hogy ne dolgozzunk duplán!
Az első melegebb tavaszi napok után a gyep is fejődésnek indul. Elérkezett az ideje a gyep tápanyaggal való feltöltésének. A tavasz végén a új gyepfelületek telepítésére is sor kerülhet. A Scotts komplett kínálatot nyújt ehhez a munkákhoz, a fűmagtól a gyepműtrágyán át a kiszórókig. Vásárlóink most akár egy műtrágyaszórót is kaphatnak ajándékba. Részleteket lásd lejjebb!
Nyár derekán járunk, a sok eső után végre megnyugodott időjárásunk és tudjuk folytatni mostani munkánkat, amit az agyagos talaj eddig nem engedett, ezért pár napot szikkadni hagytuk. A terepmunkák után a ház körüli szegélyezés és szivárogtató elkészítése következett, amit kaviccsal terítettünk és szépen beültettünk növényekkel..
Íme itt az ősz, a növények színesednek. Amiket egész évben észre sem vettünk most gyönyörűnek látjuk. Sárgás, bordós színekben pompáznak a kőrisek, juharok. Fantasztikus látvány. Feladatunk egy lejtős hegyvidéki terület kertépítése, amit igyekeztünk a lehető legszebben megvalósítani és közben figyeltünk a későbbi könnyen ápolhatóságra, hogy ne kínlódás legyen a kertművelés, kertápolás, hanem öröm és viszonylag kis munka.
A kínai leander másnéven selyembokor (selyemkoró) (Asclepias curassavica) évelő kis bokor, a trópusokról származik. Feltűnően élénkszínű piros-sárga virágfürtjeivel díszít. Sokan leandernek nézik, ahhoz hasonló levele miatt. Nyáron kertbe kiültethető, de tartható cserépben vagy dézsában is. Télen 10-15°C-on, világos pincében átteleltethető. Magjait januárban ültesse el laza szerkezetű földbe, tartsa meleg 20-25°C-os helyen, ilyen melegben indul a csirázás és tud gyökeresedni a növény.
Ha teljesen sötét van, az nem a legideálisabb, mivel a tövek megnyúlnak, legyengülnek. Ha lehet, valamivel világosabb helyet kell keresni a muskátlinak.
A krizantém eredendően tűri a téli időjárást, de extrém hideg esetén valóban elfagyhat, ezért célszerű lombbal vagy egyéb eszközzel takarni. Az újabb nemesítésű és intenzíven hajtatott növények, amelyeket a virágboltok most árulnak, már gyengébben bírják a fagyokat, de szerintem takarás mellett meg lehet próbálni az átteleltetést, természetesen nem cserépben hanem a földben tartva.
A vizinövények között vannak fagyérzékeny és fagytűrő növények. Az utóbbiakat nyugodtan a tóban hagyhatjuk biztosítva a megfelelő vízmélységet, de az előzőknek fagymentes helyet kell biztosítanunk. Ez lehet egy világos pince, ahol egy kádban átteleltethetők. Ezek közé tartoznak a következő fajok pl.: <p> - Indiai lótusz (Nelumbo nucifera)<p> - Tündérrózsa (Nymphaea sp.) <p> - Kagylótutaj (Pistia stratoides) <p> - Tömött sellővirág (Pontaderia cordata)
A levendula télálló és fagytűrő növény, a kertbe kiültetve minden gond nélkül átvészeli a telet. Az idősebb bokrokat tavasszal érdemes metszeni, megfiatalítani.