1711. Konyhakiállítás – Mindenkit megfőz!
Szeretné, ha konyhabútora Marilyn Monroe-t vagy egy párizsi látképet ábrázolna? Szívesen főzne együtt a legjobb éttermek konyhafőnökeivel? Régóta keresi a tökéletes robotgépet?
Szeretné, ha konyhabútora Marilyn Monroe-t vagy egy párizsi látképet ábrázolna? Szívesen főzne együtt a legjobb éttermek konyhafőnökeivel? Régóta keresi a tökéletes robotgépet?
Sokan az erős és széles spektrumú vegyszerek bevetése helyett azért szívesebben próbálkoznak kíméletes, természetes alapanyagú szerekkel a kártevők, és kórokozók elpusztítására. Ezért érdemes visszanyúlni nagyszüleink módszereihez, akik különböző növények főzeteivel próbálták elpusztítani kártevőket és megelőzni a fertőzéseket a kertben. Tegyük hozzá, hogy sikeresen. Lássunk néhány régi módszert!
Akinek kertje van, az egészen biztosan szeretne egy sziklakertet is. Bármily kicsi is, de legyen, mert a virágokkal, gyógy,-és fűszernövényekkel teli kis sziget nagyon feldobja a kertünk hangulatát. Vagy az előkertünkét. Lássunk hozzá!
A Goji bogyó gyógyhatásairól már írtunk. Akik ismerik, tudják, hogy szinte csodaszernek számít az egészségmegőrzés szempontjából. A Goji bogyóból készült termékek ugyan beszerezhetők a gyógynövény szaküzletekben, de a legjobb mégis a saját termés, vagyis ha a kertünkben is van ebből a csodás növényből.
A Gulan tulajdonképp nem más, mint egy cserépben nevelhető gyógyszer. Elég néhány levelét naponta teának, vagy salátába felhasználni, már érezhető a gyógyhatása. Mindemellett dekoratív kúszónövény a szobánkba, a télikertbe, a balkonra, vagy a teraszra.
Érdemes megpróbálkozni a légbújtással, amelynek lépéseiről itt olvashat: Légbujtás lépésről-lépésre Így a leválasztani kívánt felső rész biztosnágosan gyökereztethető, majd miután leválasztották a felső részt, le kell vágni a felkopaszodott felső szakaszt és remélhetőleg alulról újra kihajt majd az anyanövény. Sugárarália
Kedves Ádám! Télen napos, de hűvös, 18-20 fokos helyet igényel. Kedveli a párás levegőt, időnként érdemes permetezni a leveleit vízpárával. Én arra tippelek, hogy a nem megfelelő hőmérséklet, és a kevés pára okozza a tüneteket. Kényes növény, nem könnyű tartani. Nyáron melegebb, 23-25 fokos, párás, félárnyékos helyet kíván. Öntözni esővízzel a legjobb, kevés víz télen, nyáron lehet emelni a vízadagokon. Remélhetőleg helyre jön a virága. :) Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs
Üdvözlöm! Nyugodtan vágja vissza a hajtásokat 15 cm-es magasságban. Vigyázzon, mert a sebzési felületen tejndev fog előbuggyanni, ez bőrirritáló hatású. A levágást követően ültesse át nagyobb cserépbe, a gyökerekről kicsit a földet lerázva. Ezt követően szépen elindul a hajtásnövekedés, és őszre, szépen megújított bokor fejlődik. Üdvözlettel, Megyeri Szabolcs kertész Mikulásvirág, a kedvenc karácsonyi szobanövény A mikulásvirág is un. rövidnappalos növény
Kedves Zsigmond! Sajnos van rá esély, hogy a járdában némi kárt tesz idővel, bár a 15 cm vastagság elég masszív, így akár meg is úszhatja, sajnos erre nincs biztos forgatókönyv. A kerítés alapja elég mélyen van elméletben, így annak nem kellene sérülnie. Császárfa, oxyfa, smaragdfa: gyors növekedésű csodafák lesznek a megmentőink?
Zsigó Györgyöt, a Magyar Növényorvosi Kamara elnökének felhívását idézzük: A virágfertőző monília (Monilinia laxa) a bibén, de a sziromleveleken keresztül is be tud hatolni a növénybe, és a vesszőkben terjedve ágszáradást okozhat. Tavasszal tehát a virágokat kell megóvni a gomba támadásától. Elsőként a virágzó kajszira figyeljünk. Ugyanígy fertőzi a meggyet is, sőt már a megpattant rügyön keresztül is bejuthat a bimbóba. Ezért a „profik” az ültetvényekben, a folyamatosan nyíló meggynél már fehér bimbós állapotban védekeznek felszívódó gombaölőkkel, majd a virágzás hosszától és az időjárástól függően ismételnek pl. teljes virágzáskor, 80%-os sziromhullásban majd terméskötődés után. A nagy ültetvények 3-4 kezeléssel számolnak évről-évre. Hűvös, párás tavaszon a kajszinál is indokolt lehet a két permetezés Permetszerek 2020-ban monilia ellen: Ezek a III. kategóriás, felszívódó gombaölők engedélyezettek az idén cseresznyében, meggyben, kajsziban és őszibarackban monília ellen: Chorus 50 WG, Topas 100 EC, Teldor 500 SC, Switch 62,5 WG (inkább később, a gyümölcsmoníliára ajánlják.), Signum WG, stb. Csak őszibarackban engedélyezett a Prolectus. A II. kategóriásokat is kigyűjtöttem: Luna Privilege, Folicur Solo, Orius 20 EW, Systhane 20 EW, Topsin-M 70 WDG, stb. Sok ismerős név köszön vissza, néhány éve még III. kategóriások voltak. Jó lenne ezekkel is váltogatni a megszokott szereinket. A „zöldkönyvesek” hozzá tudnak jutni ezekhez a gombaölőkhöz. Jó minőségben, apró cseppképzéssel történjen a kezelés. Teljesen be kell fednünk a virágokat! Permetszereink tapadását, esőállóságát a cseppek szétterülését növelhetjük a tapadásfokozók hozzáadásával. Több biostimuláló készítménynél leírták a moníliák elleni mellékhatást. A növény ellenálló képességét növelik és ezzel segítenek minket a küzdelemben. Az „egyszerű anyagok” közül őszibarackban és cseresznyében a csalán kivonatát ajánlják a moníliás virágfertőzés ellen. Melyek a monília tünetei? Hogyan védekezzünk ellene? Támad a virágfertőző monília Itt a segítség, hogyan keverjünk be permetlevet