1786. Fű helyett lóhere: sokkal jobban bírja a szárazságot, mint a gyep
A lóherével gazdagított gyep olcsó, könnyen kezelhető, és nem utolsó sorban nagyon jól tűri a szárazságot.
A lóherével gazdagított gyep olcsó, könnyen kezelhető, és nem utolsó sorban nagyon jól tűri a szárazságot.
Minden kert számára hasznos, ha a talajt tápláló- és szerves anyagokkal dúsítják annak érdekében, hogy a növények jobban fejlődjenek. Az egyik legnépszerűbb és leghasznosabb erre a célra a komposzt. Lássuk, hogyan tudjuk magunk is előállítani?
Semmilyen szabály nem tiltja azt, hogy a virágokat és a zöldségeket egymás mellé ültessük. Tény az, hogy a zöldségeskert hasznára válik, ha virágokat és fűszernövényeket ültetünk bele. Nem csak az esztétikai előnyök miatt, hanem azért, mert védelmet nyújtanak a zöldségek számára a rovarok okozta károk ellen és termékenyebbé teszik a talajt.
Honnan tudjuk, hogy melyik növényt, mikor ültessük el? A természet nagy biztonsággal jelzi, mikor kell veteményezni, palántákat kiültetni. A termelők ismerik ezeket a jelzéseket, melyek utalnak az időjárás és a klíma változására.
Gyönyörködtető látvány a téli szobában a tavaszi virágok sokasága. Lássuk, mit kell tennünk ennek érdekében?
A napvirág (Helianthemum sp.) évelő, örökzöld törpecserje, általában májustól júliusig virágzik. Sziklakertben, kőfalak mellett, meleg napos helyen érzi otthon magát. Elvirágzás után vagy kora tavasszal vissza lehet metszeni. Télen mulccsal vagy fenyőgallyal érdemes a növényt védeni a szélsőséges időjárástól.
A galagonya termését a teljes érés előtt kellett volna begyűjteni, mikor már megpirultak, de még nem lágyultak meg. Ez az időjárástól függően júliustól szeptemberig tarthat. Esetleg hűvösebb helyen találhat még szedésre és szárításra alkalmas termést.
Ősszel csak az elvirágzott rózsszárakat kell valamennyire visszametszeni és takarni a téli fagyok ellen. A tényleges metszés tavasszal történik, mikor látszik, hogy a rózsatő hogyan vészelte át a telet. Bővebben az alábbi cikkekben:
A hanga vagy csarab (Calluna vulgaris) kis igényű törpecserje, Skóciában szinte mindent beborít. A legfontosabb amire figyelnünk kell, hogy savanyú talajt igényel, meszes talajban nem él sokáig. Balkonon vagy a kertben is nevelhető, napsütéses helyen, laza, savanyú talajban. Ősszel elvetheti magjait, télire letakarva néhány gallyal. Mészben szegény vízzel kell locsolni, óvakodva a pangó víz kialakulásától. A kifejlett növényt elvirágzás után ill. tavasszal is vissza kell metszeni, hogy ne öregedjen el. Egy csodaszép őszi-téli balkon virág: csarab
A növény neve: köszvényes palackcserje (Jatropha podagrica), Közép-Amerikai származású a kutyatejfélék családjába tartozó növény. Fűtött szobában a világos, napos helyet kedveli. Mérsékelt öntözést igényel, mivel gumósan megvastagodott testében vizet raktároz. (Eredeti élőhelyén a száraz évszakban leveleit teljesen elhullajtja, és ebből a vízraktárból él a következő nedves időszakig.) <p>Ősszel nálunk is lehullajthatja leveleit, ilyenkor tavaszig nem is kell locsolni, csak a friss hajtások megjelenésekor kell elkezdenünk ismét az öntözést.