1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
Vérvirág - Haemanthus coccinesus Hagymás növény Dél-Afrikából, mely tavasztól őszig van lombban, utána akár sötétben is lehet teleltetni anélkül, hogy károsodna, mivel visszahúzódik olyankor. Csigáktól védett, napos helyen tartsuk nyáron, ne öntözzük túl sokat.
Most ősszel is meg lehet venni és átteleltetni. Télen a legjobb számára a melegház, télikert, de biztosan áttelel, akár egy majdnem sötét garázsban is. Vigyázzon arra, hogy +6 - +7 °C-nál alacsonyabb hőmérséklet ne érje a növényeket és a hőmérséklet viszonylag állandó legyen. Teleltetés közben, ha a hőmérséklet az említett +7°C körüli, akkor a levelei is túlélik a téli időszakot, a növényen maradnak. A földjét csak igen óvatosan kell öntözni. Szinte félszáraz, - alig nedves állapot a legmegfelelőbb. Tavasszal, fokozatosan növelhetjük a fényt, egy mérettel nagyobb edénybe ültetjük a növényt és 15:5:10 NPK arányú tápoldattal elkezdhetjük öntözni. Fokozatos átmenet után a végleges helyére tehetjük.
A szőlő elterjedt betegsége az "esca". A neve egy tünetegyüttest jelent, egész Európában elterjedt, gyakori. Pontosan eddig nem tudták a szakemberek meghatározni az okát, de több gombafajt is azonosítottak ilyen betegségben szenvedő szőlőtőkékből. A növény lassú halálra, pusztulásra van itélve. Életét meg lehet hosszabbítani, ha bőségesen ellátjuk tápanyaggal, bátran alkalmazhatjuk a lombpermetezés formáját, öntözzük, és a beteg barna faszövetű részeket lemetsszük a tőkéről, és azt követően megsemmisítjük.
Különleges gondoskodással késztethető virágzásra. A tápdús, jó vízgazdálkodású talajt és sok napsütést kíván. Ha ezt megkapja, virágozni fog. Mivel nem télálló, hazánk klimatikus viszonyai között télire mindenképpen fel kell szednünk és száraz, hűvös helyen teleltetni.
Az ámbrafa napos vagy félárnyékos helyre való. A savanyú talajt kedveli, mészérzékeny, meszes talajon levelei besárgulhatnak. Telepítésnél savanyú kémhatású tőzeget kell keverni az ültetőgödrébe, illetve a későbbiekben is figyelni kell, hogy a talaja ne meszeződjön vissza. Ez utóbbinak a technikai biztosítása nehéz: a fák gyökérzete évről évre a törzstől eltávolodva nő, tehát egyre nagyobb talajtömeget kell(ene) savanyítani. Ha tőzeget ás a talajba, a körülötte elhelyezkedő gyepet tönkreteszi. Megoldás a gyökérzóna talajának ecetes vízzel történő rendszeres áztatásszerű beöntözése. Erre a célra a 20 %-os ételecetből 1 evőkanállal mérjen 10 liter öntözővízbe. Alkalmanként 6-8 vödör víz szükséges lehet. A levelek sárgulása vashiányt mutat, a talaj mésztartalma gátolja a vasfelvételt. Permetezze a fa lombját még augusztusban Wuxal szuper kombinált műtrágya 0,2-0,3 %-os oldatával 2x. Tavasszal a wuxalos lombpermetezést májustól folytassa.