1806. Földünk 15 legszebb virága
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A számtalan tetszetős virág közül nehéz kiválasztani az első helyezetteket. Mi most mégis megpróbáljuk, bár a listánk erősen szubjektív... Íme!
A technika legutolsó vívmányainak köszönhetően, az utazási lehetőségek növekedésével, a világ egyre közelebb kerül hozzánk. Az az idő, amikor hónapokig vagy hetekig utaztunk egyik kontinensről a másikra már rég lejárt és a felmenőink korából való kalandos felderítők is eltűntek. Ha viszont pénzünk és időnk van, akkor elmehetünk olyan történelmi helyekre, ahova a modern világ még nem ért el, hogy megváltoztassa ott az élővilágot és az emberi kultúrát. A régi bányavárosok, óceánok közepén levő szigetek megőrizték a régmúlt idők hangulatát. Lássuk, melyek is a legelszigeteltebb helyek a világon.
Napjaink legfenyegetőbb betegségei közé tartoznak a bőrfelszínen kialakuló daganatos megbetegedések, vagy egyéb kóros elváltozások, melyeknek részben a káros napsugarak, részben pedig genetikai tényezők lehetnek az okozói. A rosszindulatú bőrdaganatok közül a melanoma a festékes anyajegyekből, vagy az ép bőrről is kiindulhat, de kellő óvatossággal és megelőzéssel csökkenthetjük a kialakulás kockázatát.
Az őszi pályázat elérkezett folytatásához! 2010 májusában arra kérték a játékosokat, hogy fényképezzék le kertjüket, és küldjék meg egy rövid leírás kíséretében. És most jöhet a folytatás...
A lisztharmat fertőzés során a károsodás nagy mértékű, hisz a felületi sejtek elhalásának következtében a fertőzött részek szürkészölddé válnak, csökken a sarjhajtások és a levelek növekedése, amelyek torzulnak, majd el is száradnak. Nagyon fontos a megelőzés, de ha már megvan a baj, akkor lássuk, mit kell tennünk, hogy megmenthessük növényeinket!
Kedves Fleur! Nagyon kicsi a kép. Olyannyira, hogy nem is tudom eldönteni, hogy a levelek pettyesek? Vagy sima, fényes zöldek és a kép a rossz? Fás a szára? Annyit mondhatok, hogy pálmafélére hasonlít és nem az átültetés gyakoriságától függ az, hogy mekkorára nő majd meg. Tudna küldeni egy jobb képet? Köszönöm! Édenkertész
Minden bizonnyal a szárazság okozta a sárgulást. A cikászok szinte minden tartástechnológiai hibára és tápanyaghiányra úgy reagálnak, hogy sárgul a levél. Okozhatja a napégés, a túlöntözés miatti gyökérsérülés, melynek következtében nem tud kellő mennyiségű tápanyagot felvenni és persze a szárazság is. Télen hűvös és világos helyiségben kell teleltetni, mert a melegben száraz körülmények között szintén sárgulnak a levelek, ha pedig folyamatosan öntözi, akkor hosszú, megnyúlt leveleket fog hozni. A tápanyag kiválasztásánál ajánlom a szabályozott leadású hosszú hatóidejű készítményeket, így a jellemző mikroelemhiány (Mg, Fe) könnyebben kiküszöbölhető. Hogyan neveljük a cikászt (Cycas circinalis)? Ötlet a cikász pálma teleltetésére
A fikuszt óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól, mert levélhulláshoz vezet. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Ha csak alevele hullik és nem sárgul, akkor helyre fog jönni, csak át kell tenni egy huzatmentesebb helyre. Ha sárgul, és úgy hullik le, akkor gomba lehet. Gombaölő szert kell kérni a virágboltban, és azzal permetezni.
Hirtelen levélhullást okozhat az alacsony téli hőmérséklet, a kevés fény, a túl sok tápanyag vagy a huzat is. Óvni kell a huzattól és a hirtelen hőmérséklet-változástól. Ahogy látom, itt a megfázás a probléma. Gyakran gombafertőzések is megtámadhatják, s ilyenkor az erősen fertőzött levelek elsárgulnak, majd lehullanak. Magához fog térni, ilyenkor télen lelassulnak a funkciók, de ha biztosít neki egy huzatmentes helyet és tápoldatozza, rendbe jön.
Valóban nagyon mutatós a fenti levéldísznövény; amely a kroton vagy csodafa egy vékony levelűre nemesített példánya. Valóban víz- és páraigényes, érzékeny a hidegre és a huzatra, ezért télen különös figyelmet igényel. Központi fűtéses lakásban gyakran eldobálja a leveleit, ezt megelőzendő párásítsunk a környezetében, helyezzük védett helyre és szellőztetéskor semmi esetre se hagyjuk az ablak közelében. A pangó vizet sem szereti, ezért tálkájában ne hagyjunk álló vizet.